Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Na warszawskim Targówku w 2006 r. ruszył program "P & G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się". Był on odpowiedzią na chęć połączenia działań na rzecz dzieci z aktywnością prowadzącą do poprawy środowiska naturalnego.
PL
Nadmierna konsumpcja, niska świadomość ekologiczna, normy narzucane przez Unię Europejską oraz brak współpracy między różnymi jednostkami - to często sprawia, że gospodarka odpadami w gminie nie spełnia oczekiwań. Poza tym ilość segregowanych odpadów jest znikoma, składowiska są przepełnione, a być może wkrótce czekają Polskę wysokie kary za niedostosowanie do europejskich standardów.
PL
Jak najłatwiej dotrzeć do młodzieży? Wykłady i prezentacje są pouczające, ale często nie przykuwają uwagi młodego odbiorcy. Znacznie lepszym sposobem jest danie możliwości wykazania się własną kreatywnością i okazji do samodzielnej refleksji na dany temat.
PL
Rok temu w Poznaniu, a niedawno w Kopenhadze, odbyły się konferencje ONZ poświęcone zmianom klimatu. W debatach brali udział przedstawiciele rządów, biznesu, organizacji pozarządowych, naukowcy oraz media. Jednak niezależnie od decyzji, jakie zapadają na wysokich szczeblach, każdy z nas już teraz może przyczynić się do ograniczenia negatywnych przemian.
PL
Dwa konkursy grantowe w połowie lutego br. rozstrzygnęła Fundacja Nasza Ziemia. Tematyka w pierwszym z nich dotyczyła szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Natomiast treść drugiego była bardziej sprecyzowana - uczestnicy mieli stworzyć projekty nawiązujące do hasła "Dobre rady na plastikowe odpady".
PL
Kolejny etap Kampanii na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia, zakończył się w czerwcu br. Hasło kampanii "Ziemia w Twoich rękach" miało na celu zwrócenie uwagi na to, że odpowiedzialność za planetę spoczywa w rękach wszystkich mieszkańców i każde, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie.
PL
Program "Przyjaciele Natury" ma charakter pilotażowy. Jest on prowadzony od września 2008 r. do maja 2009 r. W czterech województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. Przedszkola, które zrealizują go wg określonych zasad, otrzymają zaszczytny tytuł "Przyjaciela Natury", potwierdzony certyfikatem.
PL
Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody oraz Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego zorganizowano happening "Podwodne sprzątanie Wisły". Akcja miała zwrócić uwagę na ogrom zanieczyszczeń trafiających do morza z wodami Wisły - jednego z największych dopływów Bałtyku. Natomiast nagłośnienie problemu marnowania żywności i zachęcanie obywateli do zmiany swoich przyzwyczajeń jest celem ogólnopolskiej kampanii "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia".
PL
Na początku września br. ruszyła kolejna edycja kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Działania te wpisują się w realizację założeń "Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju" UNESCO, przypadającej na lata 2005-2014. W ramach kampanii prezentowane będą przede wszystkim proste sposoby na to, jak każdy człowiek na co dzień może chronić środowisko.
PL
Już od kilku lat bardzo wiele mówi się o problemie globalnego ocieplenia i wpływie dwutlenku węgla na przyspieszenie tego procesu. Jest to konsekwencją uprzemysłowienia naszego życia, wzrostu ilości samochodów czy też wycinania lasów, które są naturalnym pochłaniaczem tego gazu. Naukowcy ostrzegają przed katastroficznymi skutkami, jakie nas czekają, jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań i nie zaczniemy rozważnie korzystać z dobrodziejstw cywilizacji.
PL
Omówiono awarie katastrofalne systemów elektroenergetycznych oraz czynniki powstania i rozwoju tych awarii, takie jak: osadzanie śniegu na przewodach linii napowietrznych, oblodzenie czy oddziaływanie wiatru. Przedstawiono również przegląd awarii na świecie pod kątem oceny wpływu zastosowanych rozwiązań technicznych na rozmiar zniszczeń.
EN
Discussed are blackouts in power systems as well as factors responsible for origination and further spread of these incidents, like snow deposit accretion on overhead lines, cable icing or influence of wind pressure on cables. Presented is also a survey of blackouts in the world with special regard to evaluation of influence of the applied technical solutions on destruction scale.
16
Content available remote Kompensacja mocy biernej w przesyłowych liniach kablowych wysokiego napięcia
PL
W artykule opisano zagadnienie kompensacji mocy biernej w kablowych liniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia. Moc ta może być wytwarzana lub pobierana przez linię kablową, co zależy od stopnia obciążenia linii. Zastąpienie jednego toru linii napowietrznej wymaga z reguły zastosowania dwóch torów linii kablowej, aby zapewnić taką samą zdolność przesyłową całej linii elektroenergetycznej.
EN
The paper presents problem of reactive power compensation in high voltage transmission cable line. Reactive power may be generated by the line or taken from it what is strictly connected with load factor of the transmission line. Replacement of one-channel overhead transmission line requires, as a general rule, double-channel cable line having this same transmission capacity of the whole transmission line.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.