Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  NIK
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zbyt wolne tempo prac legislacyjnych i koncepcyjnych w ministerstwach, brak pełnej wiedzy o problemie i wadliwy system raportowania danych – to tylko niektóre ograniczenia oddalające nas od wdrożenia w Polsce zamkniętego obiegu odpadów, jakie wypunktowała Najwyższa Izba Kontroli, badając sposób gospodarowania odpadami komunalnymi z tworzyw sztucznych na przykładzie pięciu województw (dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie i śląskie).
PL
Dzięki instrumentom planowania przestrzennego można wpływać na jakość życia mieszkańców. Niewątpliwie dostęp do terenów zieleni poprawia komfort życia ludzi, ale przede wszystkim ich zdrowie. Tymczasem system planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce, wg raportu NIK-u, nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.
PL
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli UM prawidłowo wykonuje swe ustawowe obowiązki w zakresie przeprowadzania badań urządzeń technicznych. Przychody z opłat pobieranych od przedsiębiorców systematycznie rosną, jednak to nie powód do uwolnienia rynku dozoru. Świadczy o tym liczba wypadków w państwach o wolnorynkowych zasadach przeprowadzania inspekcji, która jest większa niż w Polsce.
4
Content available remote NIK i Pendolino. Gdzie sens, gdzie logika...
PL
W tekście artykułu zawarto poszerzoną polemikę z tezami i zarzutami. Najwyższej Izby Kontroli do zakupu przez spółkę PKP Intercity pociągów zespolonych ED 250 dostosowanych do prędkości maksymalnej 250 km/h. Autor analizuje raport NIK pt.: "Funkcjonowanie grupy PKP" z listopada 2015 roku pod kątem genezy tego projektu inwestycyjnego, mającej swój punkt odniesienia w 2004 roku, kiedy podjęto w Polsce decyzję o modernizacji północnego odcinka linii kolejowej E - 65, który w ponad 50% długości miał być dostosowany do prędkości maksymalnych pociągów powyżej 160 km/h do 200 km/h. Szeroko uzasadniając swoje stanowisko, autor nie zgadza się z podstawowymi zarzutami NIK w odniesieniu do całego projektu zakupu pociągów zespolonych Pendolino.
EN
This Paper contains an extended polemic against these and allegations of the Supreme Audit Office for purchase by PKP Intercity trains composite ED 250 adapted to the maximum speed of 250 km/h. The Author analyzes the Supreme Audit Office' report entitled: "The functioning the PKP group" of November 2015 for the genesis of this investment project, having its point of reference in the year 2004. In that year it was decided in Poland to upgrade the northern section of the railway line E - 65, in which more than 50 % of the length has to be adjusted to the maximum speed of trains above 160 km/h to 200 km/h. Widely substantiate its position, the author does not agree with the basic Supreme Audit Office charge in relation to the overall project the purchase trains complex of Pendolino.
5
Content available remote NIK krytycznie o biegłych
PL
Najwyższa Izba Kontroli 11 września 2012 r. opublikowała informację o wynikach kontroli przeprowadzonej w 35 gminach na terenie całej Polski w zakresie utrzymania przez nie czystości i porządku na terenach publicznych. Wyniki te nie nastrajają zbyt optymistycznie w przededniu zmian w systemie gospodarki odpadami, jakie w życie wprowadza znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na terenie sześciu z kontrolowanych gmin stwierdzono tak liczne nieprawidłowości, że skutkowało to przyznaniem przez NIK oceny negatywnej. Pozostałe gminy zyskały opinię pozytywną, jednak z zastrzeżeniem dotyczącym stwierdzonych nieprawidłowości. NIK negatywnie oceniła realizację w gminach wybranych obowiązków z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi: W gminach nie zapewniono rzetelnej realizacji obowiązków w celu poprawy stanu gospodarowania odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców je odbierających, a także zapobieżenia niekontrolowanemu przedostawaniu się tych odpadów do środowiska. Powodem było głównie niewłaściwe wykonywanie zadań przez wójtów oraz niedostateczny nadzór nad przestrzeganiem ustalonych obowiązków przez lokalne społeczności i przedsiębiorców.
PL
Dobra jakość dróg stanowi niejako symptom rozwoju gospodarczego. Niestety, poruszając się polskimi ulicami, można odnieść wrażenie, że ich zarządcy nie przejmują się negatywnymi ocenami ani organów kontrolnych, ani samych użytkowników tych tras. W stolicy naprawy wymaga aż 71% nawierzchni dróg, w Krakowie - 60%, w Gdańsku - 53%, we Wrocławiu - 49%, a w Łodzi - 48%. Nieźle jest w Katowicach, gdzie trzeba załatać 16% ulic.
PL
Czy administracja publiczna jest przygotowana do zarządzania i wydatkowania środków unijnych? Jaki jest stopień realizacji wybranych programów operacyjnych? Jak funkcjonują systemy zarządzania i kontroli, ustanowione dla programów unijnych, oraz jak beneficjenci radzą sobie z realizacją projektów? Między innymi na te pytania starała się odpowiedzieć Najwyższa Izba Kontroli, przeprowadzając w latach 2004-2008 szereg inspekcji.
PL
Jednostki samorządu terytorialnego (jst) na realizację swoich ustawowych obowiązków, w tym także na wydatki inwestycyjne, czerpią środki z kredytów, pożyczek i sprzedaży obligacji. Czy jednak zobowiązania te są zaciągane prawidłowo i czy środki z nich pochodzące są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem? - odpowiedzi na te i inne pytania szukała Najwyższa Izba Kontroli.
PL
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę, której celem była ocena przestrzegania przez organy administracji publicznej oraz podmioty gospodarcze przepisów prawa dotyczących gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Badaniami objęto okres od 1 stycznia 2002 r. do 31 marca 2005 r. W związku z tym redakcja poprosiła o komentarz do wyników kotroli.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.