Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Ozon, jako jeden z najsilniejszych utleniaczy, jest powszechnie wykorzystywany w wysokoefektywnych procesach uzdatniania wody. Niemniej jednak, właściwości ozonu jako silnego utleniacza, krótki czas reakcji, a także brak generowania ubocznych produktów szkodliwych dla człowieka i środowiska oraz silne własności destrukcyjne w odniesieniu do mikroorganizmów, to walory, które pozwoliły na aplikację tego czynnika w procesach operacyjnych eksploatacji systemu dystrybucji wody. W artykule przedstawiono efekty zastosowania ozonu do miejscowej eliminacji mikroorganizmów z sieci wodociągowej, poprzez stosowanie mobilnych urządzeń do ozonowania.
EN
Ozone, due to its strong oxidizing properties, is often used in high efficiency water treatment processes. Nevertheless, its properties as a strong oxidant, short reaction time, as well as the lack of generation of byproducts harmful both to human health and to the environment and strong destructive properties with regard to microorganisms are qualities that allowed application of this reagent in operational processes of water distribution network management. This paper presents results of using mobile ozone system as a way of local microorganisms elimination from water distribution network.
PL
Od pewnego czasu obowiązuje w Polsce nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, będące transpozycją do krajowego prawa rewizji Dyrektywy Rady 98/83 WE z 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DWD), wprowadzającej fakultatywną ocenę ryzyka (§ 12 Dz. U. 2017 poz. 2294), a już zastanawiamy się, analizując konsekwentne od szeregu lat prace Parlamentu Europejskiego, co dalej z zarządzaniem ryzykiem w zaopatrzeniu w wodę i bezpieczeństwem jej dostaw. Dyrektywa Komisji (UE) 2015/1787 z 6 października 2015 r. zmieniająca załączniki II oraz III do dyrektywy Rady 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. UE L260/6) ukazała się 7 października 2015 r., a miesiąc wcześniej Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie dalszych działań w następstwie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right2Water”1. W związku z powyższym, nie było możliwości wprowadzenia zaleceń Rezolucji do rewizji DWD. Znajdą, więc one swoje odbicie w tegorocznej nowelizacji DWD.
PL
Pod koniec marca 2018 r. Stanisław Trzaskowski, przewodniczący Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich, otrzymał od Zbigniewa Józefa Króla, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Stanowisko RP do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (COM(2017)753). Stanowisko to zostało przyjęte w dniu 19 marca 2018 r. w trybie obiegowym przez Komitet do spraw Europejskich, natomiast w trzy dni później, 22 marca, zostało rozpatrzone bez uwag przez Komisję Sejmu RP do spraw Unii Europejskiej. W przedmiotowym dokumencie znalazło się kilka zagadnień budzących wątpliwości, w świetle materiałów udostępnionych na stronie Komisji Europejskiej (KE) [https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/com-2017-753_pl] poświęconej projektowi zmian Dyrektywy 98/83/WE (DWD) [Dyrektywa Rady 98/83/WE z 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. UE – L 330 z 5.12.1998 r.)].
PL
Kilka tygodni temu w mediach pojawiły się mocno niepokojące tytuły w rodzaju: Awarie, zanieczyszczenia, zawyżone stawki – wodociągi pod lupą NIK (inzynieria.com), NIK krytycznie o wodociągach i jakości wody (portalsamorzadowy.pl), NIK o jakości wody w kranach: kiepska i zbyt droga (rp.pl), Raport NIK: Około 100 tys. rocznie awarii wodociągów. Odnowienie sieci może zająć 100 lat (serwisy.gazetaprawna.pl), NIK: miasta i przedsiębiorstwa wod-kan niedostatecznie dbają o jakość wody (Portal Komunalny), Marna woda rury rwie (nik.gov.pl). Media z reguły lubią postraszyć, a chcąc sprawdzić ich rzetelność ich doniesień należy zajrzeć bezpośrednio do informacji Najwyższej Izby Kontroli – Utrzymanie i eksploatacja sieci wodociągowych w miastach. Co w rzeczywistości wykazała kontrola NIK, czy jest tak źle jak piszą media, czy też raport nie odzwierciedla stanu rzeczywistego, jak twierdzi Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP), w wywiadzie zamieszczonym na Portalu Samorządowym.
