Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Wraz z poprawą izolacyjności przegród i wzrostem sprawności urządzeń stosowanych do ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji i oświetlenia, kluczowy dla efektywności energetycznej budynków staje się system regulujący ich pracę.
PL
Certyfikacja wielokryterialna to nie tylko metoda oceny budynku, ale też skuteczna droga do osiągnięcia optymalizacji energetycznej i środowiskowej. W wielu systemach certyfikacji wentylacja, chłodzenie i ogrzewanie oraz jakość środowiska wewnętrznego mają decydujący wpływ na ogólną ocenę. A doświadczenia z eksploatacji jednoznacznie wskazują, że jakość środowiska wewnętrznego nie tylko wpływa na zadowolenie użytkowników, ale i decyduje o ich zdrowiu oraz wydajności pracy.
PL
Na ile zastosowanie wentylacji wyporowej przyczynia się do poprawy warunków komfortu i jakości powietrza w obiektach produkcyjnych? Co wpływa na jej dobre lub złe funkcjonowanie? Jakimi analizami muszą być poprzedzone decyzje dotyczące doboru urządzeń?
PL
Oszczędne gospodarowanie wodą wodociągową oraz wykorzystanie wody opadowej nabiera coraz większego znaczenia nie tylko na obszarach mocno zurbanizowanych. Zagadnienia te były od lat elementem wielokryterialnej certyfikacji budynków, a obecnie wiele z nich staje się standardem we współczesnym budownictwie.
5
Content available remote Węzły grupowe w systemach ciepłowniczych
PL
W polskich systemach ciepłowniczych spotkać można węzły grupowe powstałe zarówno w czasach PRL-u jak i po 1989 roku poprzez likwidację niskoparametrowych kotłowni węglowych.
PL
Oczywistym celem przeprowadzania optymalizacji pracy budynkowych systemów HVAC jest uzyskanie oszczędności eksploatacyjnych i utrzymanie lub poprawa warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Porównując wyliczane oszczędności i uwzględniając ewentualne koszty ich wdrożenia, można ustalić właściwy wariant optymalizacji.
PL
Certyfikacja wielokryterialna budynków, w Polsce najczęściej obecna w standardzie BREEAM i LEED, nakłada wymagania na różne obszary. Ocena obejmuje: położenie i transport, oddziaływanie budynku na otoczenie, zużycie i oszczędność wody, zastosowane materiały budowlane, odpady i zasoby, zużycie energii, stosowane czynniki chłodnicze, właściwe procedury odbiorowe, ale również wentylację i jakość powietrza wewnętrznego.
PL
Wzrost kosztów nośników energii i zmiany w przepisach związane z koniecznością zmniejszenia emisji C02 oraz konstrukcji sprężarek przyczyniły się do wzrostu zainteresowania urządzeniami VRF typu pompa ciepła. W artykule zwrócono uwagę na warunki, jakie należy uwzględnić, projektując tego typu układy, aby instalacja rzeczywiście pozwoliła na oszczędzanie energii, a także zaprezentowano kilka realizacji rozwiązań z zakresu układów komercyjnych i przemysłowych.
PL
We współcześnie wznoszonych budynkach biurowych w Polsce na instalacje HVAC przypada od 45 do 65% całkowitego rocznego zużycia energii końcowej. To bardzo dużo. Reszta związana jest z systemem przygotowania c.w.u., instalacją oświetleniową oraz pozostałymi urządzeniami elektrycznymi, przy czym wielkość zysków od oświetlenia i urządzeń elektrycznych ma wpływ na zużycie energii przez instalację HVAC. Dlatego jej wybór należy rozpatrywać zarówno według kryteriów technicznych, jak i energetyczno-ekonomicznych.
PL
Podstawową funkcją wentylacji w każdym budynku jest utrzymanie odpowiednich warunków jakości powietrza w pomieszczeniach, natomiast w halach sportowych na dobór elementów i parametrów pracy systemu wentylacji duży wpływ ma również sposób ich ogrzewania i chłodzenia.
PL
W artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu możemy w pomieszczeniach biurowych regulować przepływ powietrza w celu zwiększenia efektywności energetycznej instalacji, zachowując przy tym odpowiedni komfort, zalecenia projektowe i eksploatacyjne.
PL
Ze względu na własności i dostępność woda jest najczęściej stosowanym czynnikiem w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Wskazane jest, by woda, którą jest napełniania instalacja była uzdatniona, co łatwo można uzyskać jeżeli budynek jest zasilany z węzła cieplnego poprzez napełnienie instalacji grzewczej wodą z miejskiej sieci cieplnej (która jest już uzdatniona]. Jeżeli jednak parametry lub okresowość pracy wodnych instalacji grzewczych i chłodniczych wiąże się z możliwością osiągnięcia przez zawarty w nich czynnik wartości temperatury niższej niż 0°C, zamiast wody stosuje się wodne roztwory czynników powodujących obniżenie temperatury krzepnięcia, tzw. płyny niezamarzające.
PL
Certyfikacja wielokryterialna budynków jest już trwałym elementem polskiego rynku nieruchomości. Dominuje wśród budynków biurowych, gdzie według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) około 60% oddawanych obecnie do użytku obiektów posiada jeden z certyfikatów BREEAM, LEED lub DGNB. Coraz więcej jest też certyfikacji budynków produkcyjnych oraz magazynowych.
PL
Centrala wentylacyjno/klimatyzacyjna oprócz tego, że dostarcza do pomieszczeń świeże powietrze, a odbiera zanieczyszczenia, wilgoć oraz zapewnia użytkownikom odpowiednie warunki komfortu, ma również istotny wptyw na zużycie energii w budynku. We współcześnie wznoszonych obiektach biurowych w Polsce na instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną przypada od 45 do 65% całkowitego rocznego zużycia energii końcowej, dlatego jej właściwy wybór ma decydujący wpływ na koszty eksploatacji budynku.
PL
W celu zminimalizowania zapotrzebowania na energię w procesie obróbki powietrza w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych stosuje się, zależnie od wymagań dotyczących jakości powietrza, odzysk ciepła poprzez: recyrkulację, wymiennik krzyżowy, wymiennik obrotowy, wymiennik glikolowy lub rurki cieplne. Pomimo kosztów montażu wyposażenia regulacyjnego, każdy układ odzysku ciepła powinien mieć możliwość regulacji, ponieważ w praktyce do 30–40% czasu pracy centrali wentylacyjnych może zachodzić w warunkach, w których odzyskiwana ilość ciepła przekracza zapotrzebowanie. Brak regulacji umożliwiającej zredukowanie stopnia odzysku ciepła oznaczałby konieczność dodatkowego schładzania powietrza, co zwiększałoby koszty eksploatacyjne.
PL
W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.
PL
Projektanci i inżynierowie eksploatacji mają szerokie możliwości optymalizacji zużycia energii w budynkach poprzez systemy regulacji w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz ich współpracę z innymi instalacjami. Wiele z nich jest uniwersalnych, ale dużo zależy również od przeznaczenia budynku i jego bieżącej eksploatacji. Czynnik ludzki i subiektywne poczucie komfortu nie sprzyjają konsekwentnej realizacji celu, jakim jest energooszczędność, dlatego zadanie to powierza się automatyce, która umożliwia redukcję zużycia energii bez uszczerbku dla komfortu.
PL
Wybór sposobu wentylowania mechanicznego budynku ma istotny wpływ zarówno na aranżację jego przestrzeni, bieżącą eksploatację, jak i jej koszty. Tradycyjnym rozwiązaniem jest dostarczenie i odbieranie powietrza z pomieszczeń podłączonych grupowo do centrali wentylacyjnej. Liczba central zależy od wielkości budynku, zróżnicowania rodzajów pomieszczeń i ich programów użytkowania.
PL
Czołowi producenci systemów klimatyzacyjnych typu VRF/VRV coraz powszechniej wprowadzają na rynek rozwiązania łączące zalety systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego i układów wodnych instalacji chłodniczych i grzewczych. Podstawowymi korzyściami z takiego połączenia jest zwiększenie sprawności źródła chłodu/ciepła przy minimalizacji ilości freonu wewnątrz budynku.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.