Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  MBR technology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Produkowane fabrycznie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku oczyszczalnie ścieków konstrukcji stalowej typu "BIOBLOK-A MUt" przeznaczone byty do oczyszczania ścieków w ilości od 100 do 800 m3/d. Znajdowały one zastosowanie szczególnie w przypadku małych jednostek osadniczych, szkół, szpitali, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, obiektów socjalnych w zakładach przemysłowych i in. [1]. Wiele z tych oczyszczalni działa nadal, jednak z uwagi na zmiany jakie zaszły zarówno w obiektach przez nie obsługiwanych (np. rozbudowa obiektu), jak i w świadomości ekologicznej społeczeństwa (np. zaostrzenie wymagań odnośnie jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych do odbiorników wykorzystywanych rekreacyjnie), a także z uwagi na znaczące zużycie urządzeń, wymagają one modernizacji, często związanej ze zwiększeniem przepustowości oczyszczalni w niniejszym artykule rozpatrzono 3 przykładowe oczyszczalnie z typoszeregu "BIOBLOK - A MUt" charakteryzujące się różnymi wielkościami (100, 200 i 300) oraz układem komór i osadników wtórnych, który nie stanowił bezpośredniego powielenia oczyszczalni 100 MUt (rys. 1).
PL
Sprzężenie technologii osadu czynnego i filtracji membranowej w technologii MBR (od ang. Membrane Biological Reactor) pozwala na uzyskanie ścieków oczyszczonych o bardzo wysokiej jakości (zarówno pod względem chemicznym, jak i zanieczyszczenia mikroorganizmami patogennymi) niezależnie od charakterystyki sedymentacyjnej osadu oraz na prowadzenie procesów oczyszczania ścieków przy wyższym od klasycznie stosowanego stężeniu osadu czynnego w reaktorze (zwykle na poziomie ok. 10÷ 15 kg s.m./m3). Umożliwia to kilkukrotne zmniejszenie kubatury projektowanej oczyszczalni ścieków. W niniejszym artykule omówiono przykładowy przypadek modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków, w której konieczne jest znaczące zwiększenie przepustowości bez możliwości rozbudowy obiektu (wykorzystanie istniejących komór reaktora).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.