Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  łąka kwietna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W ramach Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA w Poznaniu 18 listopada 2022 r. odbyła się konferencja pt.: „Co z tą łąką?”, organizowana przez Fundację Kwietną pod patronatem miesięcznika „Zieleń Miejska”. W doborowym gronie prelegentów znalazł się Karol Podyma, fundator Fundacji Kwietnej i członek zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu SAK, a także właściciel firmy lakikwietne.pl, który omówił zagadnienia dotyczące aktualnej sytuacji i perspektyw wdrażania przedsięwzięć związanych z tworzeniem i utrzymaniem łąk kwietnych w polskich miastach.
PL
W ostatnich kilku latach modne i lobbowane stają się „łąki kwietne”. Pojawiają się one niemal we wszystkich terenach zieleni ogrodach naturalistycznych, parkach, w tym w pasach drogowych w miastach czy nawet na autostradach. Np. w Krakowie w zieleni miejskiej istnieje już kilkadziesiąt ha łąk kwietnych, głównie w parkach. Te łąki zakłada się także w Poznaniu, we Wrocławiu, w Białymstoku, w Warszawie nawet przed Pałacem Kultury i Nauki. Łąki kwietne bez wątpienia są zbiorowiskami roślinnymi o większej bioróżnorodności i są o wiele cenniejsze przyrodniczo niż zwykłe trawniki. Niektóre źródła podają, że są miejscem bytowania nawet 300 gatunków drobnych zwierząt: owadów, płazów, gadów, ptaków, drobnych ssaków. Swoją niszę znajdują tutaj zwłaszcza zapylacze.
PL
Łąki kwietne to jedno z niewielu rozwiązań, które łączy ochronę przyrody, przeciwdziałanie zmianom klimatu, efektywność kosztową i względy estetyczne. Te korzyści mają znaczenie zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. 
PL
Minął rok od momentu przejęcia nadzoru nad zielenią przydrożną przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Ten rok był dla nas rokiem nauki i ciężkiej pracy. Patrząc z perspektywy tych 12 miesięcy należy przyznać, że wiele pomysłów zostało zrealizowanych, a wiele innych jest w trakcie realizacji.
PL
Wykorzystywanie jednorocznych i wieloletnich roślin kwitnących do twoerzenia łąk kwietnych w polskich miastach jest coraz powszechniejszym działaniem, które nie tylko spotyka się z aprobatą mieszkańców, ale też daje wymierne oszczędności.
PL
Promowanie i implementacja zieleni jest dziś jednym z podstawowych sposobów kształtowania wizerunku nowoczesnego miasta, któremu ma przyświecać zasada zrównoważonego rozwoju. Obok inwestycji architektonicznych to właśnie obszary dobrze zaprojektowanej i urządzonej zieleni mogą znacząco polepszyć postrzeganie przestrzeni miejskich.
PL
Do niedawna rośliny jednoroczne kojarzyły sie nam z kilkoma "dyżurnymi" gatunkami sadzonymi w miastach na geometrycznych kwietnikach oraz w skrzynkach balkonowych.
PL
Łąki kwietne to element, który coraz cześciej jest spotykany w przestrzeni miast. Pojawiają się jednak pewne głosy niechęci do tego typu rozwiązań. Warto zatem przeanalizować sytuację, dokonując bilansu zalet i wad.
PL
Od kilku lat obserwuje się wyraźne zmiany trendów projektowania i zagospodarowania terenów zieleni w mieście. Dotyczy to zarówno parków, skwerów, pasów przyulicznych, jak i przestrzeni prywatnych. Obok oryginalnych kwietników, coraz większą popularnością cieszą się założenia naturalistyczne.
PL
Łąki kwietne są ciekawą alternatywą dla trawników wymagających pracochłonnego koszenia i podlewania. Barwne kolory, zmienność i małe wymagania pielęgnacyjne to niewątpliwe zalety wprowadzania łąk kwietnych na tereny miejskie. Po zaprzestaniu stosowania zarówno nawozów sztucznych i pestycydów, jak i intensywnych prac pielęgnacyjnych na trawniki wraca życie i mnogość gatunków.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.