Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Transportowe usługi publiczne w sektorze kolejowym uwzględnione w zakresie stosowania obowiązującego rozporządzenia z 2007 r. obejmują usługi w kraju lub na skalę międzynarodową, z wyjątkiem usług świadczonych przede wszystkim ze względu na ich znaczenie historyczne lub atrakcyjność turystyczną. Przy zastosowaniu wspólnotowej zasady subsydiarności, państwom członkowskim pozostawia się wolny wybór co do decyzji, które z typów zobowiązań o charakterze służby publicznej (lokalne, regionalne, dalekobieżne) wymagają ochrony w ramach umów na usługi publiczne.
PL
Rynek usług publicznych w transporcie pasażerskim odgrywa bardzo istotną rolę w przewozach na terenie Unii Europejskiej. Szacuje się, że obecnie około 90% krajowych przewozów pasażerskich we Wspólnocie oferowana jest w ramach usług publicznych. W wymiarze finansowym w 2007 r. jego wartość, na podstawie rekompensat wypłacanych przewoźnikom, określano na 20,1 mld euro, w tym w państwach byłej UE-15 18,6 mld euro.
PL
W ostatnich dwóch stuleciach transport kolejowy w Europie rozwijał się głównie na poziomie krajowym. Poszczególne państwa tworzyły systemy kolejowe oparte na własnych normach technicznych i eksploatacyjnych. Doprowadziło to do fragmentacji struktury europejskiego systemu kolejowego. Zdaniem Komisji Europejskiej fragmentacja ta prowadzi w konsekwencji do mniejszej efektywności, elastyczności czy niezawodności oraz do wysokich kosztów eksploatacji, które sprawiają, że kolei trudno jest być poważnym konkurentem dla innych rodzajów transportu, szczególnie drogowego.
4
Content available Prawa pasażera w Unii Europejskiej
PL
W ciągu ostatnich czterdziestu lat Europa przeżywa boom komunikacyjny. Dla milionów Europejczyków podróże stały się codziennością. Ruch pasażerski, łącznie z samochodowym transportem indywidualnym, zwiększył się trzykrotnie z 2,1 mld pas.km w 1970 r. do 6,3 mld w 2008 r.
5
Content available Kolej w ocenie pasażerów Unii Europejskiej
PL
Na zlecenie Komisji Europejskiej w marcu 2011 r. The Gallup Organization przeprowadziła badania dotyczące satysfakcji pasażerów Unii Europejskiej z usług kolejo-wych. Zbadano poziom zadowolenia pasażerów w 25 państwach członkowskich (oprócz Malty i Cypru, które nie posiadają systemu kolejowego) zarówno z usług oferowanych przez przewoźników, jak i usług dostępnych na dworcach. Pasażera kolei zdefiniowano jako osobę, która korzystała z usług krajowego transportu kolejowego w ciągu ostatniego roku, wyłączając z badania pasażerów pociągów miejskich i podmiejskich.
PL
Otwarciu granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej i zwiększeniu oferty transportowej towarzyszył brak ochrony praw pasażera, tj. brak prawodawstwa wspólnotowego, które niezależnie od środka transportu, z jakiego korzystali pasażerowie zapewniałoby im skuteczną ochroną prawną. Jest to istotne, ponieważ pasażer jest słabszą strony umowy transportowej i jego prawa powinny podlegać ochronie.
PL
W grudniu 2007 r. opublikowano 4 akty prawne, które w istotny sposób wpłyną na rynek przewozów kolejowych. Pierwszy z nich, dyrektywa 2007/58, liberalizuje zasady dostępu do rynku międzynarodowych przewozów pasażerskich, drugi - rozporządzenie 1370/2007 - określa zasady organizacji publicznych usług transportowych. Komisja Europejska przeforsowała tym samym swoją koncepcję, aby oba te dokumenty weszły w życie prawie jednocześnie, tak aby cały sektor pasażerskich przewozów kolejowych był regulowany spójnymi przepisami, zapewniającymi równowagę między otwarciem rynku a ochroną usług transportu publicznego.
