Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Directive 2008/98/EC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów w artykule 4 wprowadziła do porządku prawnego europejską hierarchię postępowania z odpadami, która odnosi się do pięciu poziomów gospodarowania odpadami. Powyższa dyrektywa została implementowana do porządku prawnego w art. 17 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
PL
W założeniu utrata statusu odpadu ma przyczynić się do rozwoju „społeczeństwa recyklingu” oraz poprawy jakości i efektywności wykorzystania materiałów, które mogą zostać ponownie użyte. Czy jednak tak będzie? Ramowa Dyrektywa Opadowa (Dyrektywa 2008/98/WE) w swojej preambule stwierdza, że: zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami i celem utworzenia „społeczeństwa recyklingu” państwa członkowskie powinny popierać stosowanie odpadów posegregowanych w wyniku recyklingu, takich jak papier z odzysku, i o ile to możliwe, nie powinny wspierać składowania lub spalania takich odpadów. […] Należy zatem stwarzać zachęty dla stosowania takich instrumentów na odpowiednim poziomie, podkreślając jednocześnie, że poszczególne państwa członkowskie mogą podejmować decyzje, co do ich stosowania. Rodzajem „zachęty” jest możliwość utraty statusu przez odpad po spełnieniu odpowiednich wymagań, co oznacza „wyjście” takiej substancji lub materiału poza zakres stosowania prawodawstwa „odpadowego”. Komisja Europejska (KE) określiła nawet priorytetowe materiały, dla których postanowiono opracować takie kryteria. Są to: kruszywa, papier, szkło, metal, opony i tekstylia. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) przygotowało tzw. dokumenty techniczne, zajmujące się tym, gdzie, kiedy i jak dany rodzaj odpadów zmieni swój status prawny. Na podstawie tych materiałów rozpoczęto opracowywanie projektu rozporządzeń KE, m.in. dla złomu żelaznego i stalowego, a także dla makulatury.
PL
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy miała być transponowana do prawa każdego kraju członkowskiego do 12 grudnia 2010 r.
PL
Komisja Europejska w połowie ub.r. skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wniosek przeciwko Polsce, powodujący nałożenie kar w wysokości 67,5 tys. euro dziennie.
EN
The article presents the legal requirements of the European Union's packaging waste, and their most recent transposi�tion into Polish law. The author has attempted to describe selected achievements of the Department of Public Utilities and Housing (DPUaH) in Zielona Gora, which for many years on behalf of the city, in a systematic way it�fs developing municipal waste management system (including packaging), consistent with EU policies and objectives of sustainable development. The deficiencies and weaknesses in the system are taken into consideration, whose liquidation is a priority for future investment of DPUaH consistent with the Waste Management Plan for the City of Zielona Gora.
PL
W artykule zaprezentowano wymagania prawne Unii Europejskiej w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniami oraz ich najnowsze transpozycje do prawa polskiego. Autorka podjęła próbę opisania wybranych, dotychczasowych osiągnięć Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zielonej Górze, który od wielu lat w imieniu miasta, w sposób systematyczny rozwija system gospodarki odpadami komunalnymi (w tym opakowaniowymi), zgodny z polityką UE i założeniami rozwoju zrównoważonego. Zwrócono uwagę na braki i niedociągnięcia w systemie, których likwidacja stanowi priorytet przyszłych inwestycji ZGKiM, zgodnych z Planem Gospodarki Odpadami dla Miasta Zielona Góra.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.