Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
W związku z powstaniem regulatora branży wodociągowo-kanalizacyjnej – Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, to ten organ będzie właściwy między innymi do opiniowania projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzania taryf, rozstrzygania wszelkich sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług. A zatem rola Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych będzie znacząco ograniczona. Dlatego też ważne jest śledzenie aktualnego orzecznictwa sądowego, które zapewne będzie też wskazówką do działania dla nowego organu regulacyjnego.
PL
Wydawać by się mogło, że od grudnia 2005 r., kiedy to wydana została pierwsza decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotycząca zasad ustalania hurtowych cen za odbiór i oczyszczanie ścieków (nr RKR-66/2005) – mając na uwadze, że decyzja ta została poddana ocenie Sądu Najwyższego, a w sprawie na etapie sądowym powołany został biegły – zostanie wyznaczona linia orzecznicza stanowiąca wskazówkę dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Nic bardziej mylnego. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z 8 grudnia 2016 r. (sygn. akt: VI ACa 979/15) zmienił dotychczasową linię orzeczniczą. Wprawdzie skarga Kasacyjna Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów została przyjęta do rozpoznania, ale nadal oczekuje na rozpoznanie, a problem pozostaje nierozstrzygnięty.
PL
Należy pamiętać, że od chwili utworzenia organu regulacyjnego (Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) zajmującego się szeroko rozumianą gospodarką wodną coraz mniej spraw należy do właściwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety, istnieje nadal grupa spraw, co do których trudne jest ustalenie kompetencji organów. Sądy natomiast nadal orzekają w sprawach dotyczących przyłączy, ale nie tylko.
PL
Na to pytanie po 1 stycznia 2018 r. trudno jest odpowiedzieć, ponieważ podział kompetencji na razie ma głównie charakter teoretyczny. Zgodnie z przepisami rozdziałów 5 A i 5 B (art. 27a–27f) ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 1152 – dalej „ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu”) organem regulacyjnym na szeroko rozumianym rynku wodnym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PL
Lata 2017 i 2018 przyniosły wiele zmian w zasadach funkcjonowania rynku wodociągowo-kanalizacyjnego, podziału kompetencji w zakresie nadzoru nad tym rynkiem, a także linii orzeczniczej sądów po uchwale Sądu Najwyższego (w składzie 7 sędziów) z 22 czerwca 2017 r. III SZP 2/16 (www.sn.pl/orzecznictwo). W związku z powyższym, także kierunek działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uległ pewnej zmianie.
PL
W opracowaniu odejdziemy od tematyki praktyk stosowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, a zajmiemy się praktykami, które w znaczący sposób mogą wpływać na stan finansów, między innymi przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Prawie każda inwestycja, a zwłaszcza przeprowadzana ze środków publicznych, wymaga przeprowadzenia postępowania przetargowego. Niestety, nie zawsze przystępujący do przetargów przedsiębiorcy, chcąc osiągnąć jak największy zysk, działają zgodnie z prawem i narażają inwestorów na ponoszenie nadmiernych kosztów. Do zadań Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów należy między innymi udzielanie w sposób pośredni pomocy inwestorom poprzez zwalczanie zmów przetargowych. Należy pamiętać, że każdy może zgłosić Prezesowi UOKiK podejrzenie istnienia zmowy przetargowej.
PL
W piśmie z 10 sierpnia 2017 r., skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zwrócił uwagę, że obowiązek ponoszenia opłat za przyłączenie do urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP.
PL
Problematyką zapewnienia należytej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zajmuje się wiele instytucji. 25 maja 2016 r. opublikowane zostały informacje o wynikach kontroli Najwyższej Izby Kontroli w zakresie „Realizacji zbiorowego zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin województwa lubuskiego", a 1 grudnia 2016 r. wyniki kontroli w zakresie „Ochrony jakości wód ujmowanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia". Regularne badania prowadzą jednostki Inspekcji Sanitarnej. Przy Głównym Inspektorze Sanitarnym działa Komisja ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Problematyką zajmują się również środowiska naukowe.
PL
Mimo, iż obowiązek ustalania w taryfach dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków stawki opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych został wprowadzony w sierpniu 2006 r. rozporządzeniem Ministra Budownictwa z 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz.U. nr 127 poz. 886 ze zm.), to nadal wiele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych nie wprowadziło tej opłaty do swoich taryf lub też określa tą opłatę w sposób niezgodny z § 5 pkt 7 wyżej cytowanego rozporządzenia.
PL
Od kilku wyroków Sądu Apelacyjnego w Warszawie stwierdzających, że interpretacja definicji przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zgodna z obowiązującymi przepisami, złożone zostały skargi kasacyjne, które Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania. Niestety, Sąd Najwyższy w składzie zwykłym uznał problem za na tyle skomplikowany, że konieczne jest rozpoznanie sprawy przez skład powiększony.
PL
W dniu 22 czerwca 2017 r. rozstrzygnięta została jedna z ważniejszych kwestii dotyczących rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych, tj. kwestia długości przyłączy, a co za tym idzie kosztów ich budowy i utrzymania. Wprawdzie nie jest jeszcze dostępne pisemne uzasadnienie Uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, ale wiemy, że została podjęta jednogłośnie. Znane jest też ustne jej uzasadnienie.
PL
Mimo prowadzenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zakrojonej na szeroką skalę, akcji edukacyjnej nadal ilość spraw dotyczących usług zbiorowego zaopatrzeń w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków rozpatrywanych zarówno przez ten organ, jak i przez sądy różnych instancji jest duża.
PL
Mając na uwadze fakt, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne są adresatami znaczącej części decyzji wydawanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (ok. 7% wszystkich wydanych decyzji w latach 2013-2014), a niestety z upływem lat skala problemów antymonopolowych w tej branży nie uległa znaczącemu zmniejszeniu, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w lipcu 2016 r. opracowanie zatytułowane „Poradnik wodociągowo-kanalizacyjny". Niezależnie trwają prace rządowe nad zmianą ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne [Dz.U. z 2015 r., poz. 469 ze zm.], a Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli na temat „Kształtowania cen usług za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków".
PL
Mając na uwadze, iż Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mimo upływu kilkunastu lat od wejścia w życie ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2015 r., poz. 139) i rozporządzenia Ministra Budownictwa z 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz.U. nr 127, poz. 886), nieprzerwanie prowadzi postępowania antymonopolowe w sprawach narzucania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nieuczciwych cen, uzasadnione wydaje się przypomnienie podstawowych zasad ustalania cen i stawek opłat za te usługi. W orzecznictwie Prezesa UOKiK, bowiem, za ceny nieuczciwe przyjmuje się między innymi ceny ustalone niezgodnie z obowiązującymi przepisami, czy też ceny oparte na kalkulacji kosztów zawierającej koszty, które nie zostały poniesione w związku ze świadczeniem usług na rzecz danego odbiorcy.
PL
Śledzenie na bieżąco najnowszych orzeczeń Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sądu Apelacyjnego w Warszawie powinno pozwolić uniknąć przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym popełniania błędów prowadzących do wszczynania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowań.
PL
Śledzenie na bieżąco najnowszych orzeczeń Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sądu Apelacyjnego w Warszawie powinno pozwolić uniknąć przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym popełniania błędów prowadzących do wszczynania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowań.
PL
Dokonując analizy wyroków sądów zajmujących się problemami wodociągowo-kanalizacyjnymi można zaobserwować rozbieżne linie orzecznicze dotyczące tych samych problemów. Wręcz odnosi się wrażenie, że część wyroków nie odzwierciedla aktualnego stanu prawnego.
PL
Niestety, nie zawsze przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne stosują zasady wykupu urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych zgodne z obowiązującymi przepisami, co powoduje, że narzucane przyszłym odbiorcom usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków lub inwestorom, warunki umów dotyczących odpłatnego przekazania tych urządzeń mogą zostać uznane za uciążliwe w świetle przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. Nr 50, poz. 331 ze zm.).
PL
W okresie od sierpnia do października 2015 r. zarówno Sąd Okręgowy - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i Sąd Apelacyjny w Warszawie oddaliły odwołania i apelacje przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dotyczące rynku usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków.
PL
Sąd Apelacyjny w Warszawie w najnowszych dwóch wyrokach uznał słuszność stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odnośnie długości przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Również w wyrokach wydanych w roku 2015, Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się z dotychczas prezentowanym stanowiskiem Prezesa UOKiK w zakresie definicji przyłączy. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowią dwa wyroki Sąd Okręgowego w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z sierpnia i listopada 2014 r.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.