Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Realizacja projektów inwestycyjnych w każdym przedsiębiorstwie determinowana jest przez wiele czynników, jednak cel im przyświecający jest silnie związany z korzyściami i pozytywnymi efektami ekonomiczno-finansowymi, przede wszystkim dla samego inwestora. Innymi beneficjentami działań modernizacyjnych w wielu przypadkach są klienci, dostawcy, kooperanci i inne podmioty współpracujące z rozwijającym się przedsiębiorstwem. Branża energetyczna, a w konsekwencji i ciepłownicza, kreuje jeszcze dodatkowe efekty związane z parametrami technicznymi realizowanych przedsięwzięć rozwojowych oraz wpływa na szeroko pojęte zjawiska dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu i polityki zrównoważonego rozwoju. Ciepłownictwo zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii jest branżą regulowaną przez państwową administrację. Fakt ten implikuje w dużej części sam proces inwestycyjny oraz uzyskiwane w przyszłości efekty. Dodatkowo należy wspomnieć o coraz silniejszym piętnie, jakie odciskają przepisy środowiskowe na parametry planowanych inwestycji. Większość obecnie realizowanych inwestycji w branży ciepłowniczej musi brać pod uwagę wspomniane powyżej czynniki kształtujące rynek ciepła systemowego. W niniejszym artykule omawiany jest przypadek typowej inwestycji modernizacyjnej w zakresie odbudowy wysoko-sprawnego węglowego kotła rusztowego o projektowanej mocy 17MW. Opisywany przykład jest odzwierciedleniem analiz związanych z procesem podejmowania decyzji w kontekście uruchomienia samego procesu inwestycyjnego oraz uwzględnienia w nim wszelkich parametrów techniczno – ekonomicznych, a także społeczno-środowiskowych, kształtujących ostateczny wynik samej inwestycji.
EN
Realization of investment projects in every company is determined by many factors, but the purpose of the fundamental elements is strongly associated with the benefits and positive effects of economic and financial primarily for the investor. Other beneficiaries of modernization in many cases are customers, suppliers, partners and other actors working with developing company. Energy industry and consequently district heating sector creates additional effects which are associated with the technical parameters ongoing development projects and influences on the broader phenomenon of corporate social responsibility and sustainable development policy. Heating industry, both in Poland and other EU countries, is an industry regulated by the state administration,as a consequence, implies that a large part of the investment process and the results will be achieved in the future. In addition, we should mention the stigma that immensely imprints on the parameters of planned investments by the environmental legislation. Most running investment projects in the heating sector must take into account the above-mentioned factors also affecting the market of district heating. In this article we discussed the case of a typical modernization investment in the reconstruction of highly-efficient stoker-fired boiler for the proposed power of 17MW. The described example is a reflection of analyzes related to the decision-making process in the context of mobilizing the investment process and the inclusion of the technical – economic parameters and socio-environmental factors shaping the final outcome of the investment itself.
PL
Istnieje szereg czynników zagrażających bezpieczeństwu wytwarzania energii cieplnej. Producent musi liczyć się m.in. z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czy z problemem w dostarczaniu energii elektrycznej do zakładu. Musi stale dbać o stan infrastruktury, przeprowadzając niezbędne remonty i modernizacje. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze ceny ciepła na poziomie akceptowalnym przez odbiorcę oraz dbałość o środowisko. Jak pogodzić wszystkie te czynniki?
PL
Jakie efekty ekonomiczno-ekologiczne spodziewane są po modernizacji kotła węglowego rusztowego i implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych w celu podnoszenia efektywności energetycznej procesu produkcyjnego? W MPEC Włocławek podjęto się budowy kotła, który byłby jednostką energetyczną większą od obecnych kotłów typu WR-10, a mniejszą od kotłów typu WR-25 i zaspakajałby w pełni obecne i przyszłościowe potrzeby cieplne odbiorców w okresie trwania sezonu letniego.
PL
Wytwarzanie ciepła to proces złożony, w którym trzeba zmagać się z wieloma zagrożeniami. Są to często czynniki zewnętrzne, niezależne od producenta, ale bardzo wiele zależy od sprawnego zarządzania. Aby utrzymać sprzęt w najwyższej dyspozycji, należy prowadzić stały monitoring stanu technicznego. Podstawowe znaczenie ma kompetencja zespołu, dlatego ważne jest to, kogo zatrudniamy. Bezpieczna produkcja wiąże się z paliwem, które stosujemy.
PL
Efekt końcowy prowadzonych w przedsiębiorstwie ciepłowniczym remontów i inwestycji bywa różny. Przykładem na to, jak racjonalnie i efektywnie ekonomicznie prowadzić wspomniane procesy, jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku.
