Celem artykułu jest analiza przyczyn migracji do Europy oraz sposobów zabezpieczenia granicy wschodniej RP przed nielegalną migracją. Sytuacja geopolityczna na świecie spowodowała gwałtowny wzrost nielegalnej migracji. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne toczące się od wielu lat potęgują to zjawisko. Granica wschodnia Polski stanowi zarazem wschodnią granicę Unii Europejskiej. W dużej mierze ochrona granicy wschodniej przed nielegalną migracją ma nie tylko wpływ na bezpieczeństwo RP, lecz stanowi ochronę całej UE przed tym procederem. Główny problem badawczy został sformułowany w następujący sposób: Jakie powinny być zastosowane środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia ochrony granicy wschodniej RP przed nielegalną migracją? Podstawową metodą wykorzystywaną w przygotowywaniu publikacji była analiza i synteza zgromadzonych źródeł naukowych. Posłużono się również porównaniem, którego istotą była identyfikacja cech wspólnych, podobieństw oraz różnic występujących zagrożeń dotyczących nielegalnej migracji. Zastosowanie tej metody pozwoliło na wykrycie cech podobieństwa i odmienności zabezpieczenia granicy państwowej poprzez odniesienie się do systemów ochrony granicy a także doświadczeń innych państw. Ponadto zastosowano także wnioskowanie, aby sformułować najistotniejsze wyniki przeprowadzonej diagnozy. Po przystąpieniu Polski do strefy Schengen Straż Graniczna odpowiada za ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą. Prowadzi również działania związane ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej i nielegalnej migracji na terytorium RP. Rozwinięta współpraca międzynarodowa jest jednym z podstawowych elementów przesądzających o skuteczności działania służb granicznych, stąd też Straż Graniczna przywiązuje dużą wagę do jej doskonalenia. Bieżąca współpraca Straży Granicznej ze służbami granicznymi państw sąsiednich jest nieodzownym wymogiem ochrony granicy. Współdziałanie to realizowane jest na wszystkich szczeblach dowodzenia i przybiera także formy zinstytucjonalizowane. Zakłada się, że zintegrowany system zarządzania granicą jest kluczową kwestią w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji. Proces ten daje wszechstronną i spójną kontrolę w obszarze bezpieczeństwa UE, co pozwala reagować na zidentyfikowane zagrożenia w sposób bardziej skuteczny i efektywny.
EN
The aim of this article is to analyze the causes of migration to Europe and ways to protect the eastern border of the Republic of Poland against illegal migration. The geopolitical situation in the world has caused a sharp increase in illegal migration. This is not a new phenomenon, as climate change and armed conflicts that have been going on for many years are intensifying this phenomenon. Poland's eastern border is also the eastern border of the European Union. To a large extent, the protection of the eastern border against illegal migration not only affects the security of the Republic of Poland, but also protects the entire EU against this practice. The main research problem was formulated as follows: What security measures should be used to ensure protection of the eastern border of the Republic of Poland against illegal migration? The basic method used in preparing the publication was the analysis and synthesis of collected scientific sources. A comparison was also used, the essence of which was to identify common features, similarities and differences in existing threats related to illegal migration. The use of this method allowed for the detection of similarity and dissimilarity in securing the state border by referring to border protection systems as well as the experiences of other countries. Moreover, inference was also used to formulate the most important results of the diagnosis. After Poland's accession to the Schengen area, the Border Guard is responsible for protecting the external border of the European Union with the Russian Federation, Belarus and Ukraine. It also conducts activities related to combating organized crime and illegal migration in the territory of the Republic of Poland. Developed international cooperation is one of the basic elements determining the effectiveness of border services, hence the Border Guard attaches great importance to its improvement. Ongoing cooperation of the Border Guard with border services of neighboring countries is an essential requirement for border protection. This cooperation is implemented at all levels of command and also takes institutionalized forms. It is assumed that an integrated border management system is a key issue in counteracting illegal migration. This process provides comprehensive and consistent control in the area of EU security, which allows us to respond to identified threats in a more effective and efficient manner.
