Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Grafpol
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The article presents the steps followed for the development of the schematic equation by new rules for memory realization in Grafpol method. These steps are presented on the example of coal filling bolt in a power plant boiler.
PL
Jednym z czynników pozwalających uzyskać przewagę konkurencyjną jest zdolność do szybkiego przezbrajania maszyn produkcyjnych i programów nimi sterujących. Dlatego istotną kwestią jest dysponowanie metodami umożliwiającymi proste i szybkie syntezowanie niezawodnych równań schematowych, które opisują algorytmy sterowania. Klasyczne metody syntezy równań schematowych opracowane zostały głównie do realizacji układów sterowania wykonanych jako układy stykowo-przekaźnikowe. Dlatego wraz z rozwojem sterowników PLC nie wykorzystują one ich możliwości w pełni, a ponadto są czasochłonne. Alternatywę dla klasycznych metod stanowią metody Grafcet, SFC i Grafpol. Pomimo zalet metod Grafcet i SFC, takich jak szeroki zakres zastosowań oraz intuicyjność, ich zasadniczą wadą jest możliwość implementacji wyłącznie w wybranych sterownikach. Niedogodność ta nie występuje w przypadku metody Grafpol, która umożliwia implementację otrzymanego równania schematowego w dowolnym sterowniku. Dotychczas jednak pamięć realizowana była za pomocą Metody Transformacji Sieci, która jest pracochłonna. Dlatego też podjęto prace mające na celu opracowanie zasad umożliwiających realizację pamięci w sposób prostszy i szybszy niż w przypadku MTS. W wyniku prowadzonych prac wyznaczono nowe zasady realizacji pamięci metody Grafpol, które przedstawiono w artykule na przykładzie układu sterowania zasuwą zasypu węgla do kotła w elektrowni. Opracowane rozwiązanie, w porównaniu z MTS, charakteryzuje się brakiem konieczności analizy przebiegu sygnałów wejściowych i wyjściowych oraz umożliwia syntezę równania schematowego także dla procedur zawierających etapy czasowe. W odniesieniu do metod Grafcet i SFC opracowane zasady umożliwiają opracowanie równania schematowego w jawnej postaci.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.