Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote The effect of artificial heat ageing on some properties of chrome tanned leather
PL
W Egipcie znajduje się wiele obiektów archeologicznych, muzeów, magazynów antyków, starych bibliotek i wykopalisk. Istnieje duża liczba cennych antyków ze skóry chromowej, które są w złym stanie i źle zakonserwowane. W niniejszej pracy przedstawiono badania dotyczące sztucznego starzenia termicznego, w różnej temperaturze, skór garbowania chromowego oraz badania próbek skór archeologicznych, w celu wyjaśnienia mechanizmu działania czynników destrukcyjnych, w wyniku których ulega niekorzystnej zmianie szereg właściwości skóry. Praca została podjęta, aby następnie opracować i zaplanować konserwację zabytkowych przedmiotów ze skóry w Egipcie. Przeprowadzono badania temperatury skórczu, zawartości wilgoci, właściwości mechanicznych (wytrzymałości na rozciąganie i wydłużania) oraz zmian struktury i koloru skóry stosując mikroskop elektronowy oraz spektrofotometr. Dane uzyskane z badań dowodzą, że wraz ze wzrostem temperatury starzenia i czasu wzrasta degradacja skóry. Wykaza?y również, że wszystkie wybrane do badań parametry muszą być brane pod uwagę przez konserwatorów, ponieważ ułatwiają wybór odpowiednich metod konserwacji skóry.
PL
W Egipcie, w różnych miejscach, np. w muzeach, magazynach, bibliotekach i na terenach wykopalisk, znajduje się znaczna ilość zabytkowych przedmiotów ze skóry. Wiele z tych miejsc, szczególnie muzea i magazyny, są stare i z reguły warunki przechowywania zbiorów nie są w nich kontrolowane. Zatem skóry w niektórych z tych obiektów ulegają zniszczeniu. W artykule analizowano metodę sztucznego starzenia termicznego skór garbowania roślinnego w różnej temperaturze (70 C, 100 C, 134 C) jako czynnika, w wyniku którego następuje zmiana hydrotermicznej stabilności starzonych próbek. Zmiany te porównano z hydrotermiczną stabilnością archeologicznych skór garbowania roślinnego. W tym celu przeprowadzono pomiary temperatury skurczu z zastosowaniem mikroskopu polaryzacyjnego z podgrzewanym stolikiem. Wyniki wskazują, że hydrotermiczna stabilność skór starzonych sztucznie spada wraz ze wzrostem temperatury i czasu starzenia próbek oraz, że na ten wskaźnik w przypadku skór pochodzących z wykopalisk, ma wpływ przede wszystkim wiek badanych skór i środowisko naturalne. Wyniki potwierdzają, że badania hydrotermicznej stabilności są istotne z punktu widzenia konserwacji zabytkowych przedmiotów ze skóry, szczególnie dlatego, że do przeprowadzenia badań wystarczy kilka włókien skóry.
PL
Celem badań było przygotowanie skóry garbowanej przy użyciu środków pochodzenia roślinnego metoda stosowaną w czasach starożytnych, która może służyć do dalszych badań. Na sztucznie postarzanej skórze można testować nowe metody i oceniać ich wartość w konserwacji skór zabytkowych. Do analiz próbek skóry przed i po procesie garbowania wykorzystano promieniowanie fluorescencyjne. W czasie całego procesu garbowania badane było pH i wilgotność. Na wszystkich etapach garbowania prowadzono również obserwacje w Skaningowym Mikroskopie Elektronowym.
4
Content available remote Preparation of parchment samples for restoration and conservation studies
PL
W ramach niniejszej pracy podjęto badania polegające na przygotowaniu pergaminu metodami, które stosowane były przed wiekami i sztucznym postarzeniu go celem upodobnienia do starych zniszczonych pergaminów. Po takim przygotowaniu możliwe jest prowadzenie dalszych badań nad nowymi metodami zabezpieczenia pergaminu bez ryzyka uszkadzania starożytnych manuskryptów. Do analizy próbek skóry przed i po procesie przygotowania pergaminu wykorzystano promieniowanie fluorescencyjne i badania spektrofotometryczne. Na wszystkich etapach przygotowania pergaminu badano pH i wilgotność oraz prowadzono obserwacje w Skaningowym Mikroskopie Elektronowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.