Markings used for different types of gas devices. Dividing devices according to the way of air supplying and fumes abstraction (types A, B, C). European classification system. Pictorial diagrams as examples showing flexibility and variety of proposed classification system.
W ramach europejskiej organizacji norm CEN opracowano system klasyfikacji poszczególnych typów (rodzajów) urządzeń gazowych, obejmujący doprowadzenie powietrza i odprowadzenie spalin. System ten jest podstawą dla krajowych komitetów normalizacyjnych, które są zobowiązane do stosowania tych oznaczeń przy opracowywaniu i nowelizacji norm przedmiotowych urządzeń gazowych. Perspektywa przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wymaga pilnego uporządkowania podziału i klasyfikacji urządzeń gazowych. Ponadto w kraju systematycznie powiększa się ilość urządzeń, szczególnie typu C o różnych systemach doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, które nie znajdują odpowiednika w normie [4].
Artykuł jest syntetyczną prezentacją rozdziału 5 tematu 2.2. - zadania 2, które stanowi część projektu badawczego zamawianego nr PBZ-12-09 pn. „Kompleksowa ochrona budynków przed zagrożeniem wybuchem gazu”. Realizację tego projektu dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończono w 1999 r. Dotychczas materiał ten częściowo zaprezentowano na spotkaniu z branżowymi praktykami w referacie [8].
Przedmiotem artykułu jest analiza przyczyn awarii, katastrof, niebezpiecznych uszkodzeń i zagrożeń spowodowanych przez urządzenia gazowe zamontowane w obiektach budowlanych. Skutkiem tych zdarzeń są wypadki. Przez urządzenia gazowe rozumie się przede wszystkim odbiorniki gazu ziemnego przeznaczone do: gotowania, smażenia i pieczenia, podgrzewania wody, ogrzewania pomieszczeń, ale również promienniki zasilane gazem płynnym. Analizą objęto również gazomierze, które mogą stanowić potencjalne źródło zagrożeń. Niniejszy artykuł jest krótką syntezą opracowania IGNiG p.t. „Analiza przyczyn wypadków w sektorze komunalno-bytowym spowodowanych przez urządzenia gazowe" [17]. W opracowaniu tym nie analizowano zagrożeń i wypadków spowodowanych przez instalację gazową. Informacje w tym zakresie podano w opracowaniu jedynie dla celów porównawczych lub wówczas, gdy oddzielenie jej od urządzeń jest niecelowe lub niemożliwe.
W procesie energetycznego spalania gazów palnych podstawowymi gazami wprowadzanymi do atmosfery są: dwutlenek węgla, para wodna, dwutlenek siarki, tlenek węgla i tlenki azotu. Przy spalaniu gazów ziemnych i płynnych, problem to emisja do atmosfery tlenku węgla oraz tlenków azotu i te szkodliwe czynniki stanowią główne zagrożenie dla powietrza. Przepisy i wymagania winny określać dopuszczalne normy emisji co najmniej dla tych czynników szkodliwych, w celu ochrony powietrza przed nadmiernym zanieczyszczeniem.
Niezbędne jest przyspieszenie działań w celu nowelizacji Ustawy [1] a szczególnie Rozporządzenia [2]. W obecnym stanie prawnym praktycznie cala sfera urządzeń gazowych powszechnego użytku i przeznaczonych dla gospodarki komunalnej o mocy do 200 kW nie podlega żadnym ograniczeniom z tytułu ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska. Ograniczenia emisji tlenku węgla i tlenków azotu do atmosfery przez te urządzenia wynikają wyłącznie z obowiązku stosowania norm przedmiotowych (PN). Konieczność ich stosowania wynika z postanowień rozporządzeń ministrów resortowych. Należy jednak równocześnie zaznaczyć, że w przywołanych do stosowania normach, poziom emisji substancji szkodliwych zawartych w spalinach nie odpowiada obecnemu poziomowi techniki spalania oraz przyjmowanym standardom w zakresie ochrony powietrza.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.