Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule omówiono tematykę usuwania zanieczyszczeń gazowych z czynnika w instalacji ogrzewczej. Opisano powody ich występowania, zaprezentowano wybrane rozwiązania mające na celu ich usuwanie i omówiono zasadę ich pracy. Wskazano także różnice w skuteczności ich działania.
PL
O wodzie pitnej możemy mówić w różnych kontekstach, bo w końcu co oznacza, że jest ona pitna? Czy woda z ujęcia głębinowego jest pitna? Czy woda z ujęcia powierzchniowego jest pitna? Czy deszczówka jest pitna? W końcu - czy woda z kranu jest pitna? Jeśli się nad tym zastanowić, to sprawa zaczyna się komplikować, bo na niektóre z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, a na niektóre z nich przecząca. Ponadto w danym przypadku może być raz tak, a innym razem inaczej. Od czego to więc zależy i jak sprawić, aby woda niezdatna do picia stała się wodą zdatną do picia? O tym poniżej, przy czym skupimy się na urządzeniach przeznaczonych do pracy przy bateriach, a nie na urządzeniach uzdatniających wodę na potrzeby urządzeń AGD (pralka, zmywarka, kocioł, itp.), chociaż to też jest woda pitna.
PL
W artykule omówiłem tematykę stacji mieszkaniowych, jako rozwiązania alternatywnego w stosunku do klasycznych rozwiązań dostarczania cieplej wody użytkowej i czynnika do instalacji ogrzewczej w lokalach budynków wielomieszkaniowych, wyposażonych w węzły cieplne. Opisałem zasadę działania stacji mieszkaniowych i dokonałem porównania obu rozwiązań z punktu widzenia użyteczności, funkcjonalności i potencjalnych kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
PL
Tytuł artykułu jest nieco przewrotny, ponieważ - w charakterystyce rozdzielaczy stosowanych w wodnych instalacjach domowych, omawiając ich typy i zastosowania - ani nie dopatruję się podobieństw do naszego obecnego ustroju polityczno-gospodarczego, ani historycznych korzeni tego typu urządzeń w instalacjach z poprzedniej epoki. Rzecz w czymś innym i akurat w tym przypadku pozytywnym, o czym dalej.
PL
Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych zagadnieniom komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych, w którym omawiamy kluczowe parametry komfortu cieplnego i metodykę ich wyznaczania, a także obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie i wytyczne normowe. W pierwszej części cyklu, opublikowanej w „Polskim Instalatorze" 10/2022, zostały przedstawione sposoby oceny warunków komfortu cieplnego - także w kontekście historycznym - i podstawowe parametry środowiskowe służące do tej oceny. W kolejnej, drugiej części, przeanalizujemy parametry indywidualne wpływające na odczucie komfortu cieplnego.
PL
Rodzajów połączeń rur z pozoru nie jest dużo, ale jeśli zagłębimy się w szczegóły, i to okazuje się, że jest ich tyle, że aż... „rura mięknie". Zresztą nie tylko w przenośni, bo mięknie zwłaszcza wtedy, gdy wykonana jest z polipropylenu, którego elementy łączy się ze sobą w procesie uplastyczniającym, zwanym zgrzewaniem. W tym artykule skupimy się jednak tylko na wybranych systemach łączenia rur, a tym samym na wybranych typach rur i instalacji.
PL
W cyklu artykułów omówiono tematykę komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych, wraz z kluczowymi parametrami i metodyką ich wyznaczania. Wskazano obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie oaz wytyczne normowe. W czwartej, ostatniej części cyklu, omówię różnice pomiędzy modelem statycznym a adaptacyjnym oceny warunków komfortu cieplnego. Zaprezentują także alternatywne metody oceny warunków komfortu cieplnego, powstałe i stosowane w USA. Pokażę także przydatne narzędzie służące do obliczania parametrów komfortu cieplnego.
PL
W naszym cyklu artykułów „Chłodno, cieplej, komfortowo - komfort cieplny w pomieszczeniach" przedstawiamy zarówno kluczowe parametry komfortu cieplnego, jak i metodykę ich wyznaczania. Odnosimy się również do obowiązujących przepisów prawa w omawianym zakresie oraz wytycznych normowych. Za nami dwie pierwsze części cyklu, poświęcone sposobom oceny warunków komfortu cieplnego, a także parametrom środowiskowym i indywidualnym wpływającym na jego odczuwanie. W tej części omówimy komfort cieplny z punktu widzenia jego definicji i metodyki obliczania parametrów kryterialnych. Przyjrzymy się też, jak na tym tle wypadają krajowe wymagania odnośnie do temperatury w pomieszczeniach.
PL
„Jak jest zima, to musi być zimno, takie jest odwieczne prawo natury". - Słowa te znają zapewne koneserzy kina, pochodzą wszak z kultowego polskiego filmu. Ale, czy jak jest zima, to grzejnik też może być zimny? Pytanie nieco podchwytliwe, bo logiczną odpowiedzią jest, że nie, gdyż grzejnik jest po to, aby w zimie grzał, czyli był ciepły. A jednak - tak, może być zimny! I to nie tylko w przypadku nieprawidłowego działania. W tym artykule opiszę zatem niektóre sytuacje, w których grzejnik może nie grzać całą swoją powierzchnią, czy wręcz cały być zimny i wytłumaczę, dlaczego tak się dzieje i dlaczego niekoniecznie musi to oznaczać awarię.
PL
W artykule omówiłem tematykę urządzeń zabezpieczających przed wtórnym skażeniem wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, skupiając się przede wszystkim na zaworach zwrotnych antyskażeniowych, choć oczywiście nie są to jedyne rozwiązania techniczne i urządzenia, które w celu zabezpieczenia sieci zapewniają blokadę przepływu zwrotnego. Temat nie jest nowy, ale jak pokazuje praktyka, zarówno dobór, jak i zastosowanie zaworów antyskażeniowych wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Warto więc zebrać tę wiedzę w pigułce, przypominając ogólne wytyczne doboru tych urządzeń i aspekty związane z projektowaniem instalacji wymagających adekwatnych zabezpieczeń.
PL
W naszym krótkim przeglądzie przyjrzymy się ofercie rynkowej zaworów kątowych. Przeanalizujemy także ich parametry pod kątem cech użytkowych i przeznaczenia produktów.
PL
Artykuł inicjuje minicykl tematyczny poświęcony zagadnieniom współpracy zaworu regulacyjnego z siecią przewodów instalacji. Zaczniemy od jednego z najważniejszych parametrów użytkowych zaworu, czyli jego przepustowości, przejdziemy przez temat charakterystyk regulacyjnych, związanych z przepustowością zaworu, a skończymy na wyjaśnieniu pojęcia „autorytet zaworu", który na te charakterystyki finalnie wpływa.
PL
W poprzedniej części cyklu [5] opisałem pokrótce podstawy prawne i główne pojęcia związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem wyrobów budowlanych na rynku EOG i krajowym. W tej części skupię się na systemie europejskim, dotyczącym rynku EOG, opisując wybrane aspekty tej procedury i dokumenty, w których można szukać parametrów technicznych danego wyrobu.
PL
W poprzedniej części [2] opisałem kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem na rynku wyrobów budowlanych podlegających systemowi krajowemu. W tej części omówię zagadnienia związane z wprowadzaniem na rynek krajowy wyrobów legalnie wprowadzonych w innych krajach EOG, a niepodlegających zharmonizowanym specyfikacjom europejskim, tylko lokalnym, innych krajów niż Polska. Omówię też tematykę organów nadzoru rynku budowlanego, w tym kary, jakie mogą być nakładane na producentów w przypadku działania niezgodnego z przepisami prawa w tym zakresie. Wskażę także - co zapowiedziałem w pierwszej części cyklu [3] - jakie alternatywne ścieżki, w stosunku do omówionych, mogą być i są wykorzystywane przez producentów w procesie wprowadzania wyrobów z segmentu HVAC na rynek i dlaczego.
PL
W poprzedniej części naszego cyklu („PI" 3/2022 [1]) opisałem kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem na rynku wyrobów budowlanych podlegających systemowi europejskiemu. W tym odcinku skupię się na systemie polskim, opisując - podobnie jak poprzednio - wybrane aspekty tej procedury i dokumenty, w których można szukać parametrów technicznych danego wyrobu, czyli tego, co interesuje nas szczególnie.
PL
Znajomość aktualnych procedur i spełnienie wymogów związanych z wprowadzaniem do obrotu nowych wyrobów z segmentu HVAC to obowiązek ich producentów* i często spore wyzwanie nawet dla firm od lat działających w branży. Temat jest obszerny i skomplikowany, jednak - w kontekście deklarowania parametrów technicznych wyrobów - niewątpliwie wart jest rozpoznania również przez osoby świadczące usługi w branży HVAC, których odpowiedzialność zawodowa związana jest z odpowiednim doborem i stosowaniem tych wyrobów. Mam oczywiście na uwadze projektantów, wykonawców, serwisantów, inspektorów nadzoru... Rozpoczynamy zatem cykl tematyczny poświęcony wspomnianym zagadnieniom. W pierwszej części pokrótce opiszę podstawy prawne i zasadnicze pojęcia związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem wyrobów budowlanych na rynku EOG i krajowym.
PL
Ogrzewanie płaszczyznowe można, w ogólności, podzielić na: podłogowe, ścienne i sufitowe. W artykułach [1, 2,4-8] omówiłem wodne grzejniki podłogowe z punktu widzenia ich typów i wariantów, stosowanych rozwiązań, podstawowych wymagań technicznych, praktycznych zastosowań oraz zalet i wad. Niniejszy artykuł poświęcony jest dwóm pozostałym wariantom ogrzewania płaszczyznowego, mniej popularnym - wodnemu ogrzewaniu ściennemu i sufitowemu. Scharakteryzowałem podstawowe warianty konstrukcyjne takich układów, cechy użytkowe oraz zalety i wady, odnosząc je do ogrzewania podłogowego i ogrzewania klasycznego - konwekcyjnego
PL
W artykule zaprezentowałem i omówiłem termostatyczne zestawy grzejnikowe z punktu widzenia oferty rynkowej i zastosowań. Zróżnicowanie tej oferty umożliwia dobranie gotowego zestawu - złożonego z głowicy termostatycznej lub elektronicznej oraz zaworu termostatycznego, ewentualnie dodatkowo zaworu odcinającego bądź powrotnego, czy też złożonego z głowicy i podwójnego zespołu przyłączeniowego - odpowiednio do indywidualnych wymagań, ale dostępne są też pojedyncze elementy, do samodzielnego skompletowania. Zwracam zatem uwagę na wymagania dotyczące kompatybilności elementów termostatycznych zestawów grzejnikowych, które mają ze sobą współpracować. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie odpowiednich deklaracji i certyfikatów dla poszczególnych elementów zestawu, bo wymagania w tym zakresie, zależnie od elementu, mogą się różnić.
PL
W artykule omawiam termostatyczne zawory mieszające do instalacji ciepłej wody użytkowej - z punktu widzenia pełnionych przez nie funkcji i konkretnych zastosowań. Przedstawiam możliwe warianty lokalizacji tego typu zaworu oraz rozwiązania stosowane w celu umożliwienia dezynfekcji termicznej instalacji. Wskazuję również na podobieństwa i różnice między termostatycznymi zaworami mieszającymi dedykowanymi do instalacji c.w.u. a tymi, które są polecane do instalacji centralnego ogrzewania.
PL
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony zagadnieniom komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przeanalizujemy w nim m.in. kluczowe parametry służące do oceny komfortu oraz zaprezentujemy metodykę ich wyznaczania. Przedstawimy również obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie oraz wytyczne normowe. Na początek, w pierwszej części cyklu, przyjrzyjmy się sposobom oceny warunków komfortu cieplnego, także w kontekście historycznym, oraz podstawowym parametrom środowiskowym służącym do tej oceny.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.