Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Directive 94/62/EC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Kraje Unii Europejskiej zostały zobowiązane do prowadzenia skutecznej polityki w zakresie przeciwdziałania powstawaniu nadmiernej ilości odpadów opakowaniowych. Kluczowym aktem prawnym dotyczącym gospodarki opakowaniami i odpadami jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego 94/62/WE. Polska praktyka gospodarcza pokazała, że spełnienie założeń określonych w dyrektywie wymaga zmiany polskiego ustawodawstwa. Nowa ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która weszła w życie w styczniu 2014 r., ma przyspieszyć realizację wymagań unijnej dyrektywy. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych zapisów zawartych w nowej ustawie - istotnych z punktu widzenia przedsiębiorstw żywnościowych. Znajomość regulacji prawnych jest niezbędna w prowadzeniu efektywnej gospodarki opakowaniami, a ich konsekwentne przestrzeganie przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
EN
The countries of the European Union were obliged to pursue an effective policy on preventing an excessive amount of packaging waste. The key legal act relating to packaging and waste management is Directive 94/62/EC of the European Parliament. The Polish economic practice has shown that the achievement of the objectives specified in the Directive requires changing Polish legislation. The new Act on Packaging and Packaging Waste, which came into force in January 2014, is to accelerate the implementation of the requirements of the EU Directive. The aim of the paper is to present the most important provisions contained in the new Act - significant from the point of view of food companies. Knowledge of legal regulations is essential in efficient packaging management and their consistent observance contributes to the improvement of the environment.
EN
The article presents the legal requirements of the European Union's packaging waste, and their most recent transposi�tion into Polish law. The author has attempted to describe selected achievements of the Department of Public Utilities and Housing (DPUaH) in Zielona Gora, which for many years on behalf of the city, in a systematic way it�fs developing municipal waste management system (including packaging), consistent with EU policies and objectives of sustainable development. The deficiencies and weaknesses in the system are taken into consideration, whose liquidation is a priority for future investment of DPUaH consistent with the Waste Management Plan for the City of Zielona Gora.
PL
W artykule zaprezentowano wymagania prawne Unii Europejskiej w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniami oraz ich najnowsze transpozycje do prawa polskiego. Autorka podjęła próbę opisania wybranych, dotychczasowych osiągnięć Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zielonej Górze, który od wielu lat w imieniu miasta, w sposób systematyczny rozwija system gospodarki odpadami komunalnymi (w tym opakowaniowymi), zgodny z polityką UE i założeniami rozwoju zrównoważonego. Zwrócono uwagę na braki i niedociągnięcia w systemie, których likwidacja stanowi priorytet przyszłych inwestycji ZGKiM, zgodnych z Planem Gospodarki Odpadami dla Miasta Zielona Góra.
PL
Ochrona środowiska, w tym gospodarka odpadami, stwarza nieograniczone możliwości dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność w tej branży. Potencjał ten może być z powodzeniem wykorzystany jedynie wówczas, gdy twórcy polityki ekologicznej będą się stosować do zasad "zrównoważonego rozwoju" i "zanieczyszczający płaci".
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 10 czerwca 2009 r. nie załączono na stronie Ministerstwa Środowiska uwag po konsultacjach społecznych. Nie pokazano również tych z poszczególnych ministerstw, wynikających z konsultacji międzyresortowych.
PL
Dyrektywa 94/62/EC dotycząca opakowań i odpadów opakowaniowych wyraźnie określa wymagania, jakie powinny spełniać opakowania. Gdybyśmy potraktowali ten zapis w całości, to de facto żadne z obecnie stosowanych opakowań nie powinno się znaleźć w użyciu. Ale czy aby na pewno?
PL
Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców zobowiązuje przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach do osiągnięcia w 2007 r. 50-procentowego poziomu odzysku. Jednocześnie w Traktacie Akcesyjnym o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiło się zobowiązanie do osiągnięcia przejściowych poziomów odzysku w latach 2004-2006. Pozostaje jednak pytanie, na ile realne są szanse osiągnięcia przez Polskę wymaganych poziomów odzysku?
PL
Minęły 3 lata od wprowadzenia w Polsce Dyrektywy 94/62/EC, a jakby nic się nie zmieniło. Od trzech lat trwa nieustająca debata, kto ma być odpowiedzialny za odpady opakowaniowe, których coraz większe ilości zasypują polskie składowiska, rowy i lasy. Resort środowiska i zespół doradczy radzą, jak uszczelnić system, którego tak naprawdę ciągle nie ma.
PL
W latach poprzedzających implementację prawa UE do prawa polskiego nie było obowiązku sprawozdawczego w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Małe i średnie firmy po okresie transformacji widziały możliwość rozwoju w nowej dziedzinie działalności, jaką była selektywna zbiórka. Stworzyły one system odzysku, bazując na producentach posiadających odpady opakowaniowe. Producenci wyrobów w opakowaniu nie mieli obowiązku sprawozdawczego w zakresie masy opakowań wprowadzonych do sprzedaży. Firmy zajmujące się odzyskiem i recyklingiem nie posiadały obowiązku sprawozdawczego dotyczącego masy odpadów opakowaniowych przekazanych do recyklingu.
PL
Zasadniczym dokumentem, określającym zadania w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w celu nie dopuszczenia do powstawania nowych zagrożeń ekologicznych oraz ograniczenia zagrożeń już występujących, jest dyrektywa 94/62 Rady i Parlamentu Europejskiego z 20 grudnia 1994 r. dotycząca opakowań i odpadów opakowaniowych. Dyrektywa obejmuje wszystkie rodzaje opakowań wprowadzanych na rynek i wszystkie odpady opakowaniowe.
PL
W ostatnich latach Polska wykonała olbrzymi cywilizacyjny krok do przodu. Dotyczy to m.in. implementacji unijnego prawa "odpadowego". W wielu dziedzinach gospodarki zmieniło się podejście do problemu odpadów, a dzięki przedstawicielom tych dziedzin także podejście urzędników i parlamentarzystów, co zaowocowało wieloma zmianami w prawie. Obecny parlament wykonał znacznie więcej prac legislacyjnych w dziedzinie ochrony środowiska niż poprzednie kadencje. Zawdzięczamy to również silnej obecności przy pracach legislacyjnych różnych grup nacisku - społecznych i gospodarczych.
PL
Dla uporządkowania jednolitych we wszystkich krajach członkowskich głównych założeń gospodarki odpadami opakowaniowymi oraz z uwagi na potrzebę wyodrębnienia specyficznej problematyki odpadów opakowaniowych w grudniu 1994 r. ustanowiona została dyrektywa 94/62/EC. Zaleca ona zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych, stosowanie w uzasadnionych przypadkach opakowań zwrotnych oraz odzyskiwanie z odpadów opakowaniowych energii lub użytecznych surowców.
PL
Republika Czeska przyjęła Wytyczną EC94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w przygotowywanej ustawie. Dotyczy ona odpadów z opakowań i pod presją przepisów prawnych zmusza do ograniczania ich objętości i masy oraz zawartości w nich szkodliwych substancji. Projekt ustawy (w czerwcu odbyło się w Parlamencie RC pierwsze czytanie) będzie dotyczył całego obiegu zużytych opakowań w przyrodzie, włącznie z ich dystrybucją. Będzie on również oparty na normach CEN dot. opakowań. Przedstawimy w skrócie powyższą ustawę, która będzie wprowadzona w życie z dniem 01.01.2002.
PL
Nasz kraj prowadzi negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jednym z warunków stawianych państwom kandydującym jest spełnienie określonych standardów i norm ochrony środowiska oraz wprowadzenie do krajowego ustawodawstwa ramowych dyrektyw obowiązujących kraje członkowskie, w tym dyrektywy 94/62/EC dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych, przyjętej przez Parlament Europejski 31 grudnia 1994 r.
PL
Dzięki współpracy ze Spółką ABRYS - członkiem Izby, chcemy przybliżyć Państwu na łamach Biuletynu, problemy związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym.
PL
Wiele się mówi i pisze o systemach odzysku i recyklingu, osiągniętych pułapach - poziomach odzysku, które są od kilku lat wdrażane w krajach Unii Europejskiej. Pisaliśmy już o chęci ujednolicenia we wszystkich krajach Unii systemu znakowania opakowań, których właściciele w myśl lokalnego prawa mają obowiązek odzysku i powtórnego zagospodarowania.
PL
Utylizacja wykorzystanych opakowań z tworzyw sztucznych na drodze recyklingu materiałowego jest kosztowna i utrudniona przez ich różnorodność. Jedną z możliwości wykorzystania zużytych opakowań jest tak zwany recykling organiczny.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.