Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule zostały przedstawione wymogi, jakie musi spełniać magazyn środków chemicznych. Dodatkowo uzupełnieniem tekstu jest lista kontrolna.
PL
Artykuł opisuje podstawowe zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zawiera opis postępowania podczas RKO oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Autor poświęcił uwagę również zagadnieniom związanym z Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.
PL
Prace lakiernicze pracodawca może zaliczyć do prac szczególnie niebezpiecznych na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. w Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 – dział IV, rozdział 6). Należy dodać, że stosowane wyroby lakierowe, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, środki myjące i odtłuszczające powinny posiadać karty charakterystyki substancji lub mieszaniny niebezpiecznej. Z zapisami tych kart powinni być zapoznani pracownicy
PL
W artykule przedstawiono opis pracy laboranta oraz rozpisano zagrożenia, które mogą spotkać pracownika na tym stanowisku pracy. Oceny ryzyka dokonano w skali trójstopniowej według normy PN-N-18002:2011.
PL
Autor nakreśla specyfi kę pracy na produkcji w zakładzie mięsnym oraz ryzyko z nią związane. Ponadto w artykule wskazano wymagania stawiane pracownikom takich zakładów i przedstawiono kartę oceny ryzyka.
PL
Do podstawowych zadań spawacza należą przygotowanie i montaż konstrukcji metalowych. Jego praca odbywa się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu.
PL
Przed podjęciem prac budowlanych należy zadbać przede wszystkim o sprawy organizacyjne i techniczne robót. Trzeba pamiętać m.in. o przygotowaniu oceny ryzyka zawodowego, udokumentowaniu tej oceny i zapoznaniu z nią pracowników – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa (t.j. w Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.), wydanym na podstawie Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 917).
PL
Pracownicy służby BHP, chcąc sprostać swoim zadaniom, muszą ciągle pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Osiągają to na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w konferencjach szkoleniowych, organizowanych przez zakłady pracy, instytucje, stowarzyszenia i inne podmioty. Ostatnio dość dużą popularnością cieszą się konferencje prowadzone metodą tzw. otwartej przestrzeni – Open Space (Open Space Technology, OST, Unconference). Open Space jest jedną z form metody dyskusyjnej obok: dyskusji na forum, dyskusji panelowej, debaty oksfordzkiej, burzy mózgów i innych.
PL
Podstawowe informacje dotyczące tego tematu znajdują się w Ustawie z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 917); Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn podczas pracy (Dz.U. z 2002 r., nr 191, poz. 1596 ze zm.); Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. z 2008 r., nr 199, poz. 1228 ze zm.); Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. w Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.).
PL
W tekście autor skupił się na opisie zasad bezpieczeństwa w przypadku wykonywania prac ziemnych oraz przedstawił listę kontrolną.
PL
Artykuł zawiera m.in. wykaz ważniejszych uregulowań prawnych związanych z tematem, a także informacje o dostępnej literaturze dotyczącej tego zagadnienia. Znajdują się tutaj również propozycje rozwiązań prawno-organizacyjnych, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy wśród podwykonawców.
PL
Pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Zapraszamy do zapoznania się z listą kontrolną BHP dla osób pracujących na wysokości.
PL
Przedstawiona tutaj lista kontrolna może być wykorzystywana m.in. w czasie audytu wewnętrznego, a także przy przygotowaniu lub nowelizacji oceny ryzyka zawodowego. Skupiliśmy się tutaj głównie na podstawowych zagadnieniach, tak by zostawić jeszcze miejsce na dopasowanie tej listy do wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w konkretnym zakładzie pracy.
PL
W opracowaniu zostaną przedstawione najważniejsze, zdaniem autora, błędy i niedociągnięcia pojawiające się przy ocenie ryzyka zawodowego. Dodatkowo omówiono najważniejsze akty prawne związane z tym tematem.
PL
W opracowaniu zostaną przedstawione najważniejsze, zdaniem autora, błędy i niedociągnięcia pojawiające się przy ocenie ryzyka zawodowego. Dodatkowo omówiono najważniejsze akty prawne związane z tym tematem.
PL
Przedstawiona tutaj lista kontrolna obejmuje kompleks zagadnień związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia przy obsłudze tokarki uniwersalnej – m.in. w spełnieniu minimalnych wymagań w zakresie użytkowania maszyn. Może być ona wykorzystywana w czasie audytu wewnętrznego, także dla innych maszyn – szczególnie obróbki skrawaniem.
PL
30 listopada 2015 r. weszły w życie zmiany do Ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. w Dz.U. z 2016 r., poz. 191). Nowe uregulowania prawne wprowadziła Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U. z 2015 r., poz. 1505). Wśród tych zmian są kwestie dotyczące nabywania uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej oraz rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zmiany dotyczą także uprawnień specjalisty ochrony przeciwpożarowej.
PL
Jednymi z pierwszych osób, z którymi styka się nowo przyjęty pracownik w zakładzie pracy, są pracownik służby BHP, który prowadzi szkolenie wstępne ogólne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz przełożony pracownika, który prowadzi szkolenie wstępne stanowiskowe. Sposób, w jaki prowadzone będą te dwa rodzaje szkoleń, ma bezpośredni wpływ na ogólną kulturę bezpieczeństwa w zakładzie, a tym samym na bezpieczeństwo przy wykonywaniu konkretnych prac.
PL
Konieczność oceny ryzyka zawodowego dla stanowisk, na których pracują kobiety w ciąży i karmiące piersią, związana jest ze zmianą obowiązujących wymagań, odnoszących się do ocenianych stanowisk pracy. Niniejszy artykuł szczegółowo porusza to zagadnienie dla kobiet pracujących przy obsłudze maszyn produkcyjnych w przemyśle mięsnym.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia prawne i praktyczne dotyczące szkoleń BHP, a następnie w sposób szczegółowy omówiono zasady prowadzenia instruktażu stanowiskowego dla pracownika biurowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.