Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  2,2-oksydietanol
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W normalnych warunkach atmosferycznych czysty chemicznie 2,2 -oksydietanol (DEG, glikol dietylenowy) jest bezbarwną, prawie bezwonną, lepką cieczą o gorzkosłodkim smaku, bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie i etanolu, natomiast praktycznie nierozpuszczalną w węglowodorach aromatycznych. Na skalę przemysłową DEG otrzymuje się w reakcji glikolu etylenowego i tlenku etylenu lub poprzez częściową dehydratację glikolu etylenowego. W Polsce jest stosowany głównie do produkcji lakierów, a także jako zmiękczacz mieszanek gumowych i tworzyw sztucznych oraz składnik płynów hamulcowych i przeciwzamarzających. W piśmiennictwie nie ma doniesień o przypadkach ostrych i przewlekłych zatruć ludzi w następstwie narażenia na DEG w warunkach pracy zawodowej. Opisano natomiast szereg przypadków ostrych, w tym i śmiertelnych, zatruć ludzi wskutek pomyłkowego lub samobójczego spożycia substancji lub jej preparatów. Stwierdzono, że DEG jest znacznie bardziej toksyczny dla ludzi niż dla zwierząt. W obrazie klinicznym zatrucia ostrego ludzi dominują cechy uszkodzenia nerek, a śmierć następuje w stanie śpiączki mocznicowej. W piśmiennictwie brak doniesień dotyczących badań epidemiologicznych populacji narażonych na glikol etylenowy. Wyniki badań toksyczności przewlekłej DEG u zwierząt doświadczalnych wskazują, że związek powoduje uszkodzenie strukturalne i czynnościowe nerek oraz, rzadziej i mniej nasilone, uszkodzenie wątroby. W badaniach na różnych szczepach Salmonella typhimurium oraz na komórkach z jajnika chomika chińskiego nic stwierdzono działania mutagennego DEG. Wyniki badań działania rakotwórczego u zwierząt nie ujawniły pierwotnego działania kancerogennego 2,2-oksydietartolu. Nic stwierdzono zaburzeń rozrodczości i rozwoju prę- i post-natalnego potomstwa zwierząt, którym podano DEG nawet w dużych dawkach. Stwierdzono, że związek szybko wchłania się do organizmu po podaniu drogą pokarmową. Metabolizm DEG jest słabo poznany, a główną drogą wydalania niezmetabolizowane-go związku i jego znanego metabolitu są nerki. Mechanizm działania toksycznego DEG nic jest rozpoznany. Wartość normatywu higienicznego dla DEG w postaci aerozolu ustalono na poziomie 10 mg/m3, co pozwoli na wyeliminowanie możliwości powstania uciążliwych warunków pracy.
EN
Diethylene glycol (DEG) is a colourless, almost odourless liąuid with a sweet-bitterish taste. DEG has a Iow vapour pressure - about 116 mg/m3. In Poland DEG is used in the manufacture of varnishes, as a softener of rubber mixtures and plasticizers and as a component of brake fluid and anti-freezers. DEG is morę toxic to humans than animals. Acute human exposure to DEG and experimental animal studies indicates that it is a nephrotoxic agent. DEG does not produce mutagenic, car-cinogenic or embryotoxic effect. Taking account of its Iow toxicity and Iow vapour pressure, the OEL Expert Group recommended the MAC value of 10 mg/m3 for DEG. At this time, no MAC-STEL is recommended.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.