PL
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej uruchamia pierwsze w Polsce studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Zalecane od blisko 20 lat przez Światową Organizację Zdrowia nowe podejście do bezpieczeństwa wody, oparte na zarządzaniu ryzykiem w całym łańcuchu dostaw wody od ujęcia do kranu konsumenta skutkowało rewizją Dyrektywy 98/83/WE (Drinking Water Directive – DWD) przeprowadzoną w 2015 roku. W Polsce przełożyło się to na zmiany wprowadzone ustawą z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, zobowiązującą przedsiębiorstwa wodociągowe do przeprowadzenia w ciągu 3 lat analizy ryzyka na potrzeby ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody.
PL
Proces legislacyjny związany z rewizją dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi1 (DWD) dobiega końca. Po 20 latach dyrektywa doczeka się istotnych zmian związanych z koniecznością dostosowania jej do najnowszej wiedzy naukowej, związanej z zagrożeniami zdrowotnymi przenoszonymi drogą wodną, w tym m.in. do wartości parametrycznych2 przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w Wytycznych dotyczących jakości wody do picia3. W rewizji uwzględniono także najnowszą wiedzę dotyczącą występowania w wodzie związków perfluorowanych4, jak i pozostałości farmaceutyków, związków endokrynnie czynnych czy mikroplastiku, stanowiących istotne zagrożenia dla zdrowia konsumenta wody. Ponadto, dyrektywa po raz pierwszy wychodzi poza regulacje dotyczące samej jakości wody, odnosząc się także do prawa i dostępu do wody oraz sposobu informowania konsumentów. Wynika to z przyjętej przez parlament Europejski (PE) rezolucji5, będącej odpowiedzią na pierwszą europejską inicjatywę obywatelską Woda jest prawem człowieka (R2W).
PL
Celem artykułu jest prezentacja rezultatów podjętych prac identyfikacji źródła pojawiania się w wodach zapachu oraz dobór i ocena efektywności jego usuwania w procesach technologicznych. Badania prowadzono w skali pilotowej, w różnych konfiguracjach, obejmujących procesy jednostkowe, takie jak: aeracja, koagulacja w złożu filtracyjnym, sorpcja na węglu aktywnym oraz końcowa dezynfekcja. Przeprowadzone badania pozwoliły potwierdzić dużą skuteczność redukcji podwyższonej liczby progowej zapachu na węglu aktywnym.
EN
This paper presents the results of works undertaken with the purpose of identification of the source of odour in water as well as selection and evaluation of the effectiveness of its removal in technological processes. The studies were conducted on a pilot scale, in different configurations including several processes, such as: pre-ozonation and post-ozonation, coagulation on rapid filters, sorption on activated carbon and final disinfection. The conducted studies allowed for confirmation of high effectiveness of reduction of an increased threshold odour number(TON) on activated carbon.
PL
Płukanie oraz czyszczenie sieci wodociągowej są podstawowymi zadaniami związanymi z eksploatacją sieci wodociągowej. Mogą być one wykonywane w sytuacjach wymagających tego typu zabiegów, np. po zakończonych pracach remontowych lub awariach, lub w efekcie planów długoterminowych, których celem jest poprawa stanu pracy sieci wodociągowej. Decyzja o płukaniu przewodów powinna być podjęta na podstawie analizy pracy Systemu Zaopatrzania w Wodę (SZW). Jednym z narzędzi wspomagającym zarządzanie siecią wodociągową jest model matematyczny, dzięki któremu można zamodelować przepływy oraz wiek wody. Analiza wieku wody umożliwia zlokalizowanie miejsc, w których woda ulega stagnacji. Wiek wody jest ważnym parametrem określającym przydatność wody do spożycia, im jest dłuższy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w wodzie rozwiną się bakterie zagrażające zdrowiu. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki analizy wieku wody, opartej na matematycznym modelowaniu różnych scenariuszy symulacyjnych, odwzorowujących zmienne warunki eksploatacji systemu zaopatrzenia w wodę. Model przedmiotowej sieci wykonano i skalibrowano w programie Epanet.
EN
Flushing pipes and cleaning of the water supply network are the basic tasks related to the network operation. They can be made in situations requiring such type of treatments, e.g. the completed repair work or failures, or as long-term plans undertaken for betterment work condition of water distribution network. The decision of pipes flushing should be based on an analysis of the work of the Water Supply System (WSS). Commonly used tools supporting the water supply management is a mathematical model, which can model flows and age of water. Water age analysis allows to locate places where water is stagnant. Water age is an important parameter in determining the suitability of water for consumption, with the long water age, there is higher probability that will caused appear of health-threatening bacteria. This paper presents the results of computer simulation and water age analysis, on the basis of which it was proposed plans for flushing the network. The network model for chosen region of Silesia was made and calibrated in the Epanet program.
PL
Implementowanie nowej dyrektywy do polskiego prawodawstwa, jak i jej wdrażanie przez wszystkich interesariuszy będzie dużym wyzwaniem, wymagającym zmiany podejścia do bezpieczeństwa i jakości wody. Niezbędne będą zarówno odpowiednio przygotowane materiały informacyjne, jak i szkolenia dedykowane poszczególnym grupom interesariuszy, poczynając od organów regulacyjnych (odpowiedzialnych za tworzenie skutecznego prawa), na właścicielach/administratorach instalacji wewnętrznych i konsumentach kończąc.
PL
Wody z rzeki Mała Panew w miejscowości Czarnowąsy oraz z ujęcia Czaniec w miejscowości Kobiernice, wraz z symulacjami, w których osady denne tych wód wymieszano z ich matrycami naturalnymi, poddano badaniom fizyko-chemicznym. W ten sposób określono wpływ porywania osadów dennych podczas okresów dynamicznego przepływu wód rzecznych na ich parametry w tym co było głównym celem pracy: OWO, RWO, absorbancje przy długości fali 254 nm, SUVA254, zasadowość, stężenie wybranych metali: glinu, żelaza i ołowiu. Następnie wody te poddano procesowi koagulacji. Dawki koagulantów określono przy pomocy analizy punktu izoelektrycznego zanieczyszczeń koloidalnych, przy czym wartym odnotowania jest, iż nie zaobserwowano wpływu porywania osadów na konieczność zwiększenia dawki koagulantów. Koagulację prowadzono przy pomocy 2 rodzajów koagulantów: koagulantu wstępnie zhydrolizowanego oraz klasycznego koagulantu hydrolizującego. Wykazano wzrost stężenia zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych po ekstrakcji osadów dennych do wód surowych. Zanieczyszczenia te występowały głównie w formie zawiesiny. Wykazano również większą efektywność procesu koagulacji przy zastosowaniu koagulantu wstępnie zhydrolizowanego Flokor 1,2A w stosunku do siarczanu glinu przy zastosowaniu zdecydowanie niższej dawki tego pierwszego. Badania te wykazały również negatywny wpływ siarczanu glinu na odczyn i zasadowość wód uzdatnionych.
EN
The waters from Mała Panew river in Czarnowąsy and from Czaniec water intake in Kobiernice, together with simulations, in which bottom sediments of this waters mixed with its natural matrixes, were subjected to physicochemical analysis. In this way, the influence of rivers bottom sediments entrainment during dynamic waters flow periods on its parameters (including TOC, DOC, UV absorbance, SUVA254, alkalinity, metals concentrations: aluminium, iron and lead) was determined, which was the main purpose of this study. Subsequently, the waters were subjected to the coagulation process. The coagulant doses were determined by colloidal pollutions isoelectric point analysis. It is noteworthy that there is no influence of sediments entrainment on the necessity to change the coagulants doses. The coagualtion process was carried out with 2 types of coagulants: prehydrolyzed coagulant and conventional hydrolyzing coagulant. An increase in the organic and inorganic matters concentration after river sediments extraction was presented. However, it mostly comprised suspended matter. It has been also shown that prehydrolyzed coagulant Flokor 1.2A has a better efficiency in water coagulation process in relation to aluminium sulphate, even at much lower doses . Studies have also shown the negative influence of using aluminium sulphate on the pH and basicity of the treated waters.
PL
W dniu 11 stycznia 2018 roku zaczęło obowiązywać nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [1], implementujące do krajowego prawa Dyrektywę Komisji (UE) 2015/1787 z dnia 6 października 2015 r. zmieniającą załączniki II oraz III do dyrektywy Rady 98/83/WE [2]. W ten sposób wprowadzono do polskiego prawa, regulującego zasady zaopatrzenia ludności w wodę, fakultatywną ocenę ryzyka (§ 12), którą mogą przeprowadzać zarówno przedsiębiorstwa wodociągowe (§ 6), jak i inne podmioty (§ 7) oraz właściciele/administratorzy instalacji w budynkach (§ 8). W artykule przedstawiono najistotniejsze zmiany legislacyjne zmieniające zasady i warunki bezpieczeństwa dostaw wody.
EN
The new Regulation of Health Minister of 7 December 2017 on the quality of water intended for human consumption takes effect on 11 January 2018. This regulation implements into national law the Commission Directive (EU) 2015/1787 of 6 October 2015 amending Annexes II and III to Council Directive 98/83 / EC [2]. In this way, optional risk assessment (§ 12) was incorporated into polish law [1] regulating the rules of supplying the population with water. According to the regulation, risk analysis can be carried out by both water companies (§ 6) and other entities (§ 7) and owners and administrators of domestic distribution system’ (§ 8). This paper presents the most important legislative changes that change the rules and conditions for the security of water supply.
PL
Bezpieczeństwo dostaw wody o wymaganej jakości wymaga nie tylko weryfikowania zaistniałych zdarzeń mających związek z utratą bezpieczeństwa dostaw wody w systemie zaopatrzenia, ale przede wszystkim wymaga podejmowania działań w celu zapobiegania ich wystąpieniu. Współczesny poziom rozwoju metod analitycznych i teorii bezpieczeństwa pozwala na opracowanie innowacyjnego systemu zarządzania ryzykiem w celu dostarczania w każdym momencie wody bezpiecznej dla zdrowia konsumentów. Niezbędnym uwarunkowaniem realizacji tego procesu jest niezawodne funkcjonowanie systemu zaopatrzania w wodę, gwarantowane między innymi bezawaryjną pracą sieci wodociągowej. W niniejszym artykule przedstawiono wyniki analizy awaryjności sieci wodociągowej, eksploatowanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach. Na podstawie wyznaczonych wskaźników intensywności uszkodzeń (globalnego oraz zintegrowanego) dokonano oceny stanu technicznego i awaryjności sieci wodociągowych w wydzielonych siedmiu obszarach funkcjonowania Oddziałów Sieci Magistralnej na przestrzeni lat 2016-2017.
EN
Safety of water supply with required quality is not only about verifying occurrences related to loss of safety of water in supply system which has already happened but above all taking actions to prevent them. The contemporary level of development of analytical methods and safety theory allows to create an innovative risk management system aiming providing safe water for consumers health in every moment. The necessary condition of realization this process is the reliable functioning of water supply system, guaranteed, among others, by work without failure of the pipe network. This article presents the results of failure analysis of the pipe network of waterworks system managed by Silesian Waterworks PLC (Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.). Based on the defined failure intensity indicators (global and integrated) the technical condition and waterworks failure rate was assessed in seven separated areas of operation (OSM) in the 2016-2017.
PL
W niniejszej pracy zaproponowano metodykę wyznaczania obszarów wrażliwych na utratę bezpieczeństwa mikrobiologicznego wody mogącego być pochodną zmniejszenie stężenie dezynfektanta w wodzie transportowanej do konsumenta oraz jej wieku. W modelu badawczym wykorzystano zarówno dane z modelowania zachowania systemu w zmiennych warunkach eksploatacyjnych, jak i dane operacyjne pochodzące z baz danych systemu GIS, systemów SCADA, TelWin umożliwiającego rejestrację stężenia chloru wolnego, wartości przepływu w podsystemie dystrybucji wody.
EN
This paper presents a new developed methodology for determining areas sensitive to the loss of microbiological safety of water. Deterioration of microbiological quality can be an effect of reducing the disinfectant concentration in water delivered to the consumer as well as water age. The research model uses both data obtained as a results of simulation in the EPANET program of various operational states of the water supply system exploitation, and operational data from GIS, SCADA and TelWin system databases, allowing registration of free chlorine concentration, flow values in the water distribution subsystem.
EN
The article presents an integrated (inferential) system of computer assistance in waste management designed in componentbased technology. The system allows for the implementation of individual elements (system components) with native and managed programming languages and performance technologies, ensuring easy integration of those components into one coherent, cooperating whole. One of the key issues involves the placement of the objects, events and conducted spatial (geographical) analyses in the system through the application of GIS technology (ability to use digital (vector or halftone-based) terrain maps), execution of spatial analyses, data visualization on maps, etc., using also commonly available spatial data available as part of the Infrastructure for Spatial Information (established under the Act on Infrastructure for Spatial Information).
PL
Jednym z najistotniejszych w ostatnim kwartale wydarzeń dla poprawy bezpieczeństwa wody było opublikowanie nowego Prawa wodnego. Po kilku podejściach udało się rządowi „przepchnąć” projekt nowej ustawy przez prace sejmowe. Jak wyglądały społeczne konsultacje i sejmowa dyskusja nad projektem wiedzą wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób próbowali uczestniczyć w tworzeniu tak istotnego aktu prawnego. Powstał ostatecznie akt prawny regulujący zasady gospodarowania wodami w Polsce dalece odbiegający nie tylko od rzeczywistości (aktualnej wiedzy naukowej i praktyki), ale także od rozwiązań zalecanych przez Komisję Europejską, czy też różne agendy (WHO czy FAO), konwencje (np. United Nations Framework Convention on Climate Change), rezolucje (np. Prawo do czystej wody i urządzeń sanitarnych) i protokoły (np. Woda i Zdrowie) Organizacji Narodów Zjednoczonych.
PL
W styczniu 2017 roku ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący ochrony jakości wód ujmowanych do zaopatrzenia ludności w wodę, realizowanej przez gminy, przedsiębiorstwa wodociągowe i organy państwowe odpowiedzialne za ich nadzorowanie. Przy czytaniu raportu nasuwa się podstawowe pytanie. Co tak naprawdę kontroluje NIK? Prawidłowość ochrony wód, czy jedynie przestrzeganie przepisów prawnych, które w Polsce znacznie odbiegają od standardów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO) i od prawodawstwa w inny krajach. Wydaje się, że raczej to drugie. Zarzuca bowiem różnym podmiotom nieprzestrzeganie przepisów, nie analizując ich treści w kontekście uwarunkowań ich realizacji i efektów, jakie powinny z nich wynikać. A jest nad czym się zastanawiać.
PL
W artykule Ochrona jakości wód ujmowanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną spożycia - co kontroluje NIK?, który ukazał się na łamach numeru 1/2017 Technologii Wody autorki odnosiły się do aktualnego stanu prawnego w tym zakresie oraz projektowanych zmian. 25 kwietnia 2017 r. Prezes Rady Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy Prawo wodne z projektami aktów wykonawczych. Niestety, po analizie projektu w kontekście zarządzania bezpieczeństwem wody autorki doszły do wniosku, że proponowane zapisy zamiast przyczyniać się do tworzenia spójnej strategii w tej dziedzinie, pociągną za sobą jeszcze większe kłopoty.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.