Rozwój recyklingu bioodpadów, inaczej zwany biorecyklingiem, jest niezwykle istotnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Kryzys energetyczny sprawił, że wzrosło zainteresowanie inwestycjami w biogazownie, mimo że koszty inwestycyjne tych instalacji są wyższe niż w przypadku kompostowni. Polska szuka odpowiedzi na oba biorecyklingowe wyzwania.
To już niemal pięć lat, odkąd grupa ludzi, którym leży na sercu przyszłość środowiska, założyła Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów „Biorecykling”. Zgodnie z zapisem w jego Manifeście: „Potrzeba jest działań, które będą rozwijać, wdrażać i promować zasady zrównoważonej biogospodarki”, Stowarzyszenie prowadzi szereg inicjatyw mających na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie selektywnej zbiórki i recyklingu bioodpadów. Jednym z nich jest projekt „Szkolenia praktyczne dla samorządów i liderów lokalnych – selektywna zbiórka bioodpadów”.
Zakłady zagospodarowania odpadów, a szczególnie RIPOK-i, mogą być znaczącym źródłem powstawania uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców. Prowadzi to często do bardzo poważnych konfliktów, które stanowią spore wyzwanie dla lokalnego samorządu odpowiedzialnego za gospodarowanie odpadami.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.