Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przypadający na połowę XX wieku rozwój nowej dziedziny wiedzy, jaką była w latach 40. i 50. inżynieria biomedyczna, i budowy aparatury medycznej spowodował, że coraz więcej aparatury medycznej trafiało do szpitali, a w ślad za nią w szpitalach pojawili się inżynierowie, którzy odpowiadali za prawidłowe i bezpieczne jej stosowanie. I tak jak w każdej nowej dziedzinie wiedzy, kiedy pojawia się aspekt praktyczny, konkretna praca do wykonania, konieczność bardziej specjalistycznego wykształcenia i nabycia nowych umiejętności – to powstaje zawód, a właściwie profesja. Tak też było w przypadku inżynierii biomedycznej – powstał zawód inżyniera klinicznego, nazwany tak w 1967 roku, i wyodrębniła się nowa dziedzina – inżynieria kliniczna. I od tej pory rozwija się odrębnie, a zawód inżyniera klinicznego jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się zawodem.
PL
Współczesna medycyna zawdzięcza swoje osiągnięcia i dynamiczny rozwój badaniom naukowym i w coraz większym stopniu rozwojowi techniki i technologii medycznych. Postęp tworzą odkrycia nauk podstawowych prowadzące do powstania nowych metod diagnostycznych, terapeutycznych i leków oraz innowacje w zakresie techniki medycznej [6]. Zakres technologii stosowanych w ochronie zdrowia jest bardzo rozległy i zróżnicowany. WHO definiuje technologie medyczne jako zastosowanie wiedzy i umiejętności w postaci leków, wyrobów medycznych, szczepionek, procedur i systemów opracowanych w celu rozwiązywania problemów medycznych i poprawy jakości życia [23].
3
Content available Perspektywy rozwoju inżynierii klinicznej w Polsce
PL
Patrząc w przyszłość, prognozując rozwój inżynierii klinicznej w Polsce, trzeba najpierw zdefiniować stan obecny i spojrzeć z perspektywy rozwoju tej dziedziny na świecie. Na łamach naszego czasopisma przedstawiałam szereg aspektów działalności inżynierii klinicznej, nowe wyzwania i wypracowane w ostatnich latach rozwiązania. Wskazałam lukę, zarówno kadrową, jak i organizacyjną, która powstała w ciągu ostatnich lat i wymaga podjęcia jak najszybszych działań prowadzących do tego, żeby specjaliści inżynierii klinicznej w Polsce mieli kompetencje i umiejętności spełniające standardy i wymagania międzynarodowe, a inżynieria kliniczna odgrywała właściwą rolę w ochronie zdrowia – rolę filaru. W niniejszym artykule przedstawiam podsumowanie i rysujące się na tym tle perspektywy.
PL
Współczesna medycyna zawdzięcza swój postęp i osiągnięcia w dużej mierze rozwojowi technologii medycznych, w tym aparatury medycznej. Zwiększenie udziału technologii w opiece zdrowotnej przynosi wiele korzyści, ale niesie ze sobą również większą złożoność, a tym samym możliwość popełniania błędów, stawiając dodatkowe wymagania przed systemem opieki zdrowotnej. Stosowanie środków technicznych w ochronie zdrowia obarczone jest ogromną odpowiedzialnością zarówno za ich sprawność techniczną i prawidłowe działanie, jak i bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego. Najwięcej uwagi poświęca się technicznym aspektom bezpieczeństwa.
PL
W dążeniu każdego społeczeństwa do poprawy jakości życia jego członków jednym z najważniejszych obszarów, o ile nie najważniejszym, jest ochrona zdrowia realizowana poprzez promocję zdrowia, zapobieganie chorobom oraz dostęp do efektywnego systemu opieki zdrowotnej. Systemy opieki zdrowotnej poddawane są często transformacji/reorganizacji, w której ścierają się cztery główne elementy: budżet, struktura, technologie medyczne i oczekiwania społeczne. Niewątpliwie zarządzanie technologiami medycznymi jest tym elementem, który w największym stopniu wpływa na jakość świadczonych usług, również poprzez pośredni wpływ na pozostałe elementy.
PL
Informatyzacja i cyfryzacja wkroczyły do placówek medycznych i systemu ochrony zdrowia od strony administracji, obszaru dobrze znanego specjalistom IT. Dopiero na kolejnym etapie powstało wyzwanie na styku obszaru IT i inżynierii klinicznej (CE). Dołączanie aparatów medycznych do sieci IT wymaga specjalistycznej wiedzy z dziedziny inżynierii klinicznej.
PL
W ślad za publikacją Informatyzacja i cyfryzacja w ochronie zdrowia musi być prowadzona z udziałem inżynierów klinicznych [9], wskazującą na znaczenie, jakie ma współdziałanie specjalistów IT i inżynierów klinicznych dla funkcjonalności i bezpieczeństwa działania sieci informatycznych w ochronie zdrowia, niniejsza publikacja sygnalizuje istotę i specyfikę problemu, jakim jest cyberbezpieczeństwo w odniesieniu do sieci medycznych.
PL
Zapewnienie bezpieczeństwa stosowania aparatury medycznej jest ważnym zadaniem przypisanym kompetencjom inżynierii klinicznej, jest również najstarszym z zadań, od którego rozpoczęła się działalność inżynierów klinicznych w szpitalach. W latach 60., w związku z dynamicznym rozwojem i stosowaniem środków technicznych w medycynie, w szpitalach zaczęli być zatrudniani inżynierowie, którym powierzono nadzór nad stosowaniem aparatury, przede wszystkim nad bezpieczeństwem pacjenta i personelu. Realizacja tego zadania wymagała również nadzoru nad sprawnością i prawidłowym działaniem aparatury oraz jakością badań, a więc działalności serwisowej, która stała się kolejnym zadaniem inżynierów klinicznych.
PL
Słowa są ważne, ale najważniejsze jest ich rozumienie. Bardzo mocno odnosi się to do pojęcia inżynierii klinicznej. W przypadku inżynierii klinicznej ważne jest zarówno rozumienie czym ona jest, jak i rozumienie jej odrębności od inżynierii biomedycznej. W krajach rozwiniętych rozumienie czym jest inżynieria kliniczna i wspomnianej odrębności wynika z ugruntowanej pozycji inżynierii klinicznej w organizacji ochrony zdrowia, manifestującej się przede wszystkim w codziennej praktyce, w której niektóre obszary działań przypisane są wyłącznie kompetencjom inżynierów klinicznych.
PL
Pandemia COVID-19 w 2020 roku wpłynęła zdecydowanie na wszystkie dziedziny życia i działalności gospodarczej, niektóre ograniczając, a przed większością postawiła nowe, nieznane dotychczas wyzwania. Ochrona zdrowia, a w niej inżynieria kliniczna jako jeden z fundamentów, stanęła przed ogromnymi wyzwaniami zarówno merytorycznymi, jak i organizacyjnymi.
11
PL
Inżynierowie kliniczni/medyczni spełniają rolę pomostu pomiędzy twórcami technologii i aparatury medycznej a ich użytkownikami – personelem medycznym i pacjentem. Inżynieria medyczna jest specjalizacją zawodową w obrębie inżynierii biomedycznej, mającą zastosowanie w ochronie zdrowia i zajmuje się wszystkimi aspektami stosowania aparatury medycznej, wyposażenia, systemów informatycznych i ogólnie technologii i środków technicznych w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia, w tym nadzorem nad wykorzystaniem aparatury i bezpieczeństwem jej stosowania w ochronie zdrowia. Zakres działania obejmuje również współdziałanie z personelem medycznym i bezpośredni kontakt z pacjentem.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.