Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 271

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
1
Content available Logistic networks and globalization challenges
EN
The objective of the article is an attempt to identify the term logistic networks in the context of the analysis of networks and logistics concept as the basic components, as well as the specification of the main challenges for international logistic networks, resulting from the changes occurring in the global economy system as a result of globalisation. The article focuses on two main concepts. The first one is the analysis of logistic networks as a special case of networks, where individual participants are autonomous, cooperating and competing entities, and the network itself has a large variability both in terms of participants' fluctuation and structure. The second concept narrows the analysis area to logistics networks that are derived from networks and supply chains. The adoption of this approach results in targeting primarily cooperation systems.
PL
Celem niniejszego artykułu jest próba zidentyfikowania pojęcia sieci logistyczne w kontekście analizy koncepcji sieci i logistyki jako podstawowych składowych, oraz wskazanie głównych wyzwań dla międzynarodowych sieci logistycznych wynikających ze zmian zachodzących w systemie gospodarki światowej pod wpływem globalizacji. W artykule skoncentrowano się na dwóch głównych koncepcjach. Pierwszą z nich jest analiza sieci logistycznych jako szczególnego przypadku sieci, gdzie poszczególni jej uczestnicy stanowią podmioty autonomiczne, współpracujące i konkurujące ze sobą, a sama sieć posiada dużą zmienność zarówno pod kątem fluktuacji uczestników, jak i struktury. Druga koncepcja zawęża obszar analizy do sieci logistycznych będących pochodna sieci i łańcuchów dostaw. Przyjęcie tego podejścia skutkuje ukierunkowaniem przede wszystkim na systemy kooperacji.
PL
O tym, że Internet Rzeczy może znacząco skracać łańcuchy dostaw, nie trzeba już nikogo przekonywać. Czy można jednak zminimalizować łańcuch powstawania obiektu budowlanego, w którym – jak klocki – możemy wstawiać i wyjmować takie moduły, jak np. biuro, czy mini centrum logistyczne bądź dystrybucyjne? Okazuje się, że już można – oczywiście przy założeniu, że główny szkielet budynku umożliwia takie operacje, a wszelkie prace na poszczególnych etapach są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
PL
Od lipca 2018 roku jest dostępny w Europie nowy produkt firmy Toshiba – rozszerzenie xPick – wykorzystujące inteligentne okulary AR 100 Viewer Assisted Reality współdziałające z platformą dynaEdge DE-100. Funkcja „pick-by-vision” ułatwiająca kompletowanie zamówień została stworzona, aby usprawnić pracę branży logistycznej. Rozwiązanie zaprojektowano, aby poprawić produktywność poprzez lepszą organizację pracy – od etapu ręcznego kompletowania zamówień, sortowania i zarządzania zapasami, aż po wysyłkę i obiór towaru.
PL
Tym razem zamierzam przedstawić Państwu wysokowydajne, wytrzymałe i wszechstronnie przydatne zwijane bramy z pełnej gumy, przeznaczone do pracy m.in. w warunkach wysokiego zagrożenia korozją i brudem. Co ciekawe, niedawne nabycie przez grupę Hörmann firmy TNR Industrial Doors Inc. z Barrie koło Toronto (Ontario, Kanada) – największego na świecie producenta m.in. takich wysokowytrzymałych, gumowych bram – pozwoliło niemieckiej Grupie na dalszy rozwój produktów, pojawienie się na nowych rynkach zbytu oraz realizację planów podwojenia sprzedaży tego typu bram do 2020 roku.
PL
Od czerwca br. w należącej do ŠKODA AUTO fabryki podzespołów w Vrchlabí2 (Czechy) rozpoczął pracę w pełni autonomiczny, samouczący się robot transportowy. Jest on w stanie rozpoznawać przeszkody podczas pokonywania zaplanowanych tras na terenie zakładu oraz uwzględniać inne informacje z otoczenia podczas planowania kolejnej trasy. W razie potrzeby robot zmienia swój kurs, aby zawsze jak najszybciej dotrzeć do celu podróży.
PL
Jak będą wyglądały nasze samochody w przyszłości? Czym będą napędzane? Kto będzie nimi tak naprawdę kierował? I ostatnie pytanie: w jaki sposób zachodzące już obecnie i dopiero przewidywane innowacje w zakresie środków transportu wpłyną na nowe rozwiązania w obszarze logistyki i transportu w przyszłości? Można zaryzykować twierdzenie, że nikt nie zna jeszcze wyczerpujących odpowiedzi na te pytania, a formułowane opinie opierają się głównie na przewidywaniach bazujących na dotychczasowych doświadczeniach. Wydaje się, że tak długo, jak na naszych oczach będzie dokonywał się nieprzerwany postęp naukowy, techniczny, cywilizacyjny i społeczny, nie zdołamy kompetentnie określić czekającej nas przyszłości.
