Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ciechocinek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Historic green spaces in towns cities, especially those that build up a system of public areas, play an extremely important role in shaping the spatial structure of a town. These systems, often designed by excellent planners, architects and urbanists, are very durable elements of urban layouts and to a large extent determine the development of a town. This article presents the results of research on green areas in Ciechocinek conducted by the authors, from 2017 to 2022, as part of the statutory activities of the National Institute of Cultural Heritage. First of all, the functioning of a homogeneous system of public green areas in Ciechocinek is demonstrated, which clearly defines the character and specifitown of the town, and constitutes its enormous potential. The history of its formation and development, its characteristic features and values were presented, the state of preservation and threats were discussed, and actions were proposed to make full use of its potential. It emphasises the need to plan activities not only at the scale of the objects, but also in relation to the whole system, as it is their belonging to a larger whole that defines their essence and value.
PL
Historyczne tereny zieleni w miastach, zwłaszcza te które budują system terenów publicznych, odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu struktury przestrzennej miasta. Systemy te zaprojektowane często przez wyśmienitych planistów, architektów i urbanistów są bardzo trwałymi elementami układów urbanistycznych i w znacznym stopniu determinują rozwój miasta. W artykule przedstawiono wyniki badań dot. terenów zieleni w Ciechocinku prowadzonych przez autorki, w latach 2017-2022 w ramach statutowej działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przede wszystkim wykazano funkcjonowanie w Ciechocinku jednorodnego systemu publicznych terenów zieleni, który w sposób jednoznaczny określa charakter i specyfikę miasta, i stanowi jego olbrzymi potencjał. Przedstawiono historię jego formowania i rozwoju, charakterystyczne cechy i wartości, omówiono stan zachowania i zagrożenia oraz zaproponowano działania pozwalające w pełni wykorzystać jego potencjał. Podkreślono konieczność planowania działań nie tylko w skali obiektów, lecz również w odniesieniu do całego systemu, bowiem właśnie przynależność do większej całości określa ich istotę i wartość.
PL
Ciechocinek położony w obszarze występowania słonych gleb, tzw. słończyków, jest uzdrowiskiem z półtorawiekową tradycją. Miasto zlokalizowane jest na terenie dawnego grodu Słońsk. Pierwsze wzmianki pochodzą już z XII wieku. Uważa się, że Gród wziął nazwę od słonych źródeł, które służyły mieszkańcom do warzenia soli. Początki uzdrowiska w Ciechocinku sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to dzięki staraniom St. Staszica i F. K. Druckiego-Lubeckiego odkryto bogate źródła solanki, które od roku 1836 zaczęto wykorzystywać do celów leczniczych. W latach 1827-1828 i 1859 wybudowano istniejące do dziś tężnie. W latach 1845-1849 powstały lecznicze zakłady kąpielowe. W okresie międzywojennym odwiercono tu pierwszą solankę o temperaturze źródła +35 stopni Celsjusza i zbudowano basen termalno-solankowy. Uzdrowisko zawdzięcza swoją rangę zarówno wodom mineralnym chlorkowo-sodowym (7 ujęć) używanym do kuracji pitnej, kąpielowej, wziewnej, w płukankach oraz do produkcji soli leczniczych, jak i walorom klimatycznym (mikroklimat pod tężniami), rozległym parkom i lasom.
PL
Na miejsce tegorocznego urlopu wybrałem Ciechocinek. To prawie 12-tys. uzdrowisko, tonące w zieleni, barwne kwietnymi dywanami i przepojone zapachami kwitnącej lipy i jaśminu, w pełni zaspokoiło moje oczekiwania. I tylko nieliczne deszczowe chwile zmobilizowały mnie do sięgnięcia po pióro.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.