Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ściana aktywna słonecznie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Świadomość ekologiczna w architekturze wsparta wysokim poziomem technologii materiałowej procentuje nowym podejściem w kształtowaniu budynku. Obiekt nie jest już strukturą skierowaną na ujarzmienie otoczenia, w którym się znajduje. Z założenia staje się jego integralną częścią. Na tym tle zaznacza się rola ścian zewnętrznych jako elementów pośredniczących pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Pojmowanie ściany zewnętrznej, jako monofunkcyjnej przegrody budowlanej staje się coraz bardziej nieaktualne. W nowym pojęciu, ściana zewnętrzna jest przegrodą interaktywną o wielorakim spektrum zadań - przegrodą reagującą na zmienne warunki otoczenia i w kontrolowany sposób wykorzystującą jego energię. Jednym z bardziej interesujących przejawów tego podejścia jest kształtowanie wielofunkcyjnych ścian aktywnych słonecznie.
PL
O powodzeniu koncepcji wykorzystywania energii słonecznej w budynku decyduje w dużej mierze ukształtowanie jego przegród zewnętrznych. Główny ciężar spoczywa na ścianach poddawanych bezpośredniej insolacji, tzw. ścianach aktywnych słonecznie. To zaś wiąże się z wprowadzaniem rozwiązań technologicznych, konstrukcyjnych i architektonicznych, obcych pozostałym ścianom. Znaczny udział ma tu wciąż dynamicznie rozwijająca się technologia szklenia, połączona z zaawansowanymi rozwiązaniami techniki słonecznej (systemy zacieniające, moduły PV itp.). Coraz częściej mówimy w tym przypadku o fasadach słonecznych, przypisując tym samym pozostałym elewacjom rolę drugorzędną. Wydaje się, że architektura słoneczna przywraca zjawisko fasadowości, z którą zerwał XX wieczny modernizm. Paradoksalnie, działania te są spójne z ideą modernistycznego funkcjonalizmu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.