Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  CV-AFS method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Oprócz technik detekcji opartych na spektrometrii absorpcyjnej (AAS) i atomowej spektrometrii fluorescencyjnej (AFS), w połączeniu z metodą generowania zimnych par rtęci (CV), dużo rzadziej stosowana jest atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES). Trzeba jednak podkreślić, że pomimo wzrostu kosztu pojedynczego oznaczenia i redukcji możliwości techniki ICP-AES do prowadzenia oznaczeń jedno-pierwiastkowych chemik-analityk zyskuje czułe i wydajne narzędzie analityczne do oznaczeń HG jako metody CV-AAS i CV-AFS [1-2].
PL
Rtęć jest metalem ciężkim, który obok kadmu i ołowiu, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Kumuluje się w glebie, roślinach, organizmach ludzkich i zwierzęcych a ze względu na dużą zdolność do parowania i rozpraszania się, jest wyjątkowo niebezpieczną trucizną. Toksyczne działanie i biologiczny efekt, jaki wywołuje ten pierwiastek, zależą od rodzaju związku rtęci, od jego budowy i czasu ekspozycji. Najbardziej toksyczne są organiczne związki tego metalu, a w szczególności pochodne alkilowe z krótkimi łańcuchami węglowymi. Pod wpływem bakterii substancje zawierające rtęć ulegają biotransformacji do metylortęci - najbardziej trwałej i szkodliwej, która kumuluje się w organizmach żywych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.