PL
Rosnące ceny energii elektrycznej, generujące wysokie koszty jej zakupu, stały się impulsem do poszukiwania rozwiązań technicznych redukujących poziom jej zużycia w MPEC Włocławek. Pożądane efekty ekonomiczne można osiągnąć poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii. Jakie podjęto działania?
PL
Jak zmienić system dostawy ciepła do osiedli mieszkaniowych z węzłów grupowych i sieci niskoparametrowej na system oparty o węzły indywidualne i sieć wysokoparametrową? Jakie są cele takiego działania? I czy to się opłaca? O tym wszystkim w poniższym tekście na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku.
PL
Każde urządzenie z czasem się starzeje, ulega naturalnemu zużyciu w wyniku eksploatacji. Pojawiają się nowe rozwiązania, technologie bardziej efektywne. Nadchodzi chwila, w której podejmujemy decyzję o modernizacji starych jednostek. Nie inaczej było w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej we Włocławku w przypadku kotła nr 4 typu WR-25. Co modernizowano? Jakie osiągnięto efekty? I czy było warto?
PL
W dzisiejszych czasach nie można mówić w branży ciepłowniczej o wysokiej jakości usług bez działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Zmniejszenie ingerencji w środowisko naturalne, a przede wszystkim ograniczenie emisji zanieczyszczeń jest jednym z naczelnych zadań, jakie sobie dzisiaj stawia MPEC we Włocławku. Prezentowane w artykule rozwiązanie technologiczne jest przedsięwzięciem dostosowującym firmę do wymogów ochrony środowiska, pozwoliło czterokrotnie obniżyć emisję pyłów.
PL
Kiedyś Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych we Włocławku. Dziś Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jak wyglądała historia włocławskiego ciepłownictwa w ciągu minionych 60 lat?
PL
W warunkach gospodarki rynkowej przedsiębiorstwa stają przed decyzjami związanymi z wyborem właściwych kierunków rozwoju. Wobec zazwyczaj ogromnego zakresu prac podstawowym problemem jest niewystarczająca ilość środków na finansowanie działalności rozwojowej. Problem ten dotknął również Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku. Udało się go jednak rozwiązać. W artykule piszemy o tym, jak na rozwój uzyskuje się europejskie fundusze.
PL
Czy koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu kłóci się z zasadami racjonalnej gospodarki? Czy biznes to tylko zysk, czy także dbałość o środowisko i potrzeby mieszkańców? Czy ważny jest tylko zysk, czy może coś jeszcze? Na pytania te próbują odpowiedzieć autorzy tekstu, posługując się przykładem spółki ciepłowniczej z Włocławka.
PL
W branży producentów energii cieplnej nie można dzisiaj mówić o wysokiej jakości usług bez podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W artykule opisano wdrożenie innowacyjnego rozwiązania analizującego stan techniczny sieci ciepłowniczej eksploatowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku.
PL
Oszczędność w gospodarowaniu energią elektryczną, stanowi w obecnych czasach jeden z głównych priorytetów w wytyczaniu drogi prowadzącej do przeciwdziałania zjawiskom, niekorzystnie wpływającym na zmiany klimatyczne oraz poprawiającym bezpieczeństwo energetyczne w skali globalnej. Wielu autorów opisujących zagadnienia efektywności i poprawy bilansu energetycznego w Europie, wskazuje na fakt możliwości uzasadnionego ekonomicznie obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną o około 20%, bez uszczerbku dla realizacji polityk zrównoważonego rozwoju czy wyrównywania szans między poszczególnymi regionami.
PL
W ostatnim dziesięcioleciu dostęp do surowców energetycznych oraz posiadanie wysokowydajnych technologii wytwarzających energię stało się priorytetowym celem polityki gospodarczej krajów chcących nosić miano liderów w gospodarce światowej. Nieustanne zwiększanie tempa postępu cywilizacyjnego oraz powszechne kreowanie postaw konsumpcyjnych doprowadza z jednej strony do wzrostu podstawowych wskaźników makroekonomicznych z drugiej natomiast wpływa niekorzystnie na ekosystem, którego zdolności regeneracyjne nie są w stanie sprostać postępowi industrializacji i urbanizacji w skali globalnej. Niezbędnym staje się, zatem przestrzeganie rygorów w zakresie ochrony środowiska i tworzenie takich planów strategicznego rozwoju w skali całej gospodarki jak i poszczególnych instalacji energetycznych, które uwzględniać będą założenia zrównoważonego wzrostu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.