Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jednym z systemów centralnego ogrzewania charakteryzujących się poziomym rozprowadzeniem czynnika jest ogrzewanie mikroprzewodowe. Jego nazwa wynika ze stosowania małych średnic przewodów (maksymalnie do 15 mm). System ten ma wiele zalet, np. dużą stateczność hydrauliczną, ale istnieją również pewne zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji.
PL
W ostatnim czasie olbrzymią popularność zdobyło ogrzewanie poziome w układzie rozdzielaczowym. System ten ze względu na swoje zalety jest obecnie bardzo chętnie wybierany przez inwestorów i projektantów. Jednak istnieją również pewne zagrożenia, na które powinno zwracać się uwagę w czasie projektowania i wykonywania instalacji w tym układzie. Niniejszy artykuł jest próbą oceny tego systemu na podstawie wstępnych badań, wykonanych w Instytucie Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej.
PL
Podłoga jest bardzo ważną przegrodą budowlaną pod względem cieplnym. Wywiera istotny wpływ na warunki komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Jest to jedyna przegroda budowlana, z którą człowiek pozostaje w stałym i bezpośrednim kontakcie. W związku z tym wymienia z nią ciepło nie tylko na drodze promieniowania, ale również na drodze przewodzenia. Stopa człowieka jest jedną z najbardziej wrażliwych na zimno części ciała. Jest rzeczą stwierdzoną, że powodem wielu przeziębień jest niedostateczna ochrona cieplna nóg. Z tych powodów istotna jest znajomość maksymalnej i minimalnej temperatury powierzchni podłogi, zapewniającej komfort cieplny.
4
Content available remote Indywidualne koszty ogrzewania, oszczędzanie ciepła a komfort cieplny
PL
Skala racjonalizacji zużycia i oszczędzania energii w istniejących budynkach jest ogromna i dotyczy około 400 mln m2 powierzchni mieszkalnej. Większość obiektów nie ma zweryfikowanych bilansów energetycznych w relacji „rzeczywiste potrzeby cieplne ogrzewanych pomieszczeń - zainstalowana moc cieplna urządzeń centralnego ogrzewania”, a więc nie ma w zasadzie podstawowych danych wyjściowych do podjęcia jakichkolwiek działań w zakresie racjonalizacji zużycia energii. Pojęcie termorenowacji, a raczej ocieplania budynków, nadal wiązane jest z pracami budowlanymi, których celem jest zwiększenie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku. Do tej pory niewiele instalacji centralnego ogrzewania w budynkach poddano sensownym działaniom modernizacyjnym.
PL
W ramach projektu badawczego Nr 7T07G01208p.02 wykonywanego wspólnie przez Instytut Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Radomiu oraz Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej wykonano między innymi badania rozkładu temperatury na powierzchni grzejników w anormalnych warunkach ich pracy spowodowanych częściowym zapowietrzeniem, rozregulowaniem hydraulicznym instalacji czy też zanieczyszczeniem.
PL
Skala problemu racjonalizacji zużycia i oszczędzania energii w istniejących budynkach jest ogromna i dotyczy około 400 mln m2 powierzchni mieszkalnej. Większość obiektów nie posiada zweryfikowanych bilansów energetycznych w relacji „rzeczywiste potrzeby cieplne ogrzewanych pomieszczeń - zainstalowana moc cieplna urządzeń centralnego ogrzewania", a więc nie ma w zasadzie podstawowych danych wyjściowych do podjęcia jakichkolwiek działań w zakresie racjonalizacji zużycia energii.
PL
W artykule przedstawiono model sezonowej symulacji procesów wymiany ciepła w ogrzewanych pomieszczeniach i instalacji centralnego ogrzewania wyposażonej w automatyczny układ regulacji pogodowej, zawory termostatyczne i podzielniki z możliwością uwzględnienia parametrów komfortu cieplnego. Wyniki przeprowadzonych badań i pomiarów eksperymentalnych w pełni potwierdziły prawidłowość przyjętych w modelu założeń oraz możliwość jego zastosowania do opracowania krajowego systemu rozliczeń kosztów ogrzewania wg wskazań nagrzejnikowych podzielników ciepła.
EN
A model of a computer, seasonal simulation of heat transfer for heated rooms and central heating installations is presented in the paper. The central heating installation was fumished with an automatic weather control system, thermostatic valves and cost allocators (cost dividing.indicators), taking in account the parameters of thermal comfort. The results of the experimental investigations fully confirmed the theoretical assumptions and allow using the model for the elaboration of a national system of cost calculation for heating according to the indication of the radiator cost allocators.
PL
W artykule przedstawiono metodę wdrażania kompleksowego programu działań energooszczędnych w istniejących wielorodzinnych budynkach mieszkaniowych. Szczegółowo omówiono czynniki i uwarunkowania mające wpływ na efektywność wykorzystania ciepła dostarczonego przez instalację centralnego ogrzewania w budynkach po ich termorenowacji. Przeprowadzone badania i pomiary eksperymentalne podstawowych parametrów pracy zmodernizowanej instalacji ogrzewczej w pełni potwierdziły wysoką skuteczność przedstawionej metody racjonalizacji zużycia ciepła w budynkach mieszkaniowych.
EN
An effective method for implementing an energy conservation program for existing multiflat buildings is presented in the paper. The factors and conditions which have the main influence on the efficiency of the heating system in buildings after their thermo-renovations are analysed in detail. The results of investigations and experimental measurements of the basic operational parameters of modemised central heating installations have fully confirmed the high effectiveness of the presented method of energy conservation in multiflat buildings.
12
Content available remote Ograniczenia zużycia ciepła w budynkach mieszkalnych
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.