Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Projekty PPP budowy i eksploatacji regionalnych i ponadregionalnych instalacji do zagospodarowania odpadów oparte są na wieloletnich umowach zobowiązujących stronę publiczną do okresowej wypłaty wynagrodzenia partnerowi prywatnemu. Dlatego też niezbędne jest zapewnienie stabilnej i przejrzystej struktury finansowania inwestycji po stronie publicznej, od strony zarówno zasady gospodarnego zarządzania środkami publicznymi, jak i zapewnienia atrakcyjności biznesowej inwestycji dla partnerów prywatnych.
PL
Zgodnie z systemem gospodarowania odpadami, gminy są zobowiązane do organizacji przetargów na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby przetargi były organizowane w sposób zapewniający maksymalizację korzyści wynikających z konkurencyjnych procedur.
PL
Czy wygrywający przetarg na wykonywanie usługi odbioru odpadów komunalnych ma obowiązek kierować odebrany od mieszkańców strumień odpadów do instalacji wskazanej gminnej należącej do zamawiającego?
PL
Godzina "zero" wybiła i funkcjonowanie nowego systemu gospodarowania odpadami stało się faktem. Aby jednak system działał prawidłowo, niezbędne będą zmiany mentalności i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie postępowania z odpadami. Jednocześnie już na tym etapie można stwierdzić, że nowy system wymaga zmian organizacyjnych i legislacyjnych, gdyż nie gwarantuje on dostarczania odpowiedniego strumienia odpadów do wysoko wydajnych instalacji, w tym budowanych ze środków unijnych.
PL
Przygotowania do wdrożenia tzw. rewolucji odpadowej trwają już od kilku miesięcy i nabierają tempa, aby system wszędzie wystartował od 1 lipca 2013 r. Zakończyła się także już część przetargów i na podstawie dotychczasowych rozstrzygnięć Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) można mówić o kształtowaniu się linii orzeczniczej KIO w niezwykle istotnej kwestii możliwości wskazania przez gminę w dokumentacji przetargowej regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-u), do której powinny one trafić.
PL
Nieodzownym narzędziem dla gmin, mającym na celu zapewnienie odpowiedniego strumienia odpadów dla instalacji odgrywających kluczową rolę w lokalnych systemach gospodarowania odpadami, jest umowa dotycząca ich zagospodarowania. Powinna być ona zawarta zgodnie z obowiązującymi przepisami o zamówieniach publicznych.
PL
Instalacje do zagospodarowania odpadów na całym świecie uznawane są za infrastrukturę, która może być budowana i eksploatowana przez władze publiczne we współpracy z biznesem. Wybór właściwej ścieżki postępowania ma duże znaczenie, gdyż od prawidłowości procedury może zależeć ważność umowy, a także możliwość pozyskania dla projektu dotacji z Unii Europejskiej.
PL
Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897) przyznała centralną rolę w systemie gospodarowania odpadami regionalnym instalacjom do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-om). Docelowo powinien być do nich kierowany główny strumień odpadów - w celu zapewnienia wysokiego standardu środowiskowego procesów zagospodarowania odpadów w warunkach ekonomicznej opłacalności.
PL
Zgodnie z zasadami wprowadzonymi tzw. rewolucją śmieciową, gmina jest zobowiązana zorganizować przetarg na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo na odbiór i zagospodarowanie tych odpadów. W tym kontekście kluczowym zagadnieniem będzie rozstrzygnięcie kwestii granic dopuszczalności decydowania przez gminy, do której instalacji odpady powinny być transportowane.
PL
Rynek usług zagospodarowania odpadów jest specyficzny, gdyż ze względu na wymogi ochrony środowiska mogą je świadczyć tylko niektórzy przedsiębiorcy – ci, którzy dysponują odpowiednią infrastrukturą. Z drugiej strony, operatorzy instalacji zagospodarowania odpadów realizują w systemie interes publiczny polegający na wykonywaniu obowiązku przyjmowania odpadów do przetworzenia.
PL
Zapewnienie konkurencyjnych procedur kontraktowania przez gminy usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest jednym z celów tzw. rewolucji śmieciowej. Niezwykle ważnym zagadnieniem, które będzie miało wpływ na warunki konkurencji na tym rynku, jest charakter wpisu do rejestru działalności regulowanej, prowadzonego przez gminę, oraz kwestia wymagania doświadczenia w zakresie świadczenia usług odbioru odpadów.
PL
Kurz po przetargach rozstrzygniętych w początkowym etapie wdrażania „rewolucji odpadowej” zaczyna powoli opadać i stopniowo wyłania się obraz nowej rzeczywistości. Niestety, wyraźnie widać, że nowy system, który miał uporządkować gospodarowanie odpadami, niesie za sobą nowe zagrożenia. Miało być proekologicznie, a jest najtaniej i byle jak. W tym kontekście warto się przyjrzeć niektórym negatywnym zjawiskom w funkcjonowaniu nowego systemu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.