Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU Directive
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedsiębiorcy muszą przygotować się w najbliższych miesiącach na daleko idące zmiany związane z implementacją do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy Single Use Plastics (SUP). Jakie są jej założenia i z czym będzie się wiązać jej wprowadzenie w Polsce?
PL
Dyrektywa Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych, tzw. dyrektywa ściekowa [Commission Staff Working Document Evaluation of the Council Directive 91/271/EEC of 21 May 1991, concerning urban waste-water treatment, European Commission, Brussels], jest jednym z najstarszych obowiązujących aktów legislacji europejskiej i przez niemal 30 lat zachowała praktycznie pierwotne brzmienie.
PL
W maju minął rok od momentu, gdy komisja Europejska uchwaliła dyrektywę dotyczącą ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Single Use Plastic). Od tamtego czasu temat wdrożenia w Polsce systemu kaucyjnego pojawia się w wielu dyskusjach toczonych między przedstawicielami biznesu a stroną rządową.
PL
Z Artemis Hatzi-Hull, reprezentującą Dyrekcję Generalną ds. Środowiska w Komisji Europejskiej, o najważniejszej dla branży pojazdów wycofanych z użytku dyrektywie ELV oraz aktualnych problemach tego sektora rozmawia Łukasz Cioch. 18 września 2020 r. nie był dla branży recyklerów pojazdów zwykłym dniem. Wówczas bowiem obchodziliśmy 20. rocznicę przyjęcia najważniejszej dyrektywy unijnej dotyczącej pojazdów wycofanych z użytku. Formalnie Komisja określa tę dyrektywę symbolem 2000/53/WE. Jednakże w świecie recyklerów samochodów znana jest pod nazwą dyrektywy ELV (end of life vehicles).
EN
The relations to calculate the maximum value of strains in processes of bending tubes on benders, in stretched layers of tubes, are presented in this work on the basis of the EU-Directive concerning production of pressure equipment. It has been shown that for large deformations that occur during bending of the pipes on knees, logarithmic strain measures (real) and relative strain measures give different values of strain but equal wall thicknesses in the bending zone. Logarithmic measures are frequently used in engineering practice and are valid for large and small deformations. Reverse expressions were also derived to calculate the required initial wall thickness of the tube to be bent, in order to obtain the desired wall thickness of the knee after bending.
PL
W ostatnim czasie prace legislacyjne dotyczące ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji przyspieszyły ze względu na skierowanie przeciwko Polsce pozwu w związku z nieprawidłową implementacją dyrektywy 2000/53/WE.
PL
W wyniku przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Dyrektywy 2008/98/WE o odpadach, konieczne stało się dokonanie implementacji uregulowań europejskich do prawa polskiego, co nastąpiło w znowelizowanej ustawie o odpadach, przyjętej 14 grudnia 2012 r. Nowe regulacje prawne są o tyle interesujące, że przy umiejętnym ich zastosowaniu mogą prowadzić nie tylko do znacznych oszczędności finansowych, a nawet do powstania przychodu, stwarzają bowiem m.in. możliwość formalnej redukcji ilości wytwarzanych odpadów, i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
PL
Celem międzynarodowego projektu CERREC jest zapobieganie powstawaniu odpadów poprzez zwiększanie roli sektora ponownego wykorzystania produktów. Dyrektywa 2008/98/WE o odpadach, do której wdrożenia zobowiązane zostały wszystkie państwa członkowskie, wprowadziła pewne zmiany w dotychczasowej hierarchii sposobów postępowania z odpadami. W dokumencie pojawiło się pojęcie „przygotowania do ponownego wykorzystania” oraz „ponownego wykorzystania przedmiotów”. Należy przez to rozumieć nie przetwarzanie, lecz użycie danego przedmiotu po raz kolejny w tym samym celu, w jakim został on wyprodukowany. Dzięki takiemu podejściu można liczyć nie tylko na zmniejszenie strumienia odpadów kierowanego na składowisko, ale również na mniejsze zużycie energii i innych zasobów, np. w procesie recyklingu. Ponowne wykorzystanie jest nam znane od zawsze – są przecież komisy, antykwariaty czy sklepy z używaną odzieżą. Jednak zarówno Unia Europejska, jak i krajowi ustawodawcy proponują zastosowanie rozwiązań systemowych, w których wdrażaniu pomagają także lokalne samorządy. Zgodnie z zapisami Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach1, organy administracji publicznej powinny wspierać nowe sposoby radzenia sobie z nadmierną ilością odpadów, m.in. zachęcając do tworzenia sieci ponownego wykorzystania i napraw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.