PL
Od drugiej połowy XX w. operatorzy lądowego transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego, musieli utzrymywać nierentowne usługi, uwzględniając dokładnie uregulowaną politykę taryfową. Znaczne osłabienie kolei Wspólnoty w latach 60. z powodu konkurencji, jaką stworzył rozwijający się dynamicznie rynek samochodowy, miało również swoje konsekwencje w zmniejszeniu liczby pasażerów w regionalnych przewozach kolejowych (np. we Francji w latach 1964-1969 odnotowano zmniejszenie z 6,4 do 5,2 mld paskm). Lądowy, w tym kolejowy, transport publiczny stał się w całej Europie deficytowy. Operatorzy tego sektora występowali do państwa o zlikwidowanie zobowiązań lub bardziej syatematyczne rekompensowanie kosztów.
PL
W ostatnich kilku latach, wypełniając postanowienia Traktattu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską z 1957 r. zawarte w rozdziale V "Transport" oraz rozdziału XV "Sieci europejskie", jak również wytyczne przyjęte przez Radę Europejską w 2001 r. w Goteborgu dotyczące przywrócenia równowagi między róznymi środkami transportu, Komisja Europejska zwiększyła swoją aktywność i wyznaczyła kierunki wspólnej unijnej polityki transportowej. Zostały one opublikowane w Białej Księdze pt. "Strategia Rewitalizacji kolei wspólnoty" w 1996 r. (COM (96)421) oraz w 2001 r. w Białej Księdze pt. "Europejska polityka transportowa do 2010 r.; czas na decyzje" (COM (2001)370).
PL
Publiczne usługi transportowe odgrywają decydującą rolę w transporcie pasażerskim w Unii Europejskiej zarówno z gospodarczego, jak i politycznego punktu widzenia. Szacuje się, że około 90% krajowych przewozów pasażerskiech realizowanych w Unii Europejskiej jest objętych formą umowy na świadczenie usług publicznych. Ponadto, publiczne usługi transportowe niewątpliwie stanowią dla władz publicznych narzędzie kształtowania polityki społecznej.
12
Content available remote Ochrona praw pasażera w Unii Europejskiej
PL
Ochrona prawna pasażerów w transporcie lotniczym, kolejowym, drogowym i miejskim. Uregulowania prawne w Unii Europejskiej oraz prace nad wzmocnieniem praw pasażerów. Ochrona dla osób z ograniczoną zdolnością poruszania się.
EN
The legal protection of passengers in the air, railway, road- and urban transport. Legal orderings in the European Union and works under the strengthening of rights of passengers. The protection for persons with the limited ability of moving.
13
Content available remote Ochrona praw pasażera w Unii Europejskiej
PL
Ostatnie trzydzieści lat charakteryzowało się znacznym wzrostem mobilności Europejczyków. Zjawisko to spowodowało wprowadzenie dobrowolnych zobowiązań przewoźników do zapewnienia pasażerom określonych praw. W artykule przedstawione zostały przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej oraz projekty planowane do wdrożenia dotyczące ochrony praw pasażera.
14
Content available Ochrona praw pasażerów w Unii Europejskiej
PL
Ostatnie 30 lat charakteryzowało się znacznym wzrostem mobilności Europejczyków. Przewozy pasażerskie w tym czasie zwiększyły się ponad dwukrotnie, z 2,1 mld pas.km w 1970 r. do blisko 5 mld pas.km w 2002 r. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej pokonywał w 1970 r. dziennie średnio 17 km. Po 30. latach średnia ta wynosi 34 km dziennie, co ma swoje uzasadnienie we wzroście gospodarczym i tworzeniu tzw. "przestrzeni bez granic wewnętrznych". Jednak na przestrzeni ponad 30. lat nie we wszystkich gałęziach transportu publicznego zwiększenie mobilności obywateli Piętnastki było równie intensywne. Największy skok, ponad ośmiokrotny, odnotowano w transporcie lotniczym (z 33 do 280 min pas.km). W przypadku transportu drogowego uzyskano zwiększenie przewozów o 53%, natomiast w transporcie kolejowym i miejskim - jedynie o 41%. Słabe wyniki, uzyskane przez przewoźników drogowych i kolejowych, byty zapewne pochodną ogromnego rozwoju indywidualnego transportu samochodowego, potwierdzonego ponad dwukrotnym wzrostem przewozów (z 1,5 do 3,8 min pas.km).
