Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  żywność mrożona i schłodzona
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Produkcja żywności mrożonej, rozpoczęta w 1930 roku, jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć technologicznych XX wieku. Pod pojęciem mrożonej żywności rozumie się produkty poddane zamrożeniu przy zastosowaniu odpowiedniej metody, celem maksymalnego zabezpieczenia początkowych cech organoleptycznych i wartości odżywczych. Na rozwój tej formy utrwalania żywności duży wpływ ma wzrost zainteresowania konsumentów żywnością wygodną, ułatwiającą szybkie przygotowanie posiłków oraz sezonowe wahania podaży niektórych surowców, takich jak: owoce, warzywa. Tworzenie i utrzymanie rezerw zapasów żywnościowych jest zatem działaniem niezbędnym.
PL
Niniejsze zestawienie aktów prawnych dotyczących prawa żywnościowego w aspekcie produkcji żywności mrożonej i schłodzonej uzupełnia przegląd i analizę przepisów zamieszczonych w "Chłodnictwie" w numerach 6 i 7 w 2003 r. Uwzględnia ono przepisy publikowane w dziennikach ustaw w drugiej połowie 2003 r., do ostatniego numeru 232. W okresie tym opublikowane zostały następujące rozporządzenia i ustawy.
PL
Meble chłodnicze są urządzeniami stosowanymi w przemyśle spożywczym, cukierniczym, farmaceutycznym, w laboratoriach, restauracjach, cateringu oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przechowywania i ekspozycji towarów wychłodzonych lub zamrożonych w wymaganych temperaturach wewnątrz mebla. Ze względu na sposób umieszczenia i ekspozycji towarów w meblach chłodniczych można je podzielić na: > lady > regały > szafy > witryny > bonety > zamrażarki. Odnośnie zakresu temperatur w meblach chłodniczych można je podzielić na meble chłodnicze (0 ÷ +12°C) i mroźnicze (-22 ÷ -18°C). Norma PN-EN-441 [8] prezentuje bardziej szczegółową klasyfikację mebli chłodniczych ze względu na budowę i zakres stosowanych temperatur, które zaprezentowano w tabeli 1.
PL
Ustanowione w ostatnim półroczu przepisy regulujące prawne aspekty produkcji, pakowania, transportu, przechowywania, jakości środków żywnościowych znacznie zwiększyły ilość dokumentów, których znajomość jest niezbędna dla prawidłowej realizacji produkcji i obrotu. Zebranie w jednym miejscu podstawowych informacji dotyczących tych przepisów zapewne ułatwi poruszanie się w obszarze z pogranicza prawa i praktyki produkcyjnej. Wychodząc tym potrzebom naprzeciw, w pierwszej części (Chłodnictwo 2003, 6) zestawiono listę najbardziej istotnych ustaw i rozporządzeń dotyczących szeroko rozumianej produkcji żywności mrożonej i schłodzonej.
PL
Prowadzone od kilku lat prace legislacyjne nad nowelizacją polskiego prawa żywnościowego, zwłaszcza w aspekcie dostosowania go do prawodawstwa Unii Europejskiej doprowadziły do ustanowienia szeregu ustaw i rozporządzeń. Wiodącą wśród nich jest Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63 z 22.06.2001 r., poz. 634) z późniejszymi zmianami (Dz. U. Nr 135 z dnia22.08. 2002 r., poz. 1145). Zamierzeniem autorów niniejszego zestawienia było przybliżenie problematyki przepisów prawnych dotyczących sektora przemysłu spożywczego, w szczególności żywności mrożonej, osobom zawodowo zainteresowanym tą dziedziną, zwłaszcza producentom.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.