Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nagroda Nobla 2000
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Technologia informacji (Nagroda Nobla z fizyki)
PL
Nagrodę Nobla z fizyki w 2000 r. przyznano Żoresowi I. Alferowowi i Herbertowi Kroemerowi, którzy uhonorowani zostali za koncepcję i praktyczną realizację heterostruktur półprzewodnikowych, stosowanych w szybkiej elektronice i optoelektronice, oraz Jackowi S. Kilby'emu za jego udział w wynalezieniu układu scalonego. Tym samym u progu nowego wieku Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła prace kładące podwaliny nowoczesnych technologii informacyjnych.
2
PL
Ostatnio przyznaną Nagrodą Nobla z fizjologii i medycyny uhonorowani zostali trzej badacze układu nerwowego: Arvid Carlsson (ur. w 1923 r. w Uppsali), Paul Greengard (ur. w 1925 r. w Nowym Jorku) i Eric Richard Kandel (ur. w 1929 r. w Wiedniu). Badania pierwszego z nich nad dopaminą doprowadziły m.in. do wytworzenia leku L-dopa, wyrównującego niedobory dopaminy w mózgu. Jest to najskuteczniejsza obecnie terapia farmakologiczna choroby Parkinsona. Pionierskie prace Carlssona przygotowały grunt do badań dla dwóch pozostałych noblistów. Greengard odkrył sekwencje procesów, w wyniku których dopaminą przenosi informację pomiędzy komórkami w mózgu. Kandel, również zajmując się przekazywaniem informacji w mózgu, wyjaśnił niektóre mechanizmy uczenia się i pamięci.
3
Content available remote Polimery przewodzące prąd elektryczny (Nagroda Nobla z chemii)
PL
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana w roku 2000 trzem uczonym: Alanowi J. Heegwerowi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (USA), Alanowi MacDiarmidowi z Uniwersytetu Pensylwańskiego (USA) oraz Hidekiemu Shirakawie z Uniwersytetu w Tsukubie (Japonia) za odkrycie polimerów przewodzących prąd elektryczny i za badania nad nimi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.