Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyrektywa 96/48/WE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Proces integracji Polski z Unią Europejską spowodował konieczność dostosowania prawodawstwa polskiego do unijnych regulacji prawnych w wielu dziedzinach życia i gospodarki. To ogólne stwierdzenie jest wszystkim znane, ale jego konsekwencje dla kolei w Polsce to już w znacznej mierze wiedza tajemna. Podczas opracowywania obowiązujacej ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym szczegółowo analizowano obowiazujące europejskie regulacje prawne i starano się aby ustawa była zgodna z ich zapisami.
PL
Wraz z wprowadzeniem na początku lat 90. nowej polityki transportowej UE - między innymi aktywizowania kolei - pojawił się termin: interoperacyjność, przez który rozumiano "zdolność transeuropejskiego systemu kolejowego do umożliwienia bezpiecznego i niezakłóconego ruchu pociągów, przy zapewnieniu wymaganych wielkości osiągów (także przez granice państwowe)". Wydano dwie dyrektywy - 96/48/EC z 23 lipca 1996 r. "O interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości" i 01/16/EC z 19 marca 2001 r., "O interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych". Na podstawie tych dyrektyw powstały już pierwsze Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności (TSI), które stanowią zbiór wymagań technicznych, koniecznych do spełnienia przez tzw. składniki interoperacyjności i dany podsystem. Wsród podsystemów wymienionych w obu dyrektywach, na które podzielono system kolejowy, jest również podsystem Energia.
PL
System zasilania energią elektryczną pojazdów szynowych składa się z podsystemów: urządzenia zasilające (podstacje, kabiny sekcyjne, hamowanie odzyskowe), sieć trakcyjna (sieć jezdna), w skład którego wchodzą górna sieć jezdna i sieć powrotna oraz odbierak prądu (pantograf). Dla zapewnienia interoperacyjności systemu kolejowego konieczna jest standaryzacja rozwiązań technicznych objętych tymi podsystemami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.