W Europie funkcjonuje łącznie ok. 570 instalacji MBP o zdolności przetwarzania ok. 55 mln ton (z ok. 513 mln Mg odpadów komunalnych w UE). Ich liczba może wciąż nieco wzrosnąć, zmieni się także sposób ich funkcjonowania.
W roku 2023 przy ogólnym znaczącym spadku liczby oddawanych mieszkań odnotowano wzrost oddawanych mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych. I choć ich udział w liczbie wszystkich oddawanych do użytku mieszkań nadal jest niewielki, to trend ten warto obserwować.
"Dym z kominów nisko czołgając się, opada na dół w płatkach sadzy, tak wielkich jak dojrzałe płatki śniegu, i całkiem przejmuje promienie rannego słońca (…)” - przytoczone słowa na szczęście nie pochodzą z ostatniego komunikatu smogowego dla któregoś z polskich miast.
Z roku na rok spada w Polsce liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. To może cieszyć. Nadal jednak sporo zostało do zrobienia - w Polsce liczba ofiar śmiertelnych wciąż jest stosunkowo wysoka, gdy odnieść ją do liczby ofiar w Europie. Rozwiązaniem może być dalsze ograniczenie prędkości ruchu kołowego.
Ogniotrwały, wytrzymały i lekki, odporny na zmiany temperatury i wilgoć, tani i łatwy w produkcji. Tyle zalet i tylko jedna wada - zawiera szkodliwy dla zdrowia azbest. Tak wygląda wizytówka eternitu, który był nadzieją budownictwa, mającą zastąpić łatwopalne pokrycia dachowe. A teraz stał się przekleństwem użytkowników i samorządów.
Europa, a dokładnie jej kierownictwo, wybrała pompy ciepła jako technologię przyszłości, która może dać naszemu kontynentowi większe bezpieczeństwo energetyczne. Przyjrzyjmy się, jak rysuje się różnorodny obieg tej grupy produktowej. Spójrzmy na poszczególne jego etapy…
Rok 2024 to ostatnia prosta przed historycznym „kamieniem milowym” europejskiej polityki środowiskowej, jakim ma być rok kolejny. To właśnie w roku 2025 kraje zjednoczonej Europy zobowiązały się osiągnąć ambitne cele środowiskowe między innymi w obszarze wysokich poziomów recyklingu, ze szczególnym akcentem na recykling tworzyw sztucznych, nie wspominając o energetycznej transformacji Starego Kontynentu.
Na co dzień zupełnie nie zwracamy na nie uwagi. Jednak gdy po długim spacerze, z dala od własnego domu, natura upomni się o daninę, oddalibyśmy wszystko za chwilę samotności w ustronnym miejscu. Nawet dzikim. Jednak obecnie takich dzikich ustronnych miejsc jest coraz mniej, pozostaje więc skorzystanie z miejsca cywilizowanego, czyli ustępu publicznego. Ale…
Nie sposób nie myśleć o przyszłości bez uwzględnienia energii elektrycznej, od której jesteśmy cywilizacyjnie coraz bardziej zależni. Elektryfikujemy coraz więcej aspektów naszego życia - wynika to z usprawniania codziennych czynności i rozwoju technologicznego. Elektryfikacja natrafi na niemożliwą do przejścia barierę, jeżeli producenci prądu obciążą środowisko ponad możliwą do akceptacji barierę.
Organizm człowieka w blisko 3/4 składa się z wody i dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów. W obecnych czasach nie powinno to nikomu sprawiać żadnych problemów. Wodociągi miejskie przez całą dobę dostarczają czystą wodę do mieszkań, natomiast poza domem w licznych odmianach można kupić ją w jeszcze liczniejszych sklepach. Również w wielu urzędach i instytucjach spotkać można dystrybutory oferujące bezpłatnie wodę. Tak więc w każdej chwili można ugasić pragnienie. Nie zawsze tak było, a problem zapewnienia wody pitnej dla przechodniów nie był łatwy do rozwiązania.
W obecnych czasach nikt już chyba nie powinien mieć wątpliwości, że obserwowane gwałtowne anomalie pogodowe są wynikiem zmian klimatycznych, do których przyczynił się człowiek.
Jadąc ulicami miasta, ani żaden kierowca, ani pasażerowie raczej nie zaprzątają sobie głowy stanem jezdni. Do czasu, gdy samochód nagle wpadnie w dziurę lub zatrzęsie się na pofałdowanym asfalcie.