PL
Łączenie Europy Środkowo-Wschodniej ze światem oraz rewolucja w branży samochodów elektrycznych i jej wpływ na logistykę były hasłami przewodnimi tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu The Chartered Institute of Logistics & Transport CILT (Brytyjskiego Instytutu Logistyki i Transportu), odbywającej się w dniach 3-6 czerwca 2018 roku we Wrocławiu. W obradach, które zorganizowano po raz pierwszy w tej części naszego kontynentu, wzięło udział 250 specjalistów z ponad 40 krajów z całego świata, w tym przedstawicieli rządów, profesjonalistów i naukowców z branży TSL. Poprzednie kongresy odbyły się m.in. w Londynie, na Malcie, na Sri Lance, w Montrealu, w Dubaju i w Makao.
PL
Rynek nieruchomości magazynowych i logistycznych rozwija się w niezwykle szybkim tempie, stając się coraz bardziej konkurencyjnym. Sytuacja ta niesie za sobą konieczność wdrażania nowoczesnych technologii. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT), np. tagów NFC, RFID, a także beaconów, możliwa jest interakcja między człowiekiem, a budynkiem. Rozwiązania te, zastosowane w obiektach, czynią je bardziej inteligentnymi, poprawiając ich wydajność, a nawet przewidując potrzeby nieruchomości.
PL
W trzech placówkach Fraunhofer Institutes z Akwizgranie (Niemcy) są prowadzone – w ramach centrum Fraunhofer High Performance Center for Networked, Adaptive Production – badania naukowców nad uzyskaniem pełnej łączności między maszynami i czujnikami, w celu oceny wszystkich zarejestrowanych danych produkcyjnych za pomocą inteligentnych algorytmów w czasie rzeczywistym i elastycznego dopasowania procesów. Na targach Hannover Messe w dniach 23-27 kwietnia 2018 roku będzie można zapoznać się z możliwościami diagnostycznymi i prognostycznymi, jakie efekty prac specjalistów będą miały dla usprawniania produkcji wysokoprzetworzonych wyrobów, w różnych branżach gospodarki.
PL
Digitalizacja może stanowić szansę na harmonijną transformację firmy zgodnie z wymogami współczesnej gospodarki i być zarazem inteligentną odpowiedzią na pytanie, jak prowadzić strategię zrównoważonego rozwoju zwiększając jednocześnie konkurencyjność. Symulacja, testowanie i optymalizacja procesów oraz instalacji przed ich uruchomieniem w rzeczywistych warunkach, może pomóc w osiągnięciu tego celu. Gromadzenie i ocena danych w locie pozwala na stałe monitorowanie i doskonalenie procesów. Informacje zwrotne od procesu produkcji i klientów końcowych mogą zostać wykorzystane w celu wprowadzenia dalszych ulepszeń. Dzięki konserwacji zapobiegawczej można również uniknąć niepotrzebnych prac konserwacyjnych i przestojów instalacji. Przykładem praktycznego zastosowania cyfrowych rozwiązań może być największy producent farb w Australii, DuluxGroup, który w swoim nowym zakładzie produkcyjnym oparł się na konsekwentnej, kompleksowej digitalizacji wszystkich procesów. Budując nowy obiekt Dulux zastosował zasady zaawansowanej produkcji i skoncentrował się na kompleksowej digitalizacji wszystkich procesów. To przyszłościowe podejście zwiększyło wydajność i jakość, skróciło czas wprowadzania farb na rynek, a także wprowadziło poziom elastyczności, który pomoże personalizować produkcję masową farb.
PL
O różnych odmianach mobilności miejskiej, współdzieleniu i innych pomysłach, mających na celu odkorkowanie naszych miast, pisano i publikowano od lat w najróżniejszych mediach oraz analizach naukowych na całym świecie1. Najczęściej były to jednak opracowania powstające niezależnie od samych producentów środków transportu i jakby w oderwaniu od nich. A przecież to właśnie oni zaczęli proponować coraz bardziej kompleksowe rozwiązania, w których pojazdy coraz ściślej współpracują z otaczającą je infrastrukturą drogową (ale już nie tylko drogową) dla poprawy jakości podróżowania i ograniczania kongestii, zwłaszcza w dużych miastach i całych aglomeracjach. Dlatego tym ciekawsze wydają się propozycje zawarte w prowadzonym od 2017 roku projekcie badawczym Grupy AUDI AG2 pt. „Dwudziesta piąta godzina – Flow”, dotyczącym symulacji ruchu ulicznego w niemieckim mieście Ingolstadt3, gdzie mieści się siedziba główna AUDI AG.
