Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kodeks cywilny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Termin wystąpienia z powództwem waloryzacyjnym
PL
Są sytuacje, w których nie można stawić się osobiście w urzędzie, sądzie albo dokonać jakiejś czynności. Wówczas warto ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu załatwi sprawę. Pełnomocnictwo to inaczej jednostronne oświadczenie woli mocodawcy upoważniające inną osobę do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Podstawowym źródłem wiedzy o pełnomocnictwie jest Kodeks cywilny.
PL
W tym roku wejdzie w życie nowa ustawa, która zastąpi obecnie obowiązujące regulacje, takie jak Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawo budowlane. Obszar gospodarowania przestrzenią ma zostać objęty jednym aktem prawnym. W artykule przedstawiono wybrane zmiany.
PL
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie określeń "kierownik budowy" i "kierownik robót budowlanych”. Przedstawiono uregulowania dotyczące wyżej wskazanych podmiotów oraz wzajemnych zależności i powiązań, biorąc także pod uwagę inne niż prawo budowlane uregulowania oraz aspekty praktyczne. W szczególności wskazano na rolę kierownika budowy w zapewnieniu przestrzegania przepisów bhp.
EN
The article aims to look at the terms "construction site manager" and "work manager" and defines the "manager of construction work” term. The regulations on the definitions and the interdependence and relationships between them have been shown, considering other regulations than building law and practical aspects. In particular, the role of a construction site manager in ensuring health and safety regulations at work has been described.
PL
Kodeks cywilny przewiduje instytucję rękojmi za wady fizyczne obiektu budowlanego. Na jej podstawie wykonawca odpowiada za wady fizyczne obiektu, który został wykonany niezgodnie z umową. Do umowy o roboty budowlane stosujemy odpowiednio przepisy o rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej. Art. 557 §2 k.c. przewiduje jednak wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi. Dzieje się tak w sytuacji, gdy przedmiotem umowy jest rzecz mająca powstać w przyszłości, a kupujący wiedział o wadzie w chwili jej wydania. Powstaje w związku z tym pytanie, czy wskazywana regulacja znajdzie zastosowanie również do umowy o roboty budowlane w przypadku, gdy inwestor, odbierając obiekt, wiedział o jego wadzie. Artykuł uwzględnia obszerną nowelizację przepisów regulujących tę materię, która weszła w życie 25 grudnia 2014 roku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.