Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Śmiało można powiedzieć, że budownictwo pasywne stało się rzeczywistością. Jest ono obarczone szeregiem wymogów w zakresie technologii wykonania i materiałów budowlanych. Są to coraz częściej obiekty przemysłowe oraz budynki użyteczności publicznej, w których zużywanie energii (cieplnej i elektrycznej) jest ogromne. Postępująca urbanizacja wymaga od architektów obniżenia emisji CO2.
PL
Polska energetyka zmaga się dziś z ekotransformacją, która stanowi ogromne wyzwanie, ale jest konieczna ze względu na zmiany klimatyczne. Następuje szereg zmian zmierzających do budowy, modernizacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań pozyskiwania, produkcji i przesyłu energii cieplnej i elektrycznej. Zmiany obecne są w rolnictwie, transporcie, budownictwie oraz przemyśle.
PL
Biogazownia niejedno ma imię. Wiele wskazuje na to, że w dobie transformacji energetycznej tego typu rozwiązania będą zyskiwać na atrakcyjności, szczególnie że ich działanie wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Skąd zatem można pozyskiwać substraty? Oto kilka przykładów wraz z podaniem placówek zajmujących się ich wykorzystaniem.
PL
Problemy gospodarcze, które pojawiły się w Polsce, dotykają społeczeństwo nie tylko, jeśli chodzi o wzrost cen żywności (inflacja najwyższa od 25 lat), ale zwłaszcza jeśli chodzi o wzrost cen za energię cieplną i elektryczną oraz transport. Tego rodzaju kłopoty pojawiły się już podczas szalejącej pandemii COVID-19 w 2020 i 2021 roku, a spotęgowały je z pewnością konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą oraz wymogi, jakie nakłada na Polskę Komisja Europejska m.in. w związku z rozpowszechnieniem produkcji energii odnawialnej.
PL
Widząc zachodzące zmiany klimatu, mówi się o konieczności podjęcia działań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zakłada się, że cel ten musi być osiągnięty do 2050 r., w przeciwnym razie czeka nas katastrofa klimatyczna. Dekarbonizacja w Polsce musi objąć wszystkie gałęzie gospodarki, lecz w pierwszej kolejności istnieje potrzeba dużych zmian w energetyce, w produkcji energii, w przypadku której szacuje się wzrost zapotrzebowania wraz z postępującą transformacją.
PL
Rozwój nowoczesnych technologii, konieczność ochrony klimatu oraz zachwiania gospodarką światową sprawiają, że coraz częściej podczas budowy domu inwestorzy analizują rozwiązania adresowane do budownictwa pasywnego. Wzrastające zainteresowanie nim wynika z pewnością również z rosnących kosztów eksploatacyjnych podczas użytkowania domostw wykonanych metodą tradycyjną, często niewiele tańszą od nowoczesnego standardu, który dodatkowo zapewnia wyższy komfort.
PL
Gospodarka energetyczna w Polsce wymaga ogromnych zmian. Takie branże jak grzewcza, ciepłownicza czy chłodnicza mierzą się już teraz z wielkimi wyzwaniami wywołanymi koniecznością transformacji energetycznej. W naszym kraju nadal węgiel kopalny wykorzystywany jest jako podstawowe źródło grzewcze, które trzeba pilnie wymienić na odnawialne źródła energii. Zadanie to nie jest łatwe – tym bardziej że większość OZE wykazuje zróżnicowaną sprawność i wydajność działania instalacji.
PL
Zgodnie z ideą Europejskiego Zielonego Ładu, należy zadbać o odpowiednie zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz bioodpadów pochodzących z rolnictwa, przemysłu produkującego żywność, z gastronomii, obiektów handlu detalicznego oraz supermarketów. Odpady te nie powinny stanowić zagrożenia dla środowiska. Ich bierne składowanie wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw – mowa tu o emisjach gazów cieplarnianych i odorowych oraz o powstawaniu ścieków, bogatych w fosforany czy azotany, które stanowią zagrożenie zarówno dla gleb, jak i dla wód powierzchniowych i głębinowych.
PL
Trudna sytuacja na rynku energetycznym w Polsce, wywołana przede wszystkim wojną w Ukrainie oraz zależnościami od rosyjskiego agresora (gaz, węgiel kopalny), sprawiła, że poszukuje się alternatyw. Jedną z nich są instalacje biogazowe, które oprócz zysków ekonomicznych i możliwości stworzenia bezpiecznej energetycznie Polski niosą za sobą również szereg korzyści ekologicznych.
PL
Polska hodowla bydła, trzody chlewnej oraz drobiu wywiera ogromny wpływ na środowisko. Świadczy o tym chociażby ilość produkowanego śladu węglowego powstałego w produkcji mięsa, mleka i jaj.
PL
Rolnictwo odgrywa ogromną rolę w polskiej gospodarce i tym samym wywiera znaczny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na społeczeństwo. Mowa tu w szczególności o emisji zanieczyszczeń w postaci gazów cieplarnianych, za które w znacznej mierze odpowiada rolnicza działalność, a dokładnie utrzymanie zwierząt gospodarskich, zwłaszcza bydła. Ponadto trend uprzemysłowienia, widoczny w rolnictwie, niesie wiele negatywnych skutków – od degradacji ekosystemów po wpływ na zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt.
PL
Spopularyzowana głównie w Europie Zachodniej koncepcja rolnictwa konwencjonalnego, w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku oparta na chemizacji, hodowli nowych odmian oraz mechanizacji i automatyzacji, przyniosła wielkie zyski ekonomiczne, lecz z czasem powstały przez nią liczne zagrożenia. Zaprowadziły one finalnie do degradacji środowiska i ostatecznie sprawiły, że dziś mówi się już o prowadzeniu nowego modelu rolnictwa – regeneracyjnego, agroekologii, rolnictwa o obiegu zamkniętym czy agroleśnictwa.
PL
Polska jest krajem o wysokim potencjale odzysku energii, który – niestety – bardzo często jest marnowany. Tymczasem krajowa energetyka z pewnością wymaga modernizacji i zastąpienia surowców kopalnianych źródłami odnawialnymi. Jednak znaczny wzrost liczby instalacji OZE zauważa się jedynie w technologiach wykorzystujących energię wiatru, słońca czy wody, czyli źródeł, które w polskim klimacie nie gwarantują stałych dostaw energii. Pojawia się więc pytanie, co z biogazowniami – instalacjami, które mogą w sposób ciągły produkować bioenergię?
PL
Postępujący od połowy XX w. bardzo szybki proces urbanizacji, a także rozwój transportu, przemysłu i technologii sprawiły, że powierzchnia i rola terenów zieleni na obszarach uprzemysłowionych stopniowo zaczęły tracić na znaczeniu. Jednak w obecnych czasach zmieniającej się wokół nas przyrody, zanieczyszczenia ekosystemów, klęsk i katastrof ekologicznych czy chorób cywilizacyjnych zaczęto poszukiwać naturalnych przestrzeni w aglomeracjach miejskich.
PL
W nowoczesnym budownictwie chodzi nie tylko o zagwarantowanie komfortowych warunków mieszkańcom - równie ważne jest zapewnienie oszczędności wynikających z użytkowania obiektu. O ile w przypadku energii elektrycznej należy postawić na energooszczędny sprzęt, o tyle energię cieplną warto oprzeć na systemach korzystających z odnawialnych źródeł. Liczą się także odpowiedni projekt budynku, wybór materiałów budowlanych oraz jakość wykonanych prac.
PL
Na rynku biogazowym wykorzystywany jest szereg substratów – od celowo uprawianych płodów rolnych, przez odpady rolno-spożywcze, po biodegradowalne odpady przemysłowe. Tak duża ich różnorodność wymusiła konieczność poznania kinetyki i dynamiki ich rozkładu, aby przekonać się, jak najskuteczniej produkować biogaz.
PL
Przeprowadzany w instalacjach biogazowych proces fermentacji metanowej ma na celu produkcję energii. Od jakiegoś czasu zauważa się, że instalacje te dają również możliwość utylizacji niepotrzebnych odpadów. Ponadto, na przykładzie wielu istniejących biogazowni, możemy jasno stwierdzić, że w komorach fermentacyjnych wykorzystywane są często odpady, również bardzo niebezpieczne, które - gdyby nie poddano ich fermentacji metanowej - stanowiłyby poważne zagrożenie dla środowiska, np. przez uciążliwe emisje gazów odorowych czy odcieki składowiskowe.
PL
Ideą domu energooszczędnego jest zmniejszanie zużycia energii. Jednak czy nowoczesne budynki rzeczywiście pozwalają na faktyczne oszczędności? Przecież budownictwo korzysta z wielu instalacji, które same wymagają zasilania w energię …
PL
Mimo rozwoju rynku oferującego coraz łatwiejsze do wykonania instalacje wentylacyjne, bardziej wydajne systemy, a przede wszystkim nowatorskie rozwiazania techniczne nadal zauważa się zbyt małe zainteresowanie takimi instalacjami w nowo powstających budynkach. Tymczasem pytanie brzmi - dlaczego mechaniczna wentylacja jest tak ważna?
PL
Rozwój gospodarczy i technologiczny, bogacenie się społeczeństwa oraz wzrost liczby światowej populacji przyczyniły się do zwiększonego zapotrzebowania na żywność. Czynniki te sprawiły, że produkcja zwierzęca z poziomu pojedynczych gospodarstw przeszła na fermy utrzymujące zwierzęta w skali przemysłowej. To rodzi wiele problemów, m.in. nieposzanowanie dobrostanu zwierząt, ale także liczne zagrożenia środowiskowe - zanieczyszczenie gleb i wód czy emisję niebezpiecznych gazów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.