Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła opiera się głównie na procesach cieplnych z wykorzystaniem energii chemicznej paliw. Aspekty natury ekologicznej oraz postępujące wyczerpywanie się zasobów naturalnych paliw sprawiają, że coraz większa uwaga poświęcana jest poprawie efektywności ich wykorzystania oraz poszukiwaniu nowych źródeł energii. Problemy te mogą zostać częściowo rozwiązane przez wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i ciepła układów kogeneracyjnych pracujących jako układy generacji rozproszonej, opartych na odnawialnych źródłach energii. W artykule przedstawiono budowę, zasadę pracy oraz dobór czynnika roboczego do siłowni ORC (ang.: Organic Ranking Cycle) zasilanej biomasą jako jeden z możliwych rozwiązań skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. W siłowniach ORC zastosowanie mogą znaleźć czynniki robocze stosowane w układach chłodniczych. Przedstawiono także uproszczoną analizę ekonomiczną wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w takim układzie. W artykule wskazano zatem nowy obszar zastosowania czynników roboczych stosowanych dotąd typowo wyłącznie w układach chłodniczych, klimatyzacyjnych bądź pomp ciepła.
PL
W artykule przedstawiono nowej generacji chłodnię marchwi z pośrednim systemem chłodzenia wyposażoną w chłodnicę powietrza o zmiennej wydajności. W miejsce tradycyjnego termostatu włącz/wyłącz (umieszczonego w strudze powietrza wpływającego do chłodnicy powietrza) zainstalowano termostat analogowy (o analogowym sygnale na wyjściu) w strudze powietrza wypływającego z chłodnicy. System sterowania wydajności chłodnicy powietrza oparty jest na trójdrogowym zaworze sterowanym przez wspomniany termostat analogowy. Rozwiązanie to utrzymuje temperaturę czynnika pośredniego na wymaganym poziomie, w zależności od zmiany obciążenia cieplnego chłodnicy powietrza. Pojemność opisanej w artykule chłodni marchwi wynosi około 10 000 ton i przeznaczona jest do długotrwałego przechowywania. Chłodnia spełnia wymagania technologiczne stawiane tego typu nowoczesnym obiektom, takie jak wymagania związane z ograniczeniem ilość użytego czynnika chłodniczego oraz wykorzystanie ciepła kondensacji do odtajania chłodnic powietrza i ogrzewania pomieszczeń socjalnych. Przy budowie instalacji chłodniczej zastosowano rury plastikowe, użyto komputera do sterowania pracą chłodni i nadzoru oraz zastosowano unifikację rozwiązania. W artykule omówiono też korzyści technologiczne wynikające z zastosowania tego rozwiązania oraz jego wpływ na zachowanie jakości przechowywanej marchwi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.