Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedmiotem referatu są zagadnienia prawa polskiego i prawa UE w zakresie zasad wprowadzania do obrotu systemów przytwierdzenia szyn. W pierwszej części pracy omówiono rys historyczny oraz podstawy wprowadzenia harmonizacji parametrów technicznych poszczególnych elementów infrastruktury kolejowej. Następnie przedstawione zostały po kolei sposoby i reżimy wprowadzania do obrotu wyrobów kolejowych, które składają się łącznie na system przytwierdzenia (w czterech wariantach). Przedstawiono również praktyczne znaczenie omawianych wariantów i wątpliwości autorek, dotyczące sposobu stosowania przepisów w kontekście ich literalnego brzmienia oraz dokonywanej wykładni funkcjonalnej. Przedmiotem opracowania jest jedynie ta część zagadnienia, która dotyczy jednego składnika interoperacyjności, którym jest system przytwierdzenia. Ponadto omówiono przypadki, kiedy system ten jest wprowadzany do obrotu w osobnych elementach.
PL
W referacie przedstawiono prace rozwojowe firmy PLASTWIL, które zaowocowały wdrożeniem dwóch zmodyfikowanych systemów SB W1 oraz SB W3. Powstały one na bazie najbardziej popularnego w Polsce systemu mocowania sprężystego SB. Celem prac rozwojowych było stworzenie wersji systemu przytwierdzenia SB spełniającego wszystkie wymagania obowiązujących norm, a jednocześnie systemu o obniżonej materiałochłonności, co przekłada się na jego obniżone koszty eksploatacji. System mocowania sprężystego SB stosowany jest w Polsce z powodzeniem od ponad 30 lat. Opisano podjęte przez PLASTWIL prace rozwojowe, wyniki badań i testów. Opisano uzyskane wyniki, wskazując na istotne parametry systemu, które uległy znaczącej poprawie. Wszystkie poprawione parametry mają istotne znaczenie dla własności użytkowych systemu w torze kolejowym. Przedstawione wyniki badań potwierdzają spełnienie wszystkich wymagań stawianych systemom przytwierdzeń do podkładów strunobetonowych przez obowiązującą normę PN-EN 13481-2 oraz wymagań Unii Europejskiej w zakresie interoperacyjności kolei dużych prędkości. Badania laboratoryjne potwierdzone zostały badaniami eksploatacyjnymi przeprowadzonymi na wytypowanych odcinkach doświadczalnych w Polsce. Zaprezentowano wyniki prac nad poszczególnymi elementami systemów, takimi jak kotwa, przekładka podszynowa, wkładka elektroizolacyjna oraz łapka sprężysta.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.