Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ wzniosu rurociągu na uderzenie hydrauliczne
PL
Przyrosty ciśnienia w rurociągach mogą osiągać znaczne wartości i powodować ich uszkodzenia. W artykule przedstawimy, w jaki sposób, prostymi metodami symulacyjnymi, można wyznaczyć przebieg zjawisk dynamicznych w rurociągach.
2
Content available remote Podział wydajności dwóch pomp
PL
W jaki sposób określić prawidłowe nastawy regulatorów prędkości obrotowej, gwarantujące minimalizację poboru mocy dla zadanych warunków przepływowych?
PL
W artykule przedstawiono podsumowanie części badań realizowanych w ramach rozprawy doktorskiej, gdzie przeanalizowano kanał koncentryczny oraz kanał spiralny w różnej konfiguracji cech konstrukcyjnych.
4
Content available remote Analiza pracy pompy w ruchu turbinowym
PL
W związku z rosnącym zainteresowaniem odzyskiem energii w układach pompowych, w których ze względu na konieczność regulacji parametrów ciśnienia i wydajności stosowane są bierne regulatory przepływu w postaci zaworów regulacyjnych lub jałowych spadków cieczy, zdecydowano o realizacji projektu pt. „Prace badawcze nad opracowaniem zintegrowanej innowacyjnej konstrukcji miniturbin i pomp normowych”.
5
Content available remote Podcięcie łopatek wirnika a parametry energetyczne pompy
PL
Metodą regulacji pozwalającą na podwyższenie zbyt niskich parametrów pracy pompy jest m.in. podcinanie łopatek wirnika. Jak grubość łopatki wirnika wpływa na efektywność zastosowania podcięcia jego łopatek po stronie biernej w części wylotowej?
6
Content available remote Niezawodność procesu pompowania
PL
W ostatnich latach zwiększa się świadomość użytkowników urządzeń technicznych dotycząca efektywności energetycznej, co wprost przekłada się na koszty związane z ich eksploatacją. Warto zdawać sobie również sprawę, że praca układu pompowego, poza punktem optymalnym pompy, wpływa negatywnie nie tylko na zużycie energii, ale także na niezawodność.
PL
W dobie postępujących zmian klimatu efektywność energetyczna procesu pompowania to zagadnienie istotne, decydujące o ekonomiczności prowadzonej działalności gospodarczej. Jednym z kluczowych aspektów, wpływającym na przyszłe koszty eksploatacji, jest dobrze dobrana i dobrze pracujące pompa.
PL
Elementy odprowadzenia cieczy w pompach wirowych mają znaczący wpływ na kształt charakterystyki energetycznej, w tym na uzyskiwany poziom sprawności. W celu identyfikacji parametrów pracy pompy dwustrumieniowej (nq = 23), przeprowadzono symulacje numeryczne przepływu, przy zastosowaniu spiralnych kanałów zbiorczych zaprojektowanych zgodnie z zaleceniami Stepanoffa, Pfleiderera i Łomakina. Otrzymane rezultaty zestawiono z wynikami uzyskanymi dla rozwiązania referencyjnego, którym była geometria korpusu spiralnego produkowanego seryjnie. Przeprowadzone badania wskazują, że projektowanie kanałów spiralnych metodą stałej prędkości średniej prowadzi do uzyskania największej wartości sprawności oraz relatywnie płaskiej charakterystyki przepływu. Ponadto wykazano, że projektowanie spiral metodą stałego krętu cieczy umożliwia uzyskanie stromej charakterystyki przepływu. Wadą takiego podejścia projektowego jest niższa sprawność i większe straty hydrauliczne, niż w kanale spiralnym zaprojektowanym zgodnie z metodą obliczeniową Stepanoffa.
PL
Niewielkie niedoszacowanie lub przeszacowanie strat w układzie może doprowadzić nie tylko do pracy pompy poza punktem optymalnym, ale również jej „wypadnięcia" z charakterystyki zalecanej przez producenta i „wejście" w obszar niestabilności lub kawitacji. W artykule poruszono problem współpracy równoległej mieszadeł pompujących na przykładzie instalacji recyrkulacji wewnętrznej.
10
PL
W artykule przedstawiono metodykę wyznaczania charakterystyki sił hydrodynamicznych, działających na elementy zamykające zaworu bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu numerycznej mechaniki płynów CFD. Omówiono również wpływ charakterystyki na finalną konstrukcję i pracę zaworu.
