Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ścieki cukrownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Cukrownictwo jest najbardziej wodochłonną gałęzią przetwórstwa rolno — spożywczego, która ze względu na skalę przerobu surowca wynoszącą ok. 12 milionów ton buraków cukrowych na rok, wytwarza największą ilość wysokoobciążonych ścieków, zarówno w stosunku do całkowitej ilości, jak i ładunku zanieczyszczeń. Dodatkowym problemem w oczyszczaniu powstających ścieków jest kampanijny charakter pracy cukrowni. Powoduje to powstawanie dużej ilości wysokostężonych ścieków w krótkim okresie. Również skład ścieków ulega zmianom powodowanym przez wprowadzenie mechanicznego zbioru surowca, co prowadzi do mechanicznych uszkodzeń buraków w rezultacie czego wzrasta w ściekach stężenie rozpuszczalnych związków organicznych wymytych z buraków podczas hydrotransportu. Oprócz zanieczyszczeń pochodzących z buraków, istnieje możliwość przedostania się do ścieków również środków chemicznych stosowanych w agrotechnice, przerobie buraków cukrowych i gospodarce wodno — ściekowej cukrowni. Wszystkie te czynniki sprawiają, że oczyszczanie ścieków cukrowniczych jest trudne i nie można stosować sprawdzonych metod oczyszczania dla ścieków bytowo - gospodarczych
2
Content available remote Oczyszczanie ścieków cukrowniczych metodą osadu czynnego
EN
Use of secondary and initial de-nitrification systems. Effectiveness of pollution removal from sewage according to accepted technological parameters of the process.
PL
Przeprowadzone badania osadów z dna zbiorników akumulacyjnych ścieków cukrowniczych wykazały, że mogą być one przydatne do rolniczego ich wykorzystania.Mimo niewielkiej zawartości NPK stanowią bardzo dobry nawóz wapniowo-magnezowy (zawierają 22,85% Ca w s.m.i 0,82% Mg w s.m). W osadach ze ścieków cukrowniczych stwierdzono niewielki ilości metali ciężkich (chrom, cynk i miedź) i nie wykryto obecności kadmu.Zawartość niklu i ołowiu w badanych osadach jest wyższa od średnich podawanych w literaturze. Należy podkreslić, że stężenie metali ciężkich w osadach z dna zbiorników akumulacyjnych jest wielokrotnie niższe od wartości dopuszczalnych w osadach przydatnych do rolniczego wykorzystania zarówno wg wytycznych opracowanych w Polsce jak i innych krajach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.