Październikowe wybory zmieniły układ sił politycznych w Polsce. Nowe otwarcie to nowe szanse na załatwienie spraw, które przez lata nie doczekały się załatwienia. Ale to też ryzyko, że na fali zmian podjęte zostaną decyzje, które zagrozić mogą dotychczas zgromadzonemu dorobkowi. W tej sytuacji warto sobie przypomnieć, co w gospodarce odpadami stanowi długofalową, obliczaną na dziesięciolecia strategię. I na tej podstawie budować taktykę na najbliższe lata.
Układ niskiego ciśnienia w subarktycznej strefie Atlantyku Północnego, tworzący północne ramię dipola NAO, wykazuje znaczne zróżnicowanie w czasie. Tworzą go przemiennie trzy ośrodki – niż nad Morzem Labrador, Niż Islandzki i niż nad Morzem Barentsa. Poszczególne wymienione centra niskiego ciśnienia występują w różnych konfiguracjach, których wzajemny układ silnie wpływa na wartości indeksów NAO. Celem przedstawionych badań było określenie wpływu, jaki na cyrkulację atmosferyczną w atlantycko-europejskim sektorze cyrkulacyjnym wywierają wyizolowane zmiany SLP nad obszarem Morza Barentsa, niezależnie od zmian SLP w Niżu Islandzkim. Gdy SLP nad Morzem Barentsa spada tworzy się tam układ niskiego ciśnienia zwany Bruzdą Barentso-Karską. W takich okresach silnie obniża się SLP nad wschodnią częścią N Atlantyku i Europą w strefie położonej na N od 55-58°N, a rośnie SLP na S od tej granicy. Maksymalny wzrost wykazuje wtedy SLP w strefie szerokości 45-50°N oraz nad zachodnią i środkową Europą (10°W - 25°E). W takim okresie trajektorie układów niskiego ciśnienia przemieszczają się w strefę między 58 a 70°N. Rośnie w tej strefie (55-70°N) częstość występowania pogód niżowych, z pogodami frontalnymi włącznie. Na południe od 55-58°N rośnie SLP i częstość występowania antycyklonów, są to najczęściej bardzo silnie rozwinięte na wschód kliny subtropikalnego antycyklonu N Atlantyku (Wyżu Azorskiego). Powoduje to wzrost na tych obszarach częstości występowania bezfrontalnych pogód antycyklonalnych. W okresach wzrostu SLP nad Morzem Barentsa, Bruzda Barentso-Karska zanika, zaznacza się wzrost SLP nad obszarem położonym na N od 55-58°N, a na S od tej granicy SLP spada. Tory układów niskiego ciśnienia przemieszczają się nad obszarem Europy Zachodniej i Środkowej w niższych szerokościach (45-55°N). Powoduje to odpowiednie, przeciwne do opisanych wyżej, zmiany w strukturze pogód na N i S od 55-58°N. Zmianami SLP nad Morzem Barentsa sterują zmiany zasobów ciepła w wodach tego morza (np. Smedsrud i in. 2012, 2020). Zasoby ciepła w wodach Morza Barentsa regulowane są przez zmniejszony lub zwiększony dopływ ciepłych Wód Atlantyckich (np. Årthun i in. 2012). W rezultacie wszystkimi tymi zmianami, w tym SLP nad Europą, steruje z opóźnieniami zmienność NA THC (North Atlantic Thermohaline Circulation). Jednoczesny spadek SLP nad Morzem Barentsa i spadek SLP w Niżu Islandzkim powoduje, że w strefie subarktycznej i arktycznej tworzy się rozległy jedno- lub dwuośrodkowy układ niskiego ciśnienia o orientacji WSW-ENE, wymuszający adwekcje powietrza z zachodu nad NE Europę i Syberię. Spadek SLP nad Morzem Barentsa, jaki nastąpił po roku 1988, jest zgodny w czasie ze zmianą epok makrocyrkulacyjnych nad Europą (z epoki E na epokę W), których przyczyną była zmiana fazy NA THC z ujemnej na dodatnią.