11
Content available remote Analiza pracy pompy ściekowej pod kątem zużycia elementów hydraulicznych
PL
Zużywanie się pomp przeznaczonych do przetłaczania cieczy silnie zanieczyszczonych jest zjawiskiem naturalnym, które prowadzi do pogorszenia ich parametrów eksploatacyjnych. W ujęciu globalnym powoduje to wzrost kosztów eksploatacji oraz przesunięcie położenia punktu pracy w kierunku mniejszych wydajności, a zatem spadek efektywności energetycznej. Z powyższych powodów istotną rzeczą jest utrzymanie pomp w należytej kondycji oraz określenie granic, których przekroczenie wymaga interwencji służb utrzymania ruchu lub wyspecjalizowanego serwisu. Takie podejście pozwala wydłużyć żywotność pomp, zachować ich parametry energetyczne na akceptowalnym poziomie i zmniejszyć koszty procesu pompowania.
PL
Pompy znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia, poczynając od małych konstrukcji stosowanych np. w układach spryskiwaczy samochodu, po duże, kluczowe, wykorzystywane np. w obiegach elektrowni atomowych. Pompy stały się maszynami tak powszechnymi, że konsumują niemal 30% całej energii zużywanej w przemyśle [1]. Z tego względu niezmiernie istotne jest takie projektowanie ich elementów przepływowych, aby osiągały możliwie najwyższą sprawność, przy spełnieniu pozostałych kryteriów konstrukcyjnych (np. antykawitacyjnych).
PL
Trudno wyobrazić sobie działanie energetyki bez pracy pomp. Szacuje się, że moc pobierana przez pompy pracujące w blokach elektrowni to około 5-6% ich mocy. Ale czy energetyka zawodowa to tylko duże pompy? W artykule przedstawiono konstrukcje pomp wirowych o niskim, bądź skrajnie niskim wyróżniku szybkobieżności, mogące mieć potencjalne zastosowanie tam, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność często kosztem sprawności, czyli w tzw. „układach krytycznych”.
PL
W artykule poruszono istotny problem pracy pompy kondensatu (PK) w elektrowni cieplnej. Zwiększające się moce bloków determinują parametry pracy pomp PK, co stawia przed konstruktorami nowe wyzwania, związane z zapewnieniem wymaganej odporności kawitacyjnej. Niniejszy artykuł dotyczy po- prawy własności antykawitacyjnych pompy PK poprzez zastosowanie zespołu pompowego kondensatu ZPK i specjalnej konstrukcji wirnika pomp pierwszego i drugiego stopnia tegoż zespołu. Szczegółowo omówiono proponowaną konstrukcję oraz zaproponowano zmiany w pierwotnym rozwiązaniu opracowanym w Zakładzie Hydromechaniki i Maszyn Hydraulicznych (Moskiewski Instytut Energetyczny - Narodowy Uniwersytet Badawczy).
PL
W artykule poruszono istotny problem pracy elementów doprowadzających i odprowadzających ciecz z wirnika pompy dwustrumieniowej. W ramach prowadzonych prac wykonano symulacje przepływu, które umożliwiły identyfikację struktury profili prędkości oraz wyciągnięcie wniosków.
16
PL
Czy poprawa własności hydraulicznych odśrodkowej pompy wirowej, bez zmiany sposobu konwersji energii, może być dokonana poprzez modyfikację łopatek w wylotowej części wirnika? W artykule przedstawiono wyniki badań rzeczywistych oraz symulacji numerycznych pozwalających ocenić wpływ podcinania strony czynnej i biernej łopatek wirnika pompy odśrodkowej na charakterystyki energetyczne.
PL
Produkcja i zużycie energii elektrycznej są związane z rozwojem gospodarki. Ten fakt potwierdza udział przemysłu w wykorzystaniu tego nośnika, który globalnie wynosi około 42%, a największym jej konsumentem są silniki elektryczne [9]. Wynika to z zastosowania silników do wielu maszyn roboczych, w tym maszyn przetłaczających ciecze.
PL
Zmiana sposobu pracy pomp może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii, tak ważnego w czasach, kiedy duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska. Poza korzyściami środowiskowymi, działania te przynieść mogą również wymierne korzyści ekonomiczne.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia modelowania przepływu w pompie wirowej o niskim wyróżniku szybkobieżności - promieniowej pompie labiryntowej. Od strony przepływowej urządzenie to składa się z dwóch elementów: tarczy aktywnej (ruchomej) oraz pasywnej (stacjonarnej), na których wykonano kanały o wzajemnie przeciwnej orientacji dla każdej z nich. Konwersja energii mechanicznej w hydrauliczną odbywa się poprzez wymianę pędu pomiędzy cieczą znajdującą się w obszarze ruchomym pompy, a zalegającą w części nieruchomej geometrii przepływowej maszyny. Numeryczną analizę przepływu poprzedzono badaniami eksperymentalnymi identyfikującymi parametry energetyczne pompy, co umożliwiło weryfikację budowanych modeli numerycznych. Z pośród wszystkich analizowanych modeli obliczeniowych, najmniejszym odchyleniem od wyników prac eksperymentalnych cechował się model obliczany z uwzględnieniem zmiennej czasowej. Uzyskane wyniki badań zaprezentowane w postaci pól rozkładów ciśnień i prędkości.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.