Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
W pierwszej części artykułu, publikowanego w numerze 6/2017 Technologii Wody dokonana została wstępna charakterystyka stosowanych materiałów filtracyjnych. Omawiane były podstawowe własności fizyczne i chemiczne złóż. Wymienione zostały również główne grupy stosowanych w technologii uzdatniania wody złóż.
PL
Złoże filtracyjne jest jednym z istotniejszych elementów technicznych układu uzdatniania wody. Sam proces filtracji nie jest jeszcze do końca poznany i zbadany, stanowi jednocześnie składową wielu procesów zachodzących w obrębie materiału filtracyjnego, decydujących o jego efektywności technologicznej. Składają się nań zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne, w zależności od składu i struktury samego materiału filtracyjnego, jak i wody poddawanej uzdatnianiu. Z tego punktu widzenia, klasyfikacja i podział materiałów do uzdatniania wody w procesie filtracji będzie w najprostszy sposób przebiegał wg domieszek usuwanych z wody.
PL
Jednym z najważniejszych zagadnień projektowych, ale również eksploatacyjnych, w usuwani z wody żelaza, a także pośrednio manganu, jest wyznaczanie wysokości poszczególnych stref technologicznych - tj. strefy odżelaziania oraz odmanganiania wody. Parametr ten, częstokroć pomijany jest niejednokrotnie kluczem do ustalenia przyczyn problemów z usuwaniem żelaza oraz manganu, tak w układach jedno- jak i dwustopniowej filtracji.
PL
W poprzednim artykule z serii poświęconej usuwaniu żelaza z wody zwracano uwagę na podstawowy parametr istotny zarówno przy projektowaniu jak i diagnostyce eksploatacyjnej, tj. wysokość strefy odżelaziania. Wpływa ona bezpośrednio na efekt usunięcia tego wskaźnika z wody, a pośrednio na efektywność usuwania manganu. Często zdarza się bowiem, że problemy z usuwaniem właśnie manganu mają swoje podłoże w źle dobranych parametrach eksploatacyjnych rzutujących na zbył wysoką strefę odżelaziania wody.
PL
W artykule przedstawiono zagrożenia wynikające ze skażenia wód naturalnymi lotnymi związkami organicznymi (LZO). Przytoczono również uregulowania prawne dotyczące zawartości LZO w wodach naturalnych, ściekach doprowadzanych do kanalizacji oraz w wodzie do picia. Omówiono również metody stosowane do usuwania z uzdatnianej wody LZO. Do omówionych metod należą: desorpcja w procesie wymiany gazów. adsorpcja na węglu aktywnym, zapory hydrogeologiczne, perwaporacja oraz metody hybrydowe.
EN
In the paper the threats of volatile organic substances contamination of natural waters are presented. The regulations and limited values of these compounds in natural, drinking and sewage waters are presented as well. The technological methods of volatile organic substances removal from water to he treated are shortly described. including desorption in aeration process, activated carbon adsorption, hydrogeological barriers and pervaporation process.
PL
W pracy przedstawiono wyniki badań nad skutecznością usuwania lotnych związków organicznych z wód podziemnych w procesie desorpcji. Wykazano wpływ wody i napowietrzania na usuwanie trichloroetenu (TCE) i tetrachloroetenu (PCE).
EN
The paper presents results of the research on effectiveness of volatile organic substances removal from groundwater in desorption process. In the research the influence of water and air load on the removal of trichloroeten (TCE) i tetrachloroeten (PCE) is presented.
PL
Twardość wody jest jednym z najbardziej zauważalnych przez odbiorców wskaźników jakości wody. Niejednokrotnie w praktyce eksploatacyjnej spotykamy się z tym, iż świetnie odżelaziona czy odmanganiona, ale twarda woda jest źle postrzegana przez odbiorców. Normy wskazują na maksymalną zawartość twardości w okolicach 500 mg/l - jednak optymalna z użytkowego punktu widzenia twardość wody, która z jednej strony wiąże się z zawartością wapnia i magnezu, a z drugiej z niską uciążliwością eksploatacji sprzętów domowych to ok. 200-250 mgCaC03/l.