PL
Jedną z najbardziej istotnych przeszkód w transkontynentalnym i międzynarodowym transporcie kolejowym jest zróżnicowanie szerokości torów. Większość państw europejskich ma tory szerokości 1435 mm. Jednak koleje Europy Wschodniej - Białorusi, Łotwy, Estonii, Mołdawi, Rosji i Ukrainy - mają tory szerokie na rozstawie szyn 1520 mm, a Finlandia - 1524 mm. Dalej na terenie Azji pociągi jadą po szerokim torze, by w Chinach i Korei znowu trafić na linie normalnotorowe. Jeszcze szersze są tory w Hiszpanii i Portugalii - 1668 mm.
17
PL
Budowa geologiczna rejonów Jasionki i Chałupek Dębniańskich jest rozpoznana sejsmicznie metodą 2D i 3D, w odniesieniu do pierwszej lokalizacji i metodą 2D oraz jednym profilem 2D-3C, w odniesieniu do obszaru drugiego. Prace te realizowane były przez Geofizykę Kraków Sp. z o.o. na zlecenie PGNiG. W ich wyniku wykonano szereg otworów wiertniczych, które w znacznym stopniu potwierdziły wyniki badań sejsmicznych. Część otworów wiertniczych w tym rejonie okazała się jednak negatywna z punktu widzenia poszukiwań węglowodorów.
PL
Wykonane w 2001 roku w środkowej części zapadliska przedkarpackiego zdjęcie sejsmiczne 3D Sokołów Małopolski - Smolarzyny, dostarczyło danych o wysokiej jakości, które umożliwiły podjęcie próby korelacji i wydzielenia w górnym miocenie pakietów refleksów, interpretowanych jako sekwencje depozycyjne. Na czasowych liniach sejsmicznych wydzielono najbardziej wyróżniającą się w zapisie sekwencję ograniczoną od stropu i spągu powierzchniami niezgodności, wewnątrz której zarysowują się różnego typu elementy architektury depozycyjnej. Sporządzono mapy czasowe poszczególnych jednostek oraz w celu udokumentowania w nich zmian litologiczno-facjalnych wykonano analizy atrybutów sejsmicznych. Rozwinięcie stratygrafii sejsmicznej o aspekty analizy facjalnej może być przydatne do przewidywania facji zbiornikowych na obszarze omawianego zdjęcia sejsmicznego.
EN
The Seismic Survey in 3D technology carried out in the central part of the Carpathian Foredeep in 2001 in Sokołów Małopolski - Smolarzyny area has provided high quality data and by this made possible to making an attempt to correlate and determine events packages interpreted as depositional sequences in the Upper Miocene. On time cross sections the most distinguishing on the records sequence has been determined. This sequence is delimited from its top and bottom with sequence boundaries constituting surfaces of discontinuity. Within the sequence various elements of depositional architecture can be observed. Time maps for individual units have been developed. In order to substantiate lithologic-facial changes analyses of seismic attributes have been made. Development and of seismic stratigraphy by facial analysis can be useful at the evaluation of reservoir facies in the area.
PL
Użycie przy budowie modelu głębokościowego prędkości składania, prędkości DMO, daje nam więcej informacji o rozkładzie stref anomalnych prędkości (związanych zarówno ze stratygrafią jak i zmianami facjalnymi), niż informacje pochodzące jedynie z otworów. Zadanie prędkości na etapie standardowego processingu jest przede wszystkim związane z jakością sejsmiki w domenie czasu (ciągłością, siłą refleksu, redukcją szumów, dobrym umiejscowieniem reflektora). Duża liczba punktów analiz prędkości i ich usytuowanie w pobliżu otworów daje możliwość kalibracji tych pomiarów danymi pomierzonymi bezpośrednio w otworach, a to z kolei umożliwia bardziej obiektywną (opartą na wynikach pomiarowych) konwersję czasowo-głębokościową. Dodatkowo prawdopodobieństwo wytypowania miejsc występowania węglowodorów zwiększają analizy atrybutów. Poniżej przedstawiono problem wykorzystania prędkości DMO w rejonie zdjęcia sejsmicznego Rudka 3D.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.