Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
EN
The paper presents problems of sustainable development in the context of spatial management at the local level (commune – inhabitants) and at the regional – national level (investor). Problems resulting from different objectives related to the implementation and planning of activities in a given area. Road investments create development opportunities for municipalities. Spatial policy instruments should guarantee the continuity of functions and directions of local development. However, the implementation of road investments based on the Special Act may also adversely affect the possibilities of shaping local development.
PL
Praca dotyczy wskazania problemów rozwoju zrównoważonego w kontekście zarządzania przestrzenią na poziomie lokalnym (gmina – mieszkańcy) oraz na poziomie regionalnym i krajowym (inwestor) wynikających z odmiennych celów związanych z realizacją i planowaniem działań na danym terenie. Inwestycje drogowe stwarzają możliwości rozwojowe dla gmin, przez których tereny przebiegają. Instrumenty polityki przestrzennej powinny gwarantować zachowanie ciągłości funkcji oraz kierunków rozwoju lokalnego. Jednakże realizacja inwestycji drogowych w oparciu o specustawę może wpływać także niekorzystnie na możliwości kształtowania rozwoju lokalnego.
PL
Ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne doprowadziła do licznych nowelizacji ustaw. Jedna ze zmian, zawarta w art. 497 ustawy, dotyczy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia 2018 r.
PL
Jednym z problemów występujących w ramach systemu gospodarki przestrzennej jest nadpodaż gruntów w gminach. Wpływa ona negatywnie na ochronę ładu przestrzennego, nadmiernie zmuszając – trochę na siłę – do zagospodarowania każdej nieruchomości. A to z pewnością nie służy wypełnianiu zobowiązań w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
PL
Wobec dwóch form decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ustawodawca wprowadził wymóg proceduralny dokonywania uzgodnień ich projektów z różnymi organami administracji publicznej. Uzgodnienia dokonywane są w zależności od potrzeb, a konkretnie od właściwości poszczególnych terenów.
PL
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, stanowiąc podstawowe akty polityki przestrzennej, powinny – w założeniu ustawodawcy – w jak najszerszym stopniu przesądzać o możliwych zasadach zagospodarowania danego terenu. Tym bardziej problematyczna jest sytuacja, w której plany są wadliwe. Warto przedstawić mechanizmy, które powinny wówczas zadziałać.
PL
Zakres miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zróżnicowanym zakresie może powodować pewne dylematy i wątpliwości. Niektóre z nich są trudne do jednoznacznego, niebudzącego wątpliwości rozwiązania. Dotyczy to między innymi kwestii związanej z ujęciem w planie scaleń i podziałów nieruchomości.
PL
Kluczowe zadanie m.p.z.p. to ochrona ładu przestrzennego. Z perspektywy funkcjonalnej najważniejsza jego część to określenie przeznaczenia poszczególnych terenów. Dopiero to daje podstawę do dalszych działań, w tym wyznaczania zasad zagospodarowania terenu. W praktyce różne organy, w tym sądy, oderwane od pojęć urbanistycznych, próbują mieszać ze sobą te pojęcia, traktując je jako równoznaczne. Stanowi to poważny błąd.
PL
Zgłoszenie robót budowlanych to jedno z ważniejszych rozwiązań, które mają na celu uproszczenie procesu budowlanego. Oczywiście, z perspektywy całego systemu gospodarki przestrzennej kluczowe wydaje się zachowanie takich regulacji, które mogłyby przede wszystkim chronić ład przestrzenny.
PL
Z perspektywy gospodarki prowadzonej przez organy gminy ważne jest zachowanie zróżnicowanych uwarunkowań gwarantujących zrównoważony rozwój. Jednym z nich jest stworzenie realnych podstaw dla funkcjonowania infrastruktury technicznej, w tym długofalowo - ustanawiania służebności przesyłu lub ograniczania własności nieruchomości (na podstawie decyzji administracyjnej starosty). Dla tych wszystkich kwestii duże znaczenie ma status prawny urządzeń przesyłowych.
PL
W praktyce wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu występuje pewien dylemat. Organy wydające decyzje, po wyznaczeniu obszaru analizowanego, mogą mieć wątpliwości, czy punkt odniesienia dla planowanej inwestycji może stanowić każda działka zawarta w obszarze analizowanym, czy też możliwe jest dokonywanie wyłączeń.
PL
Naczelną wartością w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest ład przestrzenny – należy o tym pamiętać na każdym etapie stosowania konkretnych instrumentów polityki przestrzennej. W praktyce problem polega na tym, że zbyt często ochrona walorów z nim związanych pozostaje fikcją.
PL
Podstawową zasadą w systemie gospodarki przestrzennej pozostaje ład przestrzenny. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest to takie zagospodarowanie przestrzeni, które uwzględnia w uporządkowanych relacjach wymagania i uwarunkowania funkcjonalne, kompozycyjno-estetyczne, środowiskowe, kulturowe czy społeczno-gospodarcze.
PL
Oczywiście, nie ma złotego środka na to, aby skutecznie chronić ład przestrzenny. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na stworzone przez ustawodawcę możliwości.
PL
1 czerwca 2017 r. weszła w życie Ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona zmiany odnoszące się do postępowania administracyjnego. Nie każda zmiana może jednak zostać odniesiona do każdego szczegółowego postępowania. Niemniej jednak warto przedstawić najważniejsze kierunki dokonanej nowelizacji.
PL
Opublikowany 30 września br. projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawiera szereg zróżnicowanych propozycji zmian. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych, szczególnie wdrożonych na szczeblu regionalnym.
PL
Na etapie wydawania pozwoleń na budowę prowadzący postępowanie starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu muszą odnieść się do aktów polityki przestrzennej. Jest to jeden z momentów, kiedy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy znajdują praktyczne zastosowanie.
PL
Samo uchwalenie planów miejscowych nie stanowi gwarancji, że władze danej gminy postępują zgodnie z wymogami ładu przestrzennego.
PL
Zadaniem podmiotów polityki przestrzennej jest nie tylko podejmowanie działań związanych z zagospodarowaniem przestrzeni. Mają one wiele dodatkowych obowiązków, które czasami trudno ująć jednoznacznie w konkretne ramy prawne. Jednym z nich jest zbieranie informacji o planowaniu przestrzennym.
PL
Wydawać by się mogło, że kolejne nowelizacje ustaw powinny mieć na celu między innymi eliminację występujących do tej pory błędów i zauważalnych problemów. Niestety, w wielu przypadkach to tylko teoria.
PL
Nie budzi chyba żadnych wątpliwości, że obecny system gospodarki przestrzennej jest pod wieloma względami wadliwy. Stąd też biorą się zróżnicowane próby jego naprawienia.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.