Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajowy Plan Gospodarki Odpadami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przyjęty w lipcu Krajowy Plan Gospodarki Odpadami stawia przed branżą ambitne zadania. Czy zostanie zrealizowany? Przyjrzyjmy się temu, analizując zagrożenia i bariery krajowego systemu gospodarki odpadami, czyli stan wyjściowy do realizacji planu, stan branży na lipiec 2023 r.
PL
Planowanie w gospodarce odpadami ma wyraźne podstawy prawne na poziomie zarówno unijnym, jak i krajowym. Unijna dyrektywa odpadowa wprost zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE, aby ich właściwe organy opracowały co najmniej jeden plan gospodarki odpadami. Plany te z osobna lub łącznie pokrywają cały obszar geograficzny danego państwa członkowskiego.
PL
W sierpniu 2016 r. uchwalono w Polsce nowy Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO). Wyszczególnia on szereg działań niezbędnych dla systemu gospodarki odpadami, które wpisują się w model gospodarki o obiegu zamkniętym.
PL
Aktualizacja wojewódzkich planów gospodarki odpadami komunalnym trwa w najlepsze. Na tym tle pojawia się pytanie o ich relacje do Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.
PL
Zadeklarowane moce przerobowe instalacji przetwarzania odpadów komunalnych ponad 2,5 razy przekraczają w Polsce faktyczne zapotrzebowanie wynikające z ilości wytwarzanych odpadów (wg różnych źródeł wartość ta jest nieco różna). Jednocześnie w całej Polsce powstają nowe obiekty, niejednokrotnie za olbrzymie pieniądze – i to pieniądze publiczne, które te zdolności przetwarzania jeszcze powiększają.
PL
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, najbardziej pożądanym działaniem jest zapobieganie ich powstawaniu. Hierarchia została określona w art. 4 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz. Urz. L 312 z 22 listopada 2008 r.) i jest stosowana podczas ustalania priorytetów w przepisach prawa i polityce dotyczącej zapobiegania powstawaniu odpadów oraz gospodarowania odpadami. Następnymi działaniami w hierarchii są kolejno: przygotowanie do ponownego użycia, recykling i inne metody odzysku, np. odzysk energii.Najmniej pożądanym działaniem jest unieszkodliwianie odpadów, do którego zalicza się również składowanie.
PL
Państwa członkowskie UE są obowiązane do opracowania programów zapobiegania powstawania odpadów, które mogą być odrębnymi dokumentami lub stanowić element planów gospodarki odpadami.
PL
W Polsce funkcjonują dwie przeciwstawne opinie na temat modelu gospodarowania odpadami komunalnymi: pozytywna i negatywna. Ta pierwsza jest głoszona głównie przez przedsiębiorców prywatnych i reprezentujące ich organizacje oraz popierana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (do połowy 2008 r. także Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), a druga - przez przedstawicieli samorządu terytorialnego, zakładów budżetowych i spółek z udziałem gmin.
PL
Jak zakłada Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO) oraz wojewódzkie plany gospodarki odpadami na terenie kraju ma funkcjonować mniejsza liczba składowisk odpadów. Funkcje dotychczasowych obiektów gminnych tego typu mają przejąć regionalne zakłady unieszkodliwiania odpadów (od 9 do 12 w województwie). Pomysł to piękny lecz nierealny.
PL
Odpadom zawierającym azbest dużo miejsca poświęcono w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, ogłoszonym na podstawie przepisu art. 14 ust. 4 ustawy o odpadach. Nawiązuje on wprost do Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczenia środowiska azbestem.
PL
Część KPGO, odnosząca się do odpadów opakowaniowych, dotyczy lat 2003-2014. Jest ona zgodna z wytycznymi zawartymi w Dyrektywie 94/62/EC oraz z innymi aktami prawnymi i normatywnymi UE, a także z polityką ekologiczną państwa i krajowymi regulacjami w zakresie odpadów opakowaniowych. Część ta w szerokim zakresie uwzględnia wymagania ochrony środowiska i ma na celu ograniczenie zagrożeń ekologicznych, wynikających z wprowadzania na rynek opakowań, ich stosowania, a następnie odzysku powstałych odpadów lub sposobu unieszkodliwiania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.