Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dotychczas zbierane selektywnie frakcje surowcowe: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne stanowią mniej niż 50% strumienia odpadów, nawet po doliczeniu frakcji wielomateriałowej, która jest zbierana wspólnie z tworzywami sztucznymi. Staje się więc oczywiste, że nie jest możliwe osiągnięcie wysokich poziomów recyklingu odpadów bez nowoczesnej selektywnej zbiórki bioodpadów i biorecyklingu. Na pierwszy plan zaczyna wysuwać się pytanie, jak to zrobić. Jak zachęcić mieszkańców do selektywnego zbierania bioodpadów? Jest wiele prób i przykładów selektywnego zbierania bioodpadów, które jednak często ograniczają się tylko do zamkniętych grup i obszarów. Trudno wskazać, że gdzieś udało się osiągnąć powszechną akceptację selektywnego zbierania bioodpadów. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że poziom akceptacji nowego modelu segregowania bioodpadów będzie zgodny z opracowanymi przez ekonomistów modelami akceptacji nowych technologii i rozwiązań, które zostały potwierdzone wieloma badaniami i analizami.
PL
Obowiązek odrębnej zbiórki bioodpadów wynika z pakietu o gospodarce o obiegu zamkniętym, co związane jest z celami w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. ednym z kluczowych elementów pakietu jest wzrost poziomu recyklingu odpadów komunalnych do 70% do 2030 r. Uzyskanie takiego poziomu recyklingu bez wdrożenia skutecznego systemu selektywnej zbiórki bioodpadów oraz ich recyklingu organicznego wydaje się być niemożliwe. Od 1 lipca 2017 r. należy selektywnie zbierać w całej Polsce: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów w osobnych pojemnikach o określonych kolorach. Do zbierania bioodpadów przeznaczone są brązowe pojemniki, do których należy wrzucać: resztki warzyw i owoców (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew oraz resztki jedzenia. Oprócz uregulowań dotyczących tego, w jaki sposób zbierać odpady, należy także zwrócić uwagę na to, w czym należy je zbierać. Niewłaściwie gromadzone bioodpady wykazują tendencje do rozkładu w warunkach beztlenowych, co z kolei skutkuje emisją odorantów i wysoką uciążliwością. Z tego powodu ważne jest zbieranie bioodpadów w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach. Z kolei w przypadku zabudowy wielorodzinnej wsparciem dla gospodarstw domowych w rozwiązaniu problemu zbierania bioodpadów mogą być zestawy składające się z małych pojemników i kompostowalnych worków na bioodpady.
PL
Najczęściej wskazywaną przez branżę odpadową przyczyną niewłaściwego funkcjonowania systemów gospodarowania odpadami jest brak wlaściwej kontroli odpowiedzialnych instytucji. Budzące wątpliwości praktyki jednego z przewoźników, które udokumentowane zostały w ZGO Gać, pokazują, że taka kontrola jest absolutnie niezbędna.
PL
Dobrze zaprojektowana i prowadzona instalacja, mająca na celu odzysk energii w postaci biogazu, powinna przynosić zakładom gospodarki odpadami mierzalne korzyści finansowe. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
PL
Selektywne zbieranie bioodpadów przyczynia się do zwiększenia czystości frakcji surowcowych znajdujących się w naszych odpadach i umożliwia osiągnięcie wyższych poziomów recyklingu. Jeżeli też łączny koszt gospodarowania odpadami dzięki takiemu selektywnemu zbieraniu bioodpadów się zmniejszy, a komfort dla mieszkańców się poprawi, to będzie to z pewnością przez nich zauważone i docenione.
PL
Na ekonomiczny wynik regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych mają wpływ koszty związane z zagospodarowywaniem odpadów. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zmieszane odpady komunalne mogą być sortowane wyłącznie w zakładach będących regionalnymi instalacjami przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Sortowanie zmieszanych odpadów komunalnych i wybieranie surowców do recyklingu to tylko jeden z obowiązków tego typu instalacji. Innym jest przetwarzanie frakcji biodegradowalnej i unieszkodliwianie pozostałości z sortowania odpadów. Techniczne zaawansowanie instalacji w tych zakresach i wyższe standardy środowiskowe są, niestety, wprost proporcjonalne do wysokości wydatków eksploatacyjnych. Koszty powstałe w wyniku zagospodarowywania odpadów biodegradowalnych bezpośrednio wpływają na wynik ekonomiczny RIPOK-u, dlatego też bezzasadne jest wyliczanie kosztów sortowania frakcji surowcowych wyłącznie dla samego procesu sortowania.
PL
Obecną sytuację instalacji MBP przedstawia szeroko komentowany raport przygotowany przez firmę AK NOVA na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Bez względu na to, czy zgadzamy się z zapisami tego dokumentu, czy też nie, po jego lekturze nasuwa się wniosek, że wszystkie instalacje muszą podjąć działania inwestycyjne.
PL
Powszechnie przyjęło się przeliczać ilości odpadów na mieszkańca i w ten sposób wyliczać opłatę za ich zagospodarowanie. Nic bardziej błędnego! Jest to wysoce niesprawiedliwy społecznie rozkład obciążeń.
PL
Wielkimi krokami zbliża się termin kolejnych wyborów samorządowych i ponownie rozpocznie się bezpardonowa walka o wyborców. Jak najłatwiej osiągnąć przychylność i popularność? Rozdając i obiecując. Można np. obiecać obniżenie stawki opłaty za zagospodarowanie odpadów. Ale czy to wystarczy?
PL
Trudno jest mówić o generalnych działaniach gmin, które przyczynią się do osiągnięcia do 2020 r. zakładanych poziomów odzysku i recyklingu. Jak pokazały pierwsze miesiące działania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, większość samorządów potraktowało to zadanie jako przykry obowiązek, który najlepiej jest przenieść na wyłonioną w przetargu firmę odbierającą odpady.
PL
Bardzo wiele osób niezwiązanych z branżą odpadową błędnie interpretuje terminy „bioodpady” i „odpady ulegające biodegradacji”. Nie są to jednak synonimy – ich definicje znacząco się różnią.
PL
Wybór modelu selektywnej zbiórki odpadów powinien być poprzedzony rozpoznaniem rynku odzysku i recyklingu. Można ustalić, że selektywnie będą zbierane np. umyte pojemniki po jogurtach albo że w jednym wspólnym pojemniku należy gromadzić szkło, papier i plastik. Czy jednak ktoś zainteresuje się surowcami pozyskanymi w ten sposób? Jaką cenę za nie zaoferuje? Niestety, bardzo często gminy ustalają zasady selektywnej zbiórki bez podstawowej wiedzy na temat procesu odzysku. Ponadto są przekonane o tym, że na surowcach wtórnych można zarobić duże pieniądze i że wiele firm będzie chciało je kupić. Nic bardziej mylnego. Źle przeprowadzona selektywna zbiórka i brak odpowiednich instalacji w regionie, które doczyszczą surowiec, spowodują, że recykler nie będzie nim zainteresowany lub nie zaoferuje oczekiwanej ceny.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.