Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule omówiono kwestię sporów inwestorów publicznych z wykonawcami infrastruktury transportowej, m.in. na tle innych postępowań gospodarczych. Przedstawiono również specyfikę tego typu sporów na etapie postępowania sądowego oraz jakie niosą za sobą konsekwencje.
PL
W artykule opisano kwestie związane z pozacenowymi kryteriami oceny ofert w przetargach na budowę dróg. Jak wynika z obserwacji rynku i dotychczasowej praktyki zamawiających, w przypadku zamówień w zakresie realizacji inwestycji infrastrukturalnych to właśnie kryteria pozacenowe mają potencjał realnego zróżnicowania ofert składanych przez wykonawców, którego nie mają powszechnie stosowane kryteria terminu realizacji robót oraz długości okresu gwarancyjnego.
PL
W artykule omówione zostały kwestie związane z finansowaniem sprzętu specjalistycznego – czy konieczny jest jego zakup, czy bardziej racjonalne z biznesowego punktu widzenia jest skorzystanie z leasingu.
PL
Jedną z fundamentalnych zasad postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego jest wymóg zachowania zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców - wynikający z art. 7 PZP ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2013, poz. 907 ze zm., dalej jako „PZP”). W tym kontekście, w odniesieniu do zamówień publicznych sektora energetycznego, pojawia się kwestia zasad traktowania w zamówieniach publicznych ofert składanych przez podmioty z państw, niebędących stronami Porozumienia w sprawie zamówień rządowych z dnia 15 kwietnia 1994 r. (dalej jako „GPA”), które to porozumienie wyznacza pewne standardy równego traktowania w zamówieniach publicznych oraz ma gwarantować swobodny dostęp przedsiębiorców z państw-sygnatariuszy do rynku zamówień publicznych.
PL
Pojęcie „rażąco niskiej ceny” nie jest zdefiniowane w ustawie. Jednak pojawia się ono w licznych wyrokach Krajowej Izby Odwoławczej. W artykule omówiono, w jakich przypadkach na gruncie PZP możemy mówić o podejrzeniu rażąco niskiej ceny złożonych ofert.
PL
Czerwcowa nowelizacja PZP dokonała istotnego przełomu w kwestii kryteriów ocen ofert w zamówieniach publicznych. Do tej pory istniała zasada, że kryteria te mogą odnosić się jedynie do przedmiotu oferty, m.in. ceny oferowanych produktów/usług/robót budowlanych. Niniejszy artykuł przedstawia zmiany, jakie zaszły w pozacenowych kryteriach ocen ofert w świetle nowelizacji Prawa zamówień publicznych.
PL
Umowa leasingu stanowi rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w obrocie prawnym pomiędzy przedsiębiorcami, w szczególności zaś w branżach związanych z wykorzystaniem rozbudowanego parku maszynowego, wymagającego okresowej wymiany. Tytułem przykładu można wskazać zarówno na firmy transportowe leasingujące samochody czy przedsiębiorstwa budowlane korzystające z leasingu, chociażby w odniesieniu do maszyn i urządzeń. Umowa leasingu pozwala bowiem na zapewnienie dostępu do urządzeń bez konieczności jednorazowej zapłaty całej ceny, jak również w ramach kosztów niższych niż w przypadku standardowego kredytowania. Za wzrastającą popularnością leasingu jako formy zapewniania dostępu do rozmaitych dóbr stoją przy tym między innymi kwestie fiskalne, jak również fakt, że umowa leasingu nie stanowi obciążenia bilansowego dla spółek prawa handlowego.
PL
W artykule zostały omówione cechy szczególne drogowych zamówień infrastrukturalnych. Przedstawiono dwa rodzaje przetargów oraz najczęściej występujące w ich przypadku problemy.
PL
Umowa leasingu stanowi rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w obrocie prawnym pomiędzy przedsiębiorcami, w szczególności w branżach związanych z wykorzystaniem rozbudowanego parku maszynowego, wymagającego okresowej wymiany. Jako przykład można wskazać zarówno firmy transportowe leasingujące samochody czy przedsiębiorstwa budowlane korzystające z leasingu, chociażby w odniesieniu do maszyn i urządzeń.
PL
8 listopada 2013 r. Sejm uchwalił kolejną nowelizację Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej jako "PZP"). Choć obecna nowelizacja nie należy do największych, wprowadza jednak istotne zmiany do systemu zamówień publicznych.
PL
W artykule omówiono sposób działania i powstawania spółek specjalnego przeznaczenia. Przywołano akty prawne i ustawowe, pozwalające na funkcjonowanie tego typu podmiotów. Autor wskazuje na potencjalne kierunki rozwoju i pola funkcjonowania spółek specjalnego przeznaczenia.
EN
The article presents the mode of functioning and setting up repackaging vehicles. Legislative regulations allowing for the functioning of such entities have been referred to. The author points at the potential development directions and operational fields of repackaging vehicles.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.