Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyrektywa 91/440/EWG
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Reformy kolei, jakie miały miejsce przez ostatnie dekady w Europie, miały za zadanie stworzenie warunków dla zaistnienia konkurencji na torach. Jednak między stworzeniem możliwości prawnej a rzeczywistym zaistnieniem na rynku leży tak wiele przeszkód, iż często wymaga to ogromnych interwencji ze strony instytucji powołanych do zwalczania monopoli.
PL
Zakres zagadnień związanych z ogólną organizacją i finansowaniem usług przewozowych w transporcie publicznym w prawie unijnym jest regulowany Rozporządzeniem 1191/69, z późniejszymi zmianami. Dotyczy ono jednocześnie transportu kolejowego, drogowego i żeglugi śródlądowej. W 2000 r. został przedłożony przez Komisję Europejską pierwszy projekt zasadniczej nowelizacji tego rozporządzenia i oparcia rynku przewozów pasażerskich na w pełni konkurencyjnych zasadach. Oprócz Rozporządzenia 1191/91 w prawie unijnym funkcjonują także inne regulacje, w tym także dla sektora kolejowego, uszczegółowiające np. zasady dostępu infrastruktury transportowej, prowadzenia gospodarki finansowej, czy statystyki.
3
PL
W 1991 r. została wydana Dyrektywa 91/440, która często jest utożsamiana , trochę na wyrost, z podstawą do liberalizacji rynku kolejowego w Unii Europejskiej. W rzeczywistości zapisy w niej zawarte miały znacznie skromniejsze cele. Dyrektywa wyznaczała rolę państwa w rozwoju kolei oraz zakres jego odpowiedzialności za ich stan. Nakazywała też stopniową komercjalizację kolei i uwolnienie ich od misji "socjalnej". Jednak konsekwencje przyjętych rozwiązań miały o wiele dalej idące skutki. Dyrektywa ta zwróciła uwagę na konieczność przyjęcia przez państwa członkowskie aktywnej roli w kreowaniu rynku kolejowego oraz zapoczątkowała trwający do dziś proces legislacyjny, którego celem jest regulacja tego rynku na poziomie Unii aktami prawnymi.
4
Content available remote Wpływ polityki Unii Europejskiej na transport
PL
Pogłębiający się kryzys państwowych przedsiębiorstw kolejowych w Europie. Proces restrukturyzacji kolei w krajach należących do UE i w Szwajcarii. Zalecenia Unii dotyczące poprawy sprawności, swobody działania i konkurencyjności kolei. Dwa modele organizacyjne przedsiębiorstw kolejowych. Kryzysowa sytuacja transportu kolejowego w Europie Środkowej i Wschodniej. Wpływ unijnej Dyrektywy 91/440 na ustawodawstwo i politykę transportową w tych krajach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.