Narodziny DMV nie były łatwe. Początkowo matematycy byli zrzeszeni w - założonym w 1822 roku - Stowarzyszeniu Niemieckich Przyrodników i Lekarzy (Gesellschaft deutscher Naturforscher und Ärzte, GdNÄ), w którym w 1828 roku wydzielono sekcje tematyczne. Matematycy - wspólnie z astronomami - tworzyli Sekcję 1 (Abtailung I). Matematycy na ogół nie mieli nic przeciwko tej sytuacji i byli raczej zadowoleni z dorocznych zjazdów GdNÄ, zwłaszcza ze zjazdu monachijskiego w 1877 roku i berlińskiego w 1886 roku. Felix Klein, Karl Weierstraß i wielu innych matematyków podchodziło sceptycznie do pragnienia Georga Cantora powołania autonomicznego towarzystwa matematycznego. Ich pogląd znalazł potwierdzenie w niskiej frekwencji próbnych, niezależnych zjazdów matematyków w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Jednak Cantor był bardzo zdecydowany. W ciągu XIX wieku obserwował gwałtowny rozwój, specjalizację i profesjonalizację matematyki oraz miał w rozwoju tych zjawisk istotny udział. Kilka innych dyscyplin wyodrębniło się już z GdNÄ i utworzyło własne towarzystwa. Taka była również tendencja międzynarodowa. W końcu, na dorocznym zjeździe GdNA w 1889 roku, w Sekcji 1, podjęto uchwałę o powołaniu autonomicznego towarzystwa matematycznego. Uroczystość powołania DMV odbyła się na dorocznym zjeździe GdNA w Bremie w 1890 roku. Tak narodziło się Niemieckie Towarzystwo Matematyczne. DMV stanowi krajową i międzynarodową reprezentację matematyki i matematyków w Niemczech. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Matematycznego i Międzynarodowej Unii Matematycznej.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W dniach od 17 do 20 września 2014 roku odbył się w Poznaniu Wspólny Zjazd Niemieckiego Towarzystwa Matematyków (Deutsche Mathematiker-Vereinigung) i Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Konferencja była trzecim tego typu przedsięwzięciem zrealizowanym przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Tradycję dwustronnych spotkań organizowanych przez PTM we współpracy z zagranicznymi partnerami zapoczątkowała wspólna konferencja z Amerykańskim Towarzystwem Matematycznym, która odbyła się w Warszawie w 2007 roku. Drugą była konferencja wspólna z Izraelską Unią Matematyczną, mająca miejsce w Łodzi w 2011 roku. Obydwie okazały się wielkimi sukcesami, zarówno naukowymi, jak i organizacyjnymi. Zjazd DMV-PTM to kolejny konsekwentny krok w budowaniu aktywnej międzynarodowej współpracy Polskiego Towarzystwa Matematycznego z zagranicznymi instytucjami zrzeszającymi matematyków. Zjazd DMV-PTM organizowało pięć instytucji: PTM, DMV, UAM, PP i Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych. W swych gościnnych progach podejmował obradujących matematyków UAM, a w szczególności Wydział Matematyki i Informatyki tej uczelni. W czasie konferencji odbyło się trzydzieści osiem sesji tematycznych (minisympozjów) obejmujących szeroki wachlarz dziedzin matematyki teoretycznej i stosowanej. Każdą sesję organizowali wspólnie koledzy z Niemiec i z Polski. Z numerem trzydzieści dziewięć odbył się cykl dziewięciu wykładów o wspólnej nazwie Contributed Talks.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.