Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Obojętne czy chodzi o średniowieczne skarby, czy o zwykły żwir lub piasek - wszystko, co w ziemi, należy do państwa. A z roku na rok wzrasta liczba nielegalnych wyrobisk materiałów stosowanych w budownictwie. Ministerstwo Środowiska szacuje, że nawet co dziesiąta tona kruszyw jest w Polsce pozyskiwana nielegalnie (i podkreśla, że są to obliczenia bardzo ostrożne). Artykuł zwraca uwagę na problem nielegalnego wydobycia kruszyw w Polsce.
PL
W Polsce drożeje prąd - zarówno dla przemysłu, jak i dla odbiorców indywidualnych. Dzieje się tak z trzech powodów: po pierwsze pędząca gospodarka kraju zużywa go coraz więcej, po drugie o piętnaście procent wzrosły ceny węgla, po trzecie koncerny muszą kupować i sprzedawać drogą energię ze źródeł odnawialnych. Dwa pierwsze czynniki mają charakter w pełni obiektywny, natomiast ostatni - zdaniem wielu analityków - wynika przede wszystkim z arbitralnych i nie zawsze trafnych decyzji podejmowanych w Brukseli.
PL
Biopaliwa to zwykłe ludobójstwo - napisał w kwietniu ubiegłego na łamach centralnego kubańskiego dziennika "Granma" Fidel Castro. Zachodni ekonomiści na podobne doniesienia z Hawany zazwyczaj reagują jedynie obojętnym wzruszeniem ramion, ale tym razem było inaczej. Poważne amerykańskie i europejskie gazety gospodarcze podchwyciły temat. "The Economist" wyliczył, że aby zapełnić bioetanolem pięćdziesięciolitrowy bak samochodu osobowego potrzeba ponad dwieście trzydzieści kilogramów kukurydzy. To ilość wystarczająca do wyżywienia jednej osoby przez cały rok.
PL
Ponad sześć miesięcy temu, 23 listopada ubiegłego roku, w swoim sejmowym expose Donald Tusk powiedział: - Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa gospodarczego. Rozumiemy to jako gwarancję niezakłóconych dostaw nośników energii po akceptowalnych cenach przy jednoczesnej trosce o ekologię. Premier dodał, że jego gabinet potraktuje z uwagą wysiłki poprzedniego rządu w sprawie dywersyfikacji źródeł importu, czyli zmniejszenia zależności Polski od rosyjskiego gazu i ropy naftowej. Jednocześnie zastrzegł sobie „prawo do korekty wszędzie tam, gdzie będziemy widzieli taką konieczność".
PL
W Polsce w ostatnich latach występują coraz większe problemy z zakupem energii elektrycznej. Dotyczy to przede wszystkim północnych regionów kraju, gdzie brakuje dużych producentów prądu. Niedawno zrobiło się głośno o pomyśle budowy przez spółkę Polish Power supernowoczesnej elektrowni na węgiel kamienny w gminie Krokowa niedaleko Gdańska. Miałaby ona powstać nad Jeziorem Żarnowieckim, nieomal w tym samym miejscu, w którym w 1990 roku przerwano prace przy pierwszej polskiej siłowni jądrowej.
PL
Polska gospodarka kwitnie - przyznają to nawet najzagorzalsi przeciwnicy obecnego rządu. Do utrzymania dotychczasowego, liczącego średnio pięć procent rocznie tempa wzrostu, potrzeba będzie coraz więcej energii. Duża jej część wytwarzana jest ze spalania gazu ziemnego. A mamy go niestety mało: nasze własne zasoby pozwalają na pokrycie zaledwie około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania. Reszta pochodzi z importu. Problemy wynikające z tej sytuacji są coraz większe i - jak na razie - nic nie wskazuje, aby w najbliższej przyszłości miały zostać definitywnie rozwiązane.
PL
Ponad dziewięćdziesiąt pięć procent produkowanej w naszym kraju energii wytwarzane jest w sposób tradycyjny, czyli z węgla. Reszta pochodzi ze źródeł odnawialnych. Jednak od pewnego czasu proporcje te ulegają systematycznym zmianom. W całym kraju szybko przybywa wiatraków, małych elektrowni wodnych i kotłowni na biomasę. Sukcesywnie rośnie sprzedaż nowoczesnych wkładów kominkowych, kolektorów słonecznych oraz wydajnych pieców centralnego ogrzewania na różnego typu paliwo pochodzenia roślinnego. Polacy wreszcie przekonali się, że ekologia to nie tylko szczytne hasła, ale również konkretne, wymierne zyski finansowe. Wszystko wskazuje, że trend ten utrzyma się przez najbliższe lata.
PL
W państwach zachodniej Europy zużycie prądu na osobę jest dwa razy większe niż w Polsce. Przy założeniu, że nasz kraj utrzyma dotychczasowe - liczące średnio pięć procent - tempo wzrostu gospodarczego, jest rzeczą oczywistą, iż około roku 2015 moc obecnie istniejących elektrowni przestanie wystarczać. Trzeba więc zacząć myśleć o budowie nowych zakładów energetycznych. Wiele wskazuje, że wśród nich znajdzie się również siłownia atomowa. Rozruch pierwszego polskiego reaktora ma nastąpić dopiero za kilkanaście lat, ale dyskusja na ten temat już trwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.