Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Efektywność energetyczna budynków historycznych – studium przypadku
PL
W artykule szczegółowo omówiono termomodernizację zabytkowego pałacu w Bukowcu. Przedstawiono parametry budynku przed i po modernizacji. Opisano poszczególne etapy inwestycji. Zaproponowano konkretne rozwiązania wpływające na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
EN
The article discusses in detail the thermal modernization of the historic palace in Bukowiec. The parameters of the building before and after modernization are presented together with the description of individual stages of the investment. Specific solutions were proposed in order to reduce building operating costs.
PL
Nauki prawne i technika to, wydawałoby się, dwa odrębne byty, które niewiele mają ze sobą wspólnego. W rzeczywistości jednak wraz z postępem techniki coraz bardziej następuje ich wzajemne przenikanie się. Coraz więcej zagadnień technicznych znajduje swoje odzwierciedlenie w normach prawnych.
PL
W ostatnim czasie obserwuje się przypadki dzielenia przedsięwzięć na mniejsze części, które często przypisane są do rodziny głównego inwestora. Takie postępowanie wynika z różnych obowiązków, jakie musi spełnić inwestor w stosunku do wymogów w zakresie ochrony środowiska.
PL
W czerwcowym numerze „Przeglądu Komunalnego” ukazał się artykuł Anny Sydor-Baligi zatytułowany „Gmina a inwestor”, dotyczący składania wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Moim zdaniem, zawiera on kilka sformułowań, które wymagają komentarza.
PL
W czasie przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko należy w specjalny sposób traktować obszary Natura 2000. W poprzednich wydaniach „Energii i Recyklingu” omawiano zasady oceny oddziaływania na środowisko. Wytłumaczono, na czym polega ta procedura, jakie przedsięwzięcia jej podlegają oraz jaką dokumentację należy przygotować, aby starać się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach planowanego przedsięwzięcia. Tym razem omówimy uwarunkowania wpływu planowanych przedsięwzięć na obszary Natura 2000.
PL
W czasie przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko należy sporządzić kartę informacyjną przedsięwzięcia lub raport oceny oddziaływania na środowisko. Przeanalizujmy, co te dokumenty muszą zawierać i kto powinien je sporządzać.
PL
Typowe rozumienie ochrony środowiska polega zwykle na zajmowaniu się już istniejącym źródłem zanieczyszczania, czyli tym „końcem rury”, którym może być zarówno kolektor wylotowy ścieków, jak i komin fabryczny. Takie pojmowanie ochrony środowiska dotyczy również odpadów stałych, a „końcem rury” jest wówczas kosz lub kontener na odpady.
PL
W poprzednim numerze miesięcznika „Energia i Recykling” rozpoczęliśmy cykl rozważań dotyczących oceny oddziaływania na środowisko. Czas, by przeanalizować, jakie konkretnie przedsięwzięcia jej podlegają. Określenie „przedsięwzięcia” zawiera art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z 3 października 2008 r., który definiuje je jako zamierzenie budowlane lub inną ingerencję w środowisko, polegające na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym również na wydobywaniu kopalin. Przedsięwzięcia powiązane technologicznie kwalifikuje się jako jedno przedsięwzięcie, także jeżeli są one realizowane przez różne podmioty. Definicja jest dość obszerna i niejednoznaczna. Skala niektórych przedsięwzięć jest na tyle niewielka, że niecelowe byłoby prowadzenie dla nich oceny oddziaływania na środowisko.
PL
Wytwarzanie energii elektrycznej związane było pierwotnie z wykorzystywaniem paliw kopalnych lub energii potencjalnej wód. Po drugiej wojnie światowej pojawiło się kolejne znaczące źródło, czyli energetyka atomowa. Z czasem, co związane było głównie z rozwojem technologii oraz wzrostem świadomości ekologicznej, dołączyły do tego odnawialne źródła energii, a więc energia wiatrowa, słoneczna, pływów morskich oraz geotermalna.
PL
Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.
PL
W trakcie wykonywania oceny oddziaływania na środowisko należy przeanalizować różne typy oddziaływań. Podstawowym aktem prawnym regulującym te kwestie jest Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
PL
Rocznie na polski rynek wprowadzanych jest ponad 200 tys. ton opon. Należy założyć, że wszystkie te produkty po pewnym czasie zostaną odpadami. Nie wszystkie jednak podlegają właściwemu przetworzeniu.
PL
Źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są przede wszystkim gospodarstwa domowe i używane w nich piece prostej konstrukcji, tzw. kopciuchy. Są one nieefektywne energetycznie i ekologicznie. Dlaczego tak trują?
PL
Stosowanie ekologicznych paliw i poprawne spalanie mogą znacznie ograniczyć niekorzystny wpływ energetycznego spalania paliw na środowisko. Czy jednak te działania wystarczą?
PL
Ustawa Prawo ochrony środowiska, mając na względzie potrzebę ograniczania negatywnego oddziaływania produktów na środowisko na etapie ich wytwarzania i użytkowania, upoważnia ministra do spraw środowiska do określenia szczegółowych wymagań dla poszczególnych produktów. Minister środowiska skorzystał z tych uprawnień.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.