Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W polskim systemie prawnym realizacja inwestycji polegającej na budowie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza na większą skalę, jest dość skomplikowana, a na inwestora czekają rozmaite pułapki i wyzwania. Wynika to chociażby z wielości i sekwencyjnego następstwa decyzji administracyjnych, których uzyskanie stanowi zasadniczą konieczność w procesie inwestycyjnym, czyli w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz pozwolenia na budowę.
PL
1 października 2023 roku, z wyjątkami określonymi w art. 50 ustawy, weszła w życie istotna i obszerna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakres przedmiotowy uregulowany nowymi przepisami obejmuje wiele obszarów związanych z branżą OZE. Jeden z nich stanowi rynek biometanu, którego uruchomienie jako alternatywy dla gazu ziemnego jest bardzo pożądane.
PL
Cała branża wiatrowa od miesięcy czeka na zapowiedzianą liberalizację Ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zwanej popularnie ustawą odległościową. Według najnowszych obietnic, ma być ona uchwalona w pierwszym półroczu 2021 r. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w projektowanej nowelizacji utrzymana zostanie ustawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej, która nie może być mniejsza niż odległość wyznaczona zgodnie z zasadą 10H. Jednakże władze gminy będą mogły określać inną, mniejszą niż 10-krotność wysokości wiatraka odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej. Elektrownia wiatrowa będzie lokowana na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzenie w planie odległości mniejszej niż 10H (nie mniejszej jednak niż 500 m) będzie wymagało przeprowadzenia prognozy oddziaływania na środowisko i zorganizowania dodatkowych dyskusji publicznych z udziałem zainteresowanych mieszkańców nad możliwymi rozwiązaniami dotyczącymi lokalizacji planowanej elektrowni wiatrowej. Potencjalnym inwestorom nie będzie więc łatwo, a drzwi do budowy farm wiatrowych może lekko się uchylą, ale nie otworzą.
PL
Rozwój magazynów energii stanowić ma jeden z motorów transformacji energetycznej, ale jest też jednym z większych wyzwań, jakie stać będą na drodze do dekarbonizacji gospodarki. O ile wzrost zainteresowania domowymi magazynami i spadek ich kosztów są zauważalne, o tyle na razie magazynowanie energii na dużą skalę uważane jest za pieśń, co prawda nie bardzo odległej, ale jednak przyszłości. Ocenia się tymczasem, że powszechniejsze magazynowanie energii elektrycznej wpłynie na możliwość absorbcji większych wolumenów energii ze źródeł odnawialnych. Co musi więc się stać, aby te procesy przyspieszyć?
PL
W ostatnim czasie obserwujemy u przedsiębiorców intensywny wzrost zainteresowania dywersyfikacją dostaw energii. Zauważalnie wyższe ceny prądu skłaniają ich do poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia, nawet kosztem podjęcia sporego wysiłku organizacyjnego i rozpoznania tematu inwestycji w odnawialne źródła energii od podstaw.
PL
Dojście do zielonego ładu jest dużym wyzwaniem i decydenci wciąż zastanawiają się, jakie jeszcze instrumenty zaangażować, by ten cel osiągnąć. W ostatnim czasie w dyskusji o zrównoważonym rozwoju pojawił się nowy, bardzo ciekawy wątek, który, jak szacujemy, będzie miał w najbliższych czasach niebagatelne znaczenie. Przedmiotem zainteresowania orędowników zielonej zmiany stało się uwolnienie aktywności przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska. Jak? Poprzez takie ukształtowanie zasad konkurencji, by nie blokowały zawierania porozumień korzystnych dla środowiska.
PL
Mimo rozwijającej się pandemii jesienią znów podjęto prace nad wyczekiwaną przez branżę ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Podstawową przyczyną przyspieszenia działań legislacyjnych jest dążenie do wejścia w życie tej ustawy do końca roku kalendarzowego, aby – w świetle unijnych reguł pomocy publicznej – uzasadnione było zastosowanie zakładanego, dwuetapowego systemu wsparcia. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, w pierwszym etapie wsparcie będzie przyznawane na podstawie decyzji administracyjnej prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. To ta decyzja będzie stanowiła podstawę dla prawa do pokrycia ujemnego salda, czyli w uproszczeniu mówiąc – podobnie jak to się dzieje w przypadku farm wiatrowych – pokrycia różnicy pomiędzy rynkową ceną energii a odpowiednio skorygowaną ceną zadeklarowaną we wniosku o wydanie decyzji. Prezes URE będzie mógł wydawać decyzje tylko do 30 czerwca 2021 r. na podstawie wniosków złożonych do 31 marca 2021 r.
PL
Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne na różnych szczeblach trwają prace nad strategią rozwoju niskoemisyjnych technologii produkcji energii. Coraz więcej można przeczytać o unijnej Strategii Wodorowej. Co oznacza ona w praktyce i jakie możliwości prawne daje inwestorom? W pierwszej kolejności podkreślić warto, że unijne strategie nie mają charakteru normatywnego, co oznacza, że nie nakazują organom Unii ani państwom członkowskim podjęcia określonych czynności, ale też nie uprawniają nikogo do skorzystania z wymienionych w nich możliwości. Stanowią jednak, i Unia jest zazwyczaj w swych strategiach konsekwentna, wytyczną dla instytucji do tworzenia przyszłych ram prawnych. W rezultacie należy się więc spodziewać, że obecnie dość ogólnie sformułowane założenia znajdą kiedyś mniej lub bardziej dokładne odzwierciedlenie w unijnych aktach prawnych. Na razie państwa członkowskie były zobligowane jedynie do przygotowania krajowych planów działań na rzecz energii i klimatu. Właściwości wodoru sprzyjają jego wykorzystaniu jako nośnika energii. Oprócz takich korzyści jak możliwość zastosowania do jego transportu istniejącej infrastruktury gazowej wodór ma być przyjazny dla środowiska.
PL
Tegorocznej wiosny uczestniczący w systemie aukcyjnym wytwórcy energii z OZE zaczęli otrzymywać zawiadomienia o wszczęciu względem nich postępowań w przedmiocie wymierzenia kary administracyjnej. Powodem zawiadomień kierowanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki było potencjalne niezrealizowanie przez nich obowiązku wynikającego z art. 39 ust. 9 Ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Prezes URE stanął na stanowisku, że każdy wytwórca, którego oferta wygrała aukcję, powinien corocznie, do 30 stycznia, składać mu oświadczenie o udzieleniu lub nieudzieleniu pomocy inwestycyjnej. Jego zdaniem wytwórcy, którzy tego nie zrobili, podlegają karze pieniężnej na podstawie art. 168 pkt 16 ustawy o OZE.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.