EN
The low-pressure system in the subarctic zone of the North Atlantic, forming the northern arm of the NAO dipole, varies significantly over time. It is composed of three alternating centers – the Labrador Sea low, the Icelandic Low and the Barents Sea low. The individual low-pressure centers mentioned above occur in various configurations, the mutual arrangement of which strongly influences the values of the NAO indices. The aim of the presented research was to determine the impact of isolated SLP changes over the Barents Sea area on atmospheric circulation in the Atlantic-European circulation sector, regardless of SLP changes in the Icelandic Low. When the SLP drops over the Barents Sea, a low-pressure system called the Barents-Kara Trough forms there. In such periods, SLP decreases significantly over the eastern part of the N Atlantic and Europe in the zone located N of 55-58°N, and SLP increases SLP of this border. The maximum increase in SLP is then observed in the latitude zone of 45-50°N and over western and central Europe (10°W - 25°E). During such a period, the trajectories of low-pressure systems move to the zone between 58 and 70°N. The frequency of low-pressure weather, including frontal weather, is increasing in this zone (55-70°N). South of 55- 58°N, SLP and the frequency of anticyclones increase. These are most often very strongly eastward ridges of the subtropical N Atlantic anticyclone (Azores High). This increases the frequency of frontal anticyclonic weather in these areas. During periods of SLP increase over the Barents Sea, the Barents- Kara Trough disappears, there is an increase in SLP over the area located N of 55-58°N, and SLP of this boundary decreases. The tracks of low-pressure systems move over Western and Central Europe at lower latitudes (45-55°N). This causes appropriate changes in the weather structure in the N and S regions from 55-58°N, opposite to those described above. Changes in SLP over the Barents Sea are controlled by changes in heat resources in the waters of this sea (e.g. Smedsrud et al. 2012, 2020). Heat resources in the waters of the Barents Sea are regulated by a decreased or increased inflow of warm Atlantic Waters (e.g. Årthun et al. 2012). As a result, all these changes, including the SLP over Europe, are driven, with lags, by NA THC (North Atlantic Thermohaline Circulation) variability. The simultaneous decrease in SLP over the Barents Sea and the decrease in SLP in the Icelandic Low causes an extensive one- or two-center low-pressure system with a WSW-ENE orientation to form in the subarctic and Arctic zone, forcing air advection from the west over NE Europe and Siberia. The decline in SLP over the Barents Sea after 1988 is consistent with the change in macrocirculation epochs over Europe (from epoch E to epoch W), which was caused by the change of the NA THC phase from negative to positive.
Strefy niskich emisji obowiązują w niemal każdym kraju zachodniej Europy. Zazwyczaj obejmują scisłe centra miast, a celem ich ustanawiania jest ograniczenie wjazdu dla pojazdów emitujacych duże ilości zanieczyszczeń.
18
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W wyniku masowej migracji trwale zmieniła się kompozycja etnoreligijna Europy oraz pojawiły się nowe mniejszości etniczne, np. Kurdowie. Spis powszechny, który przeprowadzono w Anglii i Szkocji i w którym osobno uwzględniono takie kategorie jak tożsamości narodowa, etniczna, religijna oraz używany język, pozwala na przeanalizowanie zależności między tymi tożsamościami a stopniem integracji. We Francji, po serii zamachów terrorystycznych oraz w związku z coraz częstszym odrzucaniem przez miejscowych muzułmanów konstytucyjnej zasady laickości, wprowadzono ustawę przeciwko separatyzmowi. Wiąże się to ze zdefiniowaniem odrzucenia zasad ustrojowych Francji z pobudek islamistycznych jako separatyzmu islamskiego. Właściwsze wydaje się jednak określenie tego zjawiska jako separatyzm normatywny. Innym problemem jest przenoszenie konfliktów spoza Europy na jej terytorium, np. konfliktu kurdyjsko-tureckiego.
EN
As a result of mass migration, the ethnoreligious composition of Europe has permanently changed and new ethnic minorities emerged, e.g. the Kurds. The census carried out in England and Scotland, which separately considered such categories as national, ethnic, or religious identity and the language used, allows us to analyze the relationship between these identities and the degree of integration. In France, after a series of terrorist attacks and due to the increasing rejection of the constitutional principle of secularism by local Muslims, a law against separatism was introduced. This is related to defining the rejection of France’s political principles for Islamist reasons as Islamic separatism. However, it seems more appropriate to describe this phenomenon as normative separatism. Another problem is the transfer of conflicts from outside Europe to its territory, e.g. the Kurdish-Turkish conflict.
The purpose of the article is to examine the influence of financial, socio-economic, and environmental degradation factors on the expenditure scope of environmental federalism. The panel data models were estimated based on 26 European countries for the period between 2007 and 2020. The research hypothesis of the article posits that the sound fiscal position of the local government and the financial sustainability stemming from it deepens the expenditure side of environmental federalism, especially when considering the population and its structure, the size of the economy, population, and the pollution generated by it. The article reveals that local government avoidance of both deficits and excessive indebtedness ends up promoting a higher scope of expenditure side of environmental federalism. In addition, in European countries, the significance of expenditures on environmental protection visible in local budgets is increased for smaller economies that are less environmentally degraded.
PL
Celem artykułu jest zbadanie wpływu czynników finansowych, społeczno-ekonomicznych i tych dotyczących degradacji środowiska na zakres strony wydatkowej federalizmu środowiskowego. Oszacowano modele panelowe dotyczące 26 krajów Europy dla lat 2007-2020. W artykule sformułowano hipotezę badawczą mówiącą o tym, że stabilna sytuacja fiskalna samorządu terytorialnego i wynikająca z niej stabilność finansowa pogłębia stronę wydatkową federalizmu środowiskowego, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość populacji i jej strukturę, wielkość gospodarki i emitowane tam zanieczyszczenia. W artykule ukazano, że unikanie przez samorządy terytorialne deficytów budżetowych i wzrostu zadłużenia przyczynia się do poszerzenia zakresu strony wydatkowej federalizmu środowiskowego. Ponadto, w krajach Europy znaczenie wydatków samorządu terytorialnego na ochronę środowiska jest zwiększane w mniejszych gospodarkach, które charakteryzują się niższą degradacją środowiska.
The purpose is to assess the usability of a sustainable and environmentally friendly food policy tool in Poland in 2022. First, the systematic literature review of regulatory and market-based tools was carried out. Second, interviews with food consumers registered in the municipality of Poznań were conducted. Third, the assessment of the usage of a «higher» VAT tax rate on junk food using one-way ANOVA analysis was examined. In the theoretical part, methods of analysis, synthesis, comparison and graphical transposition of data were used. In the practical part, quantitative methods like the CAWI questionnaire and ANOVA analysis, along with qualitative methods like IDI interviews and case studies, were used. The study shows that the majority of the respondents who do everyday shopping and make decisions on preparation and consumption of food at home are women. Females were characterised by statistically significant social acceptance of a «higher» VAT tax rate.
PL
Celem artykułu jest ocena przydatności wybranego narzędzia zrównoważonej i przyjaznej środowisku krajowej polityki żywnościowej w Polsce w 2022 roku. Po pierwsze, dokonano systematycznego przeglądu literatury z zakresu regulacyjnych i rynkowych narzędzi polityki żywnościowej. Po drugie, przeprowadzono wywiady z konsumentami żywności zameldowanymi w aglomeracji poznańskiej. Po trzecie, przy użyciu metody ANOVA, oceniono wykorzystanie analizowanego narzędzia polityki żywnościowej, tj.: „wyższa” stawka VAT na śmieciowe jedzenie na konsumentach objętych badaniem przy uwzględnieniu ich płci, wieku, statusu materialnego, liczby osób w gospodarstwie domowym. W części teoretycznej zastosowano metody analizy, syntezy, porównania i graficznej prezentacji danych. W części praktycznej wykorzystano metody ilościowe: badanie ankietowe metodą CAWI, analizę ANOVA oraz metody jakościowe: wywiady eksperckie metodą IDI i studia przypadków. Z badań wynika, że w przeważającej większości to kobiety dokonują codzienne zakupy żywności oraz podejmują decyzje nt. tego co jest przygotowywane i konsumowane. U kobiet występuje statystycznie istotna akceptowalność na wprowadzenie wyższej stawki VAT na żywność śmieciową.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.