PL
Całkowicie bezobługowe supermarkety spożywcze pod marką Bio Family, uruchomiła jesienią br. poznańska firma Bio Market Polska Sp. z o.o. Są to pierwsze w Polsce, a może i w Europie, tego typu placówki handlowe, oferujące przez całą dobę (także w niedziele niehandlowe i święta) wszystkie produkty z europejskim certyfikatem Bio (żywności ekologicznej), a także z europejskimi certyfikatami ekologicznych kosmetyków i środków czystości.
PL
Szybki rozwój handlu elektronicznego w połączeniu z coraz krótszymi terminami dostaw – obejmujących już nie tylko ten sam dzień, ale nawet tę samą godzinę (od złożonego zamówienia) – zmusza operatorów logistycznych do bycia coraz bliżej swoich klientów. W efekcie, detaliści internetowi szukający dla siebie odpowiednich centrów dystrybucyjnych, w coraz większym stopniu konkurują np. z „klasycznymi” detalistami, zajmującymi się np. sprzedażą materiałów budowlanych, sprzętu AGD, czy żywności w centrach nie tylko europejskich miast.
PL
Duńska firma Logitrans A/S produkująca urządzenia do transportu wewnętrznego, wprowadziła latem br. na rynek obrotnicę bębnową Multi – nowy środek transportu do przewozu beczek i innych pojemników w kształcie bębna o różnej średnicy. Obsługuje on pojemniki bębnowe metalowe oraz z tworzyw sztucznych o średnicach od 300 mm do 600 mm.
PL
Okazuje się, że efektywność można też… usłyszeć. Dowodem na to jest usprawnienie, jakie Alma Alpinex, czołowy dystrybutor produktów spożywczych w Województwie Świętokrzyskim, wdrożył w zakresie kompletacji towarów. Firma zdecydowała się na nowatorski system głosowy. Pełna i sprawna obsługa zleceń to cel, który postanowiono osiągnąć poprzez poprawę w zakresie konfekcjonowania oraz większą wydajność. W tym celu tradycyjną kompletację za pomocą terminali wózkowych wyposażonych w czytniki kodów kreskowych zastąpił nowoczesny systemu głosowy „pick by voice” w oparciu o system ibcsVoice firmy IBCS Poland.
PL
IKEA otwarła w styczniu br. nowe Centrum Dystrybucji do Klienta (CDC) w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego, które zapewni realizację zamówień składanych przez internet i wysyłanych bezpośrednio do klientów.
PL
Jak ważny jest transport w logistyce – wszyscy wiemy. Jednak w powszechnej świadomości nie zdajemy sobie jeszcze sprawy, jak postęp techniczny i rozwijające się lawinowo technologie transportu oraz systemy informatyczno- informacyjne będą wpływać na organizację społeczeństw w przyszłości, a także na relacje międzyludzkie na różnych płaszczyznach – szczególnie na terenach większych miast i silnie zurbanizowanych obszarów dużych aglomeracji, gdzie według różnych prognoz ulokuje się do 2030 roku 60% światowej populacji.
PL
Ponad 1000 ozdobionych artystycznie ciężarówek, vanów i innych pojazdów użytkowych uczestniczyło w tegorocznej, 14 już edycji Międzynarodowego Zlotu Ciężarówek Tuningowanych MASTER TRUCK, która odbywała się w dniach 20-22 lipca tego roku1. Tym razem swoje maszyny prezentowali przedstawiciele 840 firm transportowych z Chorwacji, Danii, Finlandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii i Szwecji, które podziwiało kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających z kraju i zagranicy.
PL
Jak będzie kształtowała się za kilkadziesiąt lat organizacja dostaw towarów i żywności na obszarach silnie zurbanizowanych – trudno dziś przewidzieć, choć coraz częściej prezentowane są różne prognozy i opracowania na ten temat. Coraz powszechniej uważa się, że do 2030 roku 60% ludności na świecie będzie zamieszkiwać tereny miejskie, szczególnie na obszarach dużych miast i aglomeracji.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.