Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ancient Egypt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł prezentuje zarys historii stosowanych technik i przebieg procesu budowlanego w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Na wstępie opisano wygląd świątyni z XV wieku p.n.e. i przybliżono postać jej fundatorki. Następnie w oparciu o źródła, badania laboratoryjne i terenowe prześledzono podstawowe materiały i techniki budowlane wykorzystywane podczas wznoszenia świątyni i odniesiono je do aktualnego stanu badań. Wstępne analizy poszczególnych elementów konstrukcyjnych pozwoliły wykazać przywiązanie do tradycji, a jednocześnie nowatorskie na ówczesne czasy rozwiązania, jakie wykorzystali budowniczowie świątyni. Całość wraz z uwzględnieniem wyników badań starożytnych procesów budowlanych pozwala podjąć próbę poszerzenia wiedzy na temat historii budowy świątyni w okresie Nowego Państwa w Egipcie.
EN
This paper presents an outline of the history of the techniques used and the course of the building process in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari in Egypt. The introduction describes the appearance of the temple from the fifteenth century BC and discusses its founder. Then, based on the literature, laboratory and field studies, the basic building materials and techniques used during the construction of the temple were investigated and compared to the current state of research. Preliminary analyses of individual structural elements found and demonstrated attachment to tradition and, at the same time, solutions that were innovative for those times, used by the builders of the temple. The whole, together with the results of the study of ancient building processes, provides new insights into the history of the construction of the temple during the New Kingdom period in Egypt.
2
Content available remote Odkrywanie tajemnic mumii egipskich
PL
Dziedzictwo kulturowe jest ważnym czynnikiem życia i działalności każdego człowieka. Stanowi ono dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń. Starożytny Egipt od dawna rzuca swój czar i tym samym stanowi obiekt zainteresowań dla archeologów i naukowców. Obok piramid i przeklętych grobowców mumie stanowią najważniejszy symbol starożytnego Egiptu. Ich badania pozwalają na rozwikłanie wielu zagadek historycznych. Co kryje się wewnątrz mumii? Dzięki nowoczesnym technikom badawczym możliwe jest nie tylko określenie gatunku, płci i wieku mumii, ale także znalezienie śladów chorób, które były powszechne w starożytności, w tym chorób kośćca, schorzeń metabolicznych, zakaźnych, naczyniowych, odpasożytniczych, a w szczególności nowotworowych. Bardzo istotnym krokiem poczynionym w badaniach nad mumiami okazało się wprowadzenie diagnostyki radiologicznej. Pierwszym ze stosowanych badań z tej dziedziny było badanie rentgenowskie. Promieniowanie X zaczęto wykorzystywać 1895 roku, a z czasem technika ta stała się standardową procedurą badawczą w badaniach egiptologicznych. Podczas wykonywania prześwietlenia dochodzi do emisji promieni X, które mogą być pochłaniane przez obiekt lub mogą przez niego przenikać. Badanie rentgenowskie pozwala więc na całkowicie nieinwazyjne obejrzenie wnętrza mumii. Duże znaczenie miało także zastosowanie w radiologii tomografii komputerowej. Obraz tomograficzny tworzony jest w wyniku szeregu prześwietleń wiązką promieniowania równoległą do płaszczyzny obrazowanej. Możliwość wykorzystania w tym badaniu rekonstrukcji trójwymiarowych oraz techniki wirtualnej endoskopii TK pozwoliła na uzyskanie szeregu cennych informacji. Archeologowie i naukowcy byli jednak od dekad zawiedzeni, że jednej rzeczy starożytny Egipt nam nie zostawił: swojego kodu DNA. Badania DNA egipskich mumii uważano za niemożliwe ze względu na poziom zachowania materiału genetycznego oraz jego możliwe zanieczyszczenie. Najnowsze osiągnięcia technik odzyskiwania i badania starożytnego DNA otworzyły tu jednak nowe możliwości. Potwierdzono, że w wyniku analizy DNA odzyskanego z mumii możliwe jest uzyskanie wiarygodnych wyników i tym samym rozszerzenie wiedzy o starożytnym Egipcie. Kluczem do sukcesu stało się pominięcie obecnych w mumiach miękkich tkanek, które nie zawierały prawie w ogóle DNA. Zamiast tego pobrano materiał do badań z kości i zębów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.