Autor w materiale dokonał przeglądu zmian trendów w polityce bezpieczeństwa Gruzji w ostatnich latach. Analizuje motywy, jakie rzutują na stosunki międzynarodowe, wskazuje na wzrastającą zależność pomiędzy zaangażowaniem Tbilisi w prowadzone przez państwa Zachodu projekty energetyczne, a rosnącą współpracą polityczną i wojskową Gruzji z krajami i strukturami zachodnimi.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wraz z uzyskaniem niepodległości w krajach poradzieckich dosyć szybko zdano sobie sprawę, że dramatyczny kryzys gospodarczy i związane z nim problemy budżetowe nie pozwolą na wykorzystanie mocy produkcyjnych rodzimych kompleksów wojskowo-przemysłowych przez zamówienia wewnętrzne, zaś sytuacja międzynarodowa doprowadziła jednocześnie do ograniczenia możliwości eksportowych. Nie można też zapominać, że w pierwszych latach po rozpadzie ZSRR w państwach poradzieckich mieliśmy do czynienia nie tyle z kompleksami wojskowo-przemysłowymi, co raczej z odłamkami jednego dawnego, niegdyś potężnego kompleksu Związku Radzieckiego.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Autor w artykule analizuje problemy dotyczące ukraińskiego przemysłu rakietowego, a przede wszystkim utworzenie przez Ukrainę własnego operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Nasilająca się od lat dziewięćdziesiątych rewitalizacja koncepcji tworzenia czysto europejskiej współpracy wojskowej zbiegła się z dalszym rozszerzeniem Unii Europejskiej. Autor w artykule podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące wzajemnych oddziaływań i współpracy UE i NATO.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Autor w publikacji podejmuje próbę analizy problemów, jakie napotyka Ukraina w swych staraniach o zbliżenie z euroatlantyckimi strukturami bezpieczeństwa. Omawia kwestie związane z szeroko pojętymi reformami ukraińskiej obronności, rozumianej nie tylko jako siły zbrojne, ale również jako formacje paramilitarne. Odnosi się także do reorganizacji wojskowego kompleksu przemysłowego.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Losy Ukrainy, imperium rosyjskiego, a następnie radzieckiego, stanowią jeden z głównych - choć częstokroć niestety bagatelizowanych - problemów post-zimnowojennej Europy. Nierozerwalnie splecione są one z rozwojem polityki międzynarodowej na naszym kontynencie. Na współpracę Ukrainy z NATO w znaczącym stopniu wpływ mają także procesy integracji w ramach Unii Europejskiej oraz ewolucja sytuacji we Wspólnocie Niepodległych Państw, a także transformacja samego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trwanie Ukrainy w swego rodzaju „stanie zawieszenia”, pomiędzy dążeniem do integracji z Zachodem, a pozostawaniem w sferze wpływów rosyjskich jest wyzwaniem zarówno dla Zachodu jak i Federacji Rosyjskiej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.