Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Wybrane problemy geomorfologiczne Mazowsza
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie charakterystycznych cech rzeźby wybranych obszarów Mazowsza ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej uwarunkowania zarówno naturalne, jak i antropogeniczne. Przedstawiono holoceńskie zmiany w obrębie zbocza doliny Wisły na przykładzie Skarpy Ursynowskiej, zmiany w dnie doliny związane z osadnictwem olęderskim, wybrane aspekty budowy geologicznej i cechy rzeźby w okolicy Łubienicy na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, morfologię zboczy i dna doliny dolnej Narwi w okolicy Łubienicy i Pułtuska oraz rekonstrukcję zmian środowiska przyrodniczego w okolicach Nasielska (od początku wczesnego średniowiecza po okres nowożytny).
EN
The main aim of the article is to present the landforms characteristics of the selected Mazovian areas with particular focus on its natural and anthropogenic conditions. This paper concerns the problems of: the Holocene changes within the Vistula River valley on the example of the the Ursynów Scarp development; the geomorphic changes in the bottom of the valley due to the Olęder settlements (the Kiełpińska Holm site), selected issues of geology and landscape evolution of the Ciechanowska Upland (The Lubienica-Superunki site), morphology of the slopes and of the Lower Narew Valley bottom near Łubienica and Pułtusk sites and the reconstruction of natural environment changes (from the early Middle Ages to the Early Modern Period) in the Nasielsk area.
PL
Gdyby wszystkie pojazdy i nowinki technologiczne, prezentowane na 5. Targach Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA 2013, z dnia na dzień wprowadzić do powszechnego użytku, prawdopodobnie szybko ustałyby narzekania na jakość komunikacji. Niestety samorządowcy, przewoźnicy i organizatorzy przewozów, którzy są najważniejszą klientelą sosnowieckich targów, z żalem przyznają, że na rewolucję w tej dziedzinie nas nie stać. Nowinki będą pojawiać się na ulicach i szynach, ale stopniowo. Dla pasażerów to i tak dobra wiadomość!
PL
Czy transport publiczny może mieć dobrą prasę, gdy rosną ceny biletów, sypią się rozkłady jazdy, a stan taboru wciąż jest daleki od doskonałości? Czy głos przewoźników i organizatorów komunikacji ma szansę być usłyszany, gdy internetowe fora pęcznieją od niepochlebnych opinii? Specjaliści od kształtowania wizerunku przekonują, że z kryzysowych sytuacji można nie tylko wyjść obronną ręką, ale i przekuć je w sukces. Warunkiem jest postawienie na profesjonalną, przemyślaną i konsekwentną komunikację z otoczeniem, którego ważną częścią są media.
PL
Jak nazwać sytuację, gdy na kilka minut przed planowanym odjazdem autobusu na przystanku pojawia się busik, który podbiera mu pasażerów? To konkurencja, na której pasażer może tylko skorzystać – odpowiedzą zwolennicy wolnego rynku. To niedopuszczalna wolnoamerykanka, na której tracą wszyscy, z wyjątkiem nieuczciwego przewoźnika – wskazują organizatorzy komunikacji i zastanawiają się nad koniecznością wprowadzenia przepisów o tak zwanym prawie wyłącznym, dającym jednemu operatorowi wyłączność na obsługę wybranej trasy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.