PL
W kolejnym z cyklu artykułów poświęconym dezynfekcji wody zostaną poruszone następujące zagadnienia praktyczne: -ogólne zagadnienia dotyczące dezynfekcji wody w sieci wodociągowej, -zarys procedur postępowania na wypadek skażenia sieci wodociągowej, -zarys procedur dezynfekcji zbiorników retencyjnych. Ponadto zostanie omówiona kolejna metoda dezynfekcji wody oparta o dwutlenek chloru.
EN
In the subsequent one from the series of papers on water disinfection the following practical problems will be raised: -general problems related to water disinfection in a water-pipe network, -an outline of procedures for water-pipe network pollution proceedings -an outline of impoundment reservoir disinfection procedures Besides, another method of water disinfection based on chlorine dioxide will be discussed.
PL
Niniejszy artykuł otwiera cykl poświęcony dezynfekcji, w którym prezentowane będą przede wszystkim aspekty techniczne i eksploatacyjne różnych metod dezynfekcji wody. W kolejnych materiałach prezentowane będą: ogólne zagadnienia dotyczące dezynfekcji, informacje techniczne i eksploatacyjne na temat dozowania podchlorynu sodu, produkcji podchlorynu sodu z soli kuchennej, dezynfekcji chlorem gazowym i dwutlenkiem chloru.
EN
This paper starts a series of articles dedicated to disinfection, presenting, first of all, technical and operational aspects of different methods of water disinfection. The following issues will be presented in subsequent articles: general problems concerning disinfection, technical and operational information relative to hypochlorite proportioning, hypochlorite generation from domestic salt, and disinfection with chlorine gas and with chlorine dioxide.
PL
W poprzednim artykule poświęconym aspektom technologicznych i technicznym dezynfekcji wody omówiono ogólne zagadnienia związane m.in. z stosowanymi metodami dezynfekcji oraz ich skutecznością. Szczegółowo omówiono metodę dezynfekcji chlorem dozowanym do wody w postaci podchlorynu sodu. Niniejszy artykuł omawia jeszcze jeden sposób dezynfekcji podchlorynem sodu, jednakże przygotowywanym na miejscu z soli kuchennej. Ponadto z zagadnień ogólnych dotyczących dezynfekcji omówiono pokrótce tworzenie ubocznych produktów chlorowania wody, jak i utlenianie chlorem różnych substancji zawartych w wodzie, co zmniejsza skuteczność biobójczą dozowanego dezynfektanta.
PL
Prędkość filtracji podawana w m/h to podstawowy parametr technologiczny w eksploatacji filtrów każdego typu. Jest ona równoważna z obciążeniem hydraulicznym powierzchni filtracji podawanym w m3 na m2 powierzchni filtra i godzinę. Na podstawie prędkości filtracji (obciążenia filtrów) można wyznaczyć m.in.: długość cyklu filtracyjnego (zgodnie z metodą obliczeniową omawianą już na łamach "Technologii Wody"), wysokość przenikania zawiesin (np. żelaza, czyli wysokość strefy odżelaziania czy też kłaczków pokoagulacyjnych), jak i czas przetrzymania wody w złożu filtracyjnym (czas kontaktu).
PL
Jednym z najważniejszych parametrów projektowych, a później eksploatacyjnych w usuwaniu z wody żelaza, a także pośrednio manganu, jest wyznaczanie wysokości poszczególnych stref technologicznych -tj. strefy odżelaziania oraz odmanganiania wody. Parametr ten częstokroć pomijany, a czasami w ogóle niezauważany, jest niejednokrotnie kluczem do ustalenia przyczyn problemów z usuwaniem żelaza oraz manganu zarówno w układach jednostopniowej, jak i dwustopniowej filtracji. Świadomość kolejności zachodzących procesów w złożu filtracyjnym oraz wysokości złoża zajętej na realizację danego procesu daje duże możliwości diagnostyczne i eksploatacyjne. W niniejszym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne strefowania złoża filtracyjnego oraz praktycznie przydatne sposoby ustalania wysokości stref na etapie projektowania i weryfikacji technologii uzdatniania wody.
PL
Stacja Uzdatniania Wody "Odra" jest jednym z trzech obiektów uzdatniających wodę na potrzeby miejscowości Świnoujście. Została zlokalizowana w prawobrzeżnej części miasta. Obiekt uzdatnia wodę pochodzącą z ujęć czwartorzędowych, z tym że część to zasoby dobrej jakości - tzw. ujęcie "Wydmy ", druga część to zasoby bardzo złej jakości - ujęcie roboczo nazywane w ten sam sposób jak ZUW, czyli "Odra".
PL
Dezynfekcja wody jest bodaj najważniejszym zadaniem technologicznym do zrealizowania na stacji uzdatniania wody. Takie procesy jak odżelazianie, odmanganianie czy nawet usuwanie barwy bądź węgla organicznego w zasadzie oprócz zadania bezpośredniego służą pośrednio skutecznemu unieszkodliwianiu mikroorganizmów.
PL
Przedmiotem niniejszego artykułu są problemy z zakresu odżelaziania i odmanganiania wody pojawiające się w zakładach uzdatniających wodę podziemną. Okazuje się jednak, że szczegółowa analiza techniczno-technologiczna poparta odpowiednimi badaniami pozwala ustalić przyczyny problemów, a następnie je rozwiązać. W pracy przedstawiono trzy sposoby rozwiązywania problemów na przykładzie analizy rozwiązań stosowanych w trzech stacjach uzdatniania wody.
PL
Przejmowanie z różnych przyczyn przez Przedsiębiorstwa, czy Zakłady Wodociągów i Kanalizacji wiejskie ujęcia wody zazwyczaj nastręczają wielu problemów technicznych oraz technologicznych. Wynika to przede wszystkim z ich złego stanu, wieloletnich zaniedbań oraz zazwyczaj błędnych założeń projektowych, niewspółmiernych do technologicznego stopnia skomplikowania ujmowanego surowca.
PL
Aglomeracja poznańska jest zaopatrywana w wodę z trzech stacji uzdatniania wody: SUW Mosina, SUW Wiśniowa i SUW Gruszczyn, na których Aquanet sukcesywnie prowadzi prace modernizacyjne ulepszające technologię procesową, mające na celu uzyskanie jakości wody zgodnie z Dyrektywami Unii Europejskiej i najnowszego Rozporządzenia w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednak najistotniejszym zadaniem dla naszego przedsiębiorstwa jest - poza zapewnieniem jakości zgodnej z obowiązującymi wymogami - zagwarantowanie odbiorcom jakości wody spełniającej ich oczekiwania.
PL
Artykuł przedstawia podstawowe zasady efektywnej eksploatacji filtrów otwartych wykorzystywanych w uzdatnianiu wód podziemnych, szczególnie do jej odżelaziania i odmanganiania. Zebrano technologiczne aspekty opomiarowania i sterowania pracą filtrów otwartych oraz odniesiono się do często popełnianych błędów w tym zakresie.
PL
W artykule omówiono wyniki badań nad procesem optymalizacji długości cyklu filtracyjnego w odżelazianiu wody na złożach kwarcowych oraz chalcedonitowych. Proces filtracji prowadzono bez wspomagania chemicznego, jak i wariantowo, dozując odpowiednie substancje takie jak podchloryn sodu, czy odpowiednie koagulanty.
EN
The results of research on optimisation of filtration cycle length are presented in this paper. The filtration experiment was conducted using silica and chalcedonit sand as a filtration bed. The experiment included cycles with and without applying chemical reagents (such as sodium hypochlorite and selected coagulants).
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.