Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Oczyszczanie wysoko obciążonych ścieków przemysłowych ulegających biodegradacji w warunkach beztlenowych charakteryzuje się wysoką efektywnością rozkładu złożonych związków organicznych pochodzenia naturalnego, tj. węglowodanów, białek oraz tłuszczów, dlatego jest szczególnie zalecane do oczyszczania ścieków pochodzących z przetwórstwa rolno-spożywczego. Jednym z głównych produktów rozkładu beztlenowego związków organicznych jest biogaz, czyli mieszanina metanu (ok. 70 - 80%) i dwutlenku węgla (ok. 30 - 20%).
PL
Problem oczyszczania wysokoobciążonych ścieków z przetwórstwa rolno — spożywczego nadal jest w Polsce nierozwiązany. Stosowane dotychczas układy biologicznego oczyszczania tych ścieków oparte są głównie o metodę osadu czynnego, która w wielu wypadkach oczyszczania ścieków przemysłowych stwarza po ważne problemy eksploatacyjne. Alternatywną metodą biodegradacji zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych jest zastosowanie fermentacji metanowej. Technologie beztlenowe stają się obecnie jedną z najpopularniejszych metod oczyszczania i pozwalają na rozwiązanie problemu ekologicznego, jakim jest zagospodarowanie wysokostężonych ścieków oraz prowadzą również do osiągnięcia istotnych korzyści ekonomicznych wynikających z pozyskiwania wysokoenergetycznego gazu fermentacyjnego.
PL
Cukrownictwo jest najbardziej wodochłonną gałęzią przetwórstwa rolno — spożywczego, która ze względu na skalę przerobu surowca wynoszącą ok. 12 milionów ton buraków cukrowych na rok, wytwarza największą ilość wysokoobciążonych ścieków, zarówno w stosunku do całkowitej ilości, jak i ładunku zanieczyszczeń. Dodatkowym problemem w oczyszczaniu powstających ścieków jest kampanijny charakter pracy cukrowni. Powoduje to powstawanie dużej ilości wysokostężonych ścieków w krótkim okresie. Również skład ścieków ulega zmianom powodowanym przez wprowadzenie mechanicznego zbioru surowca, co prowadzi do mechanicznych uszkodzeń buraków w rezultacie czego wzrasta w ściekach stężenie rozpuszczalnych związków organicznych wymytych z buraków podczas hydrotransportu. Oprócz zanieczyszczeń pochodzących z buraków, istnieje możliwość przedostania się do ścieków również środków chemicznych stosowanych w agrotechnice, przerobie buraków cukrowych i gospodarce wodno — ściekowej cukrowni. Wszystkie te czynniki sprawiają, że oczyszczanie ścieków cukrowniczych jest trudne i nie można stosować sprawdzonych metod oczyszczania dla ścieków bytowo - gospodarczych
PL
Produkcja żywności z naturalnych surowców roślinnych i zwierzęcych związana jest z wytwarzaniem znacznej ilości uysokaobciążonych ścieków, których rozkład klasycznymi, biologicznymi metodami tlettowymi jest znacznie ograniczony, a w wielu wypadkach praktycznie niemożliwy ze względu na wielkości ładunków zanieczyszczeń organicznych odprowadzanych z zakładów przetwórstwa rolno - spożywczego. Problem oczyszczania tego rodzaju ścieków można rozwiązać stosując metodę fermentacji beztlenowej, której szczególnym przypadkiem jest fermentacja metanowa w wyniku, której wielocząsteczkowe związki organiczne (głównie węglowodany, białka i tłuszcze) zawarte w ściekach są rozkładane do niższych kwasów organicznych i alkoholi, a w końcowej fazie do metanu, dwutlenku węgla i wody. Mieszanina metanu i dwutlenku węgla tworzy biogaz, w którym udział metanu wynosi ok. 70